Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Tramps, Donalds (2017.-patlaban)

45.ASV prezidents.

Radniecība. Cēlies no Vācijas izceļotājiem.
Trīs reizes precējies, 5 bērni (3 dēli un 2 meitas).
Pirmā sieva - čehiete Ivana Trampa-Zeļņičkova.
Otrā sieva -?.
Trešā sieva - slovēniete Melānija Trampa.
Donalds Tramps juniors - pirmais bērns 1978.gadā.
Meita - Ivanka Trampa. 2009.gadā apprecējusies ar žīdu multimiljonāru Džaredu Koriju Kušneru, tādēļ pieņēmusi judaismu un paņēmusi žīdisku vārdu - Jaele. Dž.K.Kušneram pieder tabloīds New York Observer. Viņš ir arī mantinieks žīdu attīstītāju (developers) kompānijai Kushner Properties. Mediji vēsta, ka Kušneru ģimene cieši saistīta ar reliģiozajiem sionistiem - tiem ir žīdu izglītības centru tīkls, ieskaitot ivrita un ešibas akadēmijas.

Dzīvesgājums. Dzimis 1946.gada 14.jūnijā Ņujorkā.
1964.-1968.gados studēja uzņēmējdarbību.
1968.gadā pēc augstskolas absolvēšanas sāka strādāt tēva uzņēmumā.
1971.gadā pārņēma uzņēmuma vadību. Kļuva par miljardieri, būvējot augstceltnes, luksusa viesnīcas, spēļu namus un golfa laukumus.
1977.gadā noslēdza pirmo no trim laulībām.
1983.gadā uzcēla pirmo augstceltni Ņujorkā - "Trampa torni" (Trumph Tower).

Vizīte PSRS. 1987.gadā D.Tramps kā uzņēmējs viesojies PSRS. Trampu uzaicinājis Jurijs Dubiņins (Юрий Дубинин), toreizējais PSRS sūtnis Vašingtonā. Uzņēmēju pieņēma firma "Intūrists" ("Интурист"), kas atradās VDK kontrolē. Vizītes laikā viņam bija iepēja tikties ar visai augstu stāvošām amatpersonām, kas nemaz nebija vienkārši.
Šī Trampa biogrāfijas epizode rosina uz aizdomām par sakariem ar VDK.

Politiskā darbība. Līdz 1987.gadā bijis Demokrātu partijā, tad 1987.gadā iestājies Republikāņu partijā un bijis tajā līdz 1999.gadam.
1991.gada jūlijā bankrotē pirmais no viņa 6 bankrotējusiem kazino - Trumph Taj Mahal
1999.gadā bijis maršals Frīdrihs Vilhelms fon Štoibenam veltītajā parādē Ņujorkas 5.avēnijā.
1999.-2001.gadam bijis Reformu partijā. 
2001.-2009.gadam atkal Demokrātu partijā.
2004.-2015.gadam vadīja realitātes šovu "Māceklis" (The Apprentice).
2012.gadā atkal iestājās Republikāņu partijā.
2015.gada jūnijā kļuva par kandidātu uz republikāņu nomināciju ASV prezidenta amatam. 2016.gada maijā ieguva republikāņu nomināciju, pārvarot iekšējo pretestību partijā.

Tramps - prezidents. 2016.gada 8.novembrī ASV prezidenta vēlēšanās ar 47,5% balsu (gandrīz 60 miljoni vēlētāju) knapi uzvarēja demokrātu kandidāti Hilariju Klintoni (.47,6% balsu), abus šķīra tikai 127 000 balsu. Tas bija iespējams tikai dēļ ASV sarežģītās vēlēšanu sistēmas. Tramps uzvarēja vairākās tā dēvētajās "svārstīgajās pavalstīs," kurām ir lielāka pārstāvniecība elektoru kolēģijā. No 538 elektoru kolēģijas balsīm Tramps sev nodrošināja vismaz 270, kas ir minimālais skaits, lai kļūtu par prezidentu.
Tramps nozīmēja savu znotu Dž.K.Kušneru par vecāko padomnieku Tuvo Austrumu jautājumos.
2017.gada 20.janvārī notika D.Trampa inaugurācija, kā rezultātā viņš kļuva par vecāko prezidentu ASV vēsturē - 70 gadu vecs. Bez tam viņš ir arī pirmais prezidents 60 gadu laikā, kas nav ienācis no politikas. Prezidenta zvētestu uz Kapitolija rieteņu pakāpieniem pieņēma Augstākās tiesas galvenais tiesnesis Džons Roberts.
Trampa pirmie darbi. Tūdaļ atcēla B.Obamas obamacare, ASV izstājās no Klusā okeāna reģiona brīvās tirdzniecības līguma, tika atbrīvoti visi politiski ieceltie ASV vēstnieki. Bez tam viņš licis ari iznest martina Lutera Kinga bistino Ovālā kabineta, ko tur bija novietojis B.Obama.
2017.gada 9.maijā DTramps atlaida no amata FIB direktoru Dž.Komiju, kura vadītajam birojam bija uzdots izmeklēt Trampa vēlēšanu kampaņas sakarus ar Krieviju. Tas mudinās vilkt paralēles ar bijušā ASV prezidenta Ričarda Niksona lēmumu atcelt no amata ASV ģenerālprokuroru. Šis Niksona lēmums tikai padziļināja viņa prezidentūras krīzi.aistībā ar siytuāciju uz Meksikas roežas Marta beigās ASV aizsardzības ministra pienākumu izpildītājs Patriks Šanahans paziņoja, ka apstiprinājis 1 miljarda dolaru piešķiršanu žoga izbūvei uz Meksikas robežas.

Tramps un NASA. 2017.gada 20.martā parakstīja likumu, kas par vienu no NASA prioritātēm noteica cilvēka pilotējamas misijas nosūtīšanu uz Marsu. Likums paredzēja, ka 2017.fiskālajā gadā (sākas ar 1.oktobri) NASA finansēšanai atvēlēja 19,5 miljardus dolāru.

Tramps un Sīrijas karš. 2017.gadā pēc 4.aprīlī notikušā Asada valdības ķīmiskā uzbrukumā Idlibas provincē Tramps pieņēma ašu lēmumu par sodu sabumbot Asada aviobāzi Šairatā (Homsas province), ko arī izdarīja 7.aprīlī.

Vizīte Polijā. 2017.gada 7.(?)jūlijā ieradās vizītē Polijā, kas bija viņa otrā ārzemju vizīte prezidenta amatā.

Tikšanās ar V.Putinu. 2017.gada 7.jūlijā Hamburgā E20 galotņu tikšanās laikā D.Tramps pirmo reizi tikās ar V.Putinu. Saruna bija paredzēta uz pusstundu, tācu turpinājās vairāk par 2 stundām. Sarunas sākumā Tramps izteicis bažas par krievu iejaukšanos iepriekšējās ASV prezidenta vēlēšanās, ko Putins noliedzis. Abi vienojušies par uguns pārtraukšanu Sīrijas dienvidos, kas stātos spēkā 9.jūlijā.
Mazliet vēlāk nāca ziņa, ka Tramps tai pašā dienā arī otreiz ticies ar Putinu vakariņu laikā. Pats Tramps atstāja savu vietu un pārsēdās pie Putina. neformālā saruna ilga stundu, taču nav zināms, kas tajā apspriests. tas tādēļ, ka Tramps bija viens, bet Putinam bija klāt tikai savs oficiālais tulks.

2017.gada 2.jūlijā pēc vairāku dienu pārdomām visai negribīgi parakstīja Kongresā pieņemto likumu par finanšu sankciju paketi pret Krieviju.
2017.gada novembrī veica 12 dienu braucienu pa Āzijas un Klusā okeāna valstīm. Tramps tikās ar Filipīnu prezidentu R.Duarti, Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, bet Vjetnamā piedalījās Āzijas un Klusā okeāna valstu (APEC0 galotņu tikšanās (īsi tikā arī ar V.Putinu).
2017.gada decembrī atzina Jeruzālemi par Izraēlas galvaspilsētu, ar ko izsauca lielu arābu valstu neapmierinātību.
2018.gadā tramps Singapūrā tikās ar Kim Čen Unu, kas bij apirmā ASV un Ziemeļkorejas līderu tikšanās vēsturē.
2019.gada 25.martā D.Tramps Baltajā namā parakstīja deklarāciju, ar kuru ASV atzīst Izraēlas kontroli pār okupētajām Golānas augstienēm.

Impīčments. Liberāļi ārkārtīgi neieredz Trampu, tādēļ dara visu, lai ierosinātu viņa atstādināšanas procedūru. 
2017.gada decembrī ASV Konfresa Pārstāvju palāta noraidīja rezolūcijas projektu par Trampa impīčmentu. Pret bija 364 abu partiju kongresmeņi, par - 58. To iesniedza kongresmenis demokrāts no Teksasas pavalsts Els Grīns, rezolūcijā uzrādīti 5 apsūdzības punkti Trampam (FIB direktora Džeims komija atcelšana no amata, Emoluments Clause pārkāpšana u.c.)
2019.gada marta beigās ASV īpašais prokurors Roberts Millers pabeidza 2 gadus ilgušo izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanās, nonākot pie secinājuma, ka nav atrodami pierādījumi D.Trampa un viņa ģimenes locekļu saistībai ar Krievijas varu.ASV Kongresa Pārstāvju palāta nobalsoja par Trampa impīčmentu.

2018.gada 26.decembrī ieradās negaidītā vizītē Irākā sievas Melānijas pavadībā. Tur tikās ar īpašo uzdevumu vienību karavīriem un virsniekiem.

2019.gada 28.februārī Vjetnamā Tramps otro reizi tikās ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čen Unu kodolatbruņošanās jautājumā. Tikšanās beidzās ātrāk kā iecerēts un bez rezultātiem. Kims bijis ar mieru likvidēt Jongbjonas kompleksu (tur tiek ražots plutonijs), kas ir Ziemeļkorejas galvenais kodolražošanas centrs, pretī prasot visu sankciju atcelšanu.

Skandāls ar Ukrainu. 2019.gadā skandālu izraisīja D.Trampa meģinājums izrēķināties ar savu politisko oponentu Džo Baidenu - 25.jūlijā telefona sarunā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski Tramps to aicināja uzsākt izmeklēšanu pret bijušā ASV viceprezidenta Baidena dēla Hantera Baidena darbību Ukrainā. H.Baidens 2014.gadā (tobrīd viņa tēvs Džo Baidens bija ASV viceprezidents) kļuva par valdes locekli Ukrainas enerģētikas uzņēmumā "Burisma," kas piederēja ukraiņu oligarham Mikolam Zločevskim. 2016.gadā Džo Baidens toreizējai Ukrainas valdībai pieprasīja atlaist no darba ģenerālprokuroru Viktoru Šokinu, kura vadītā iestāde bija sākusi izmeklēšanu pret Zločevski. 2018.gadā, uzstājoties kādā pasākumā, Džo Baidens lielījās, ka panācis V.Šokina atstādināšanu, piedraudot iesaldēt ASV finansiālo palīdzību Ukrainai.

Tramps un Latvija. 2018.gada 3.aprīlī notika Trampa tikšanās ar triju Baltijas valstu ārlietu ministriem Vašingtonā. No Latvijas puses piedalījās prezidents Raimonds Vējonis.

Citāti.
"Es uzbūvēšu lielu, lielu žogu uz mūsu dienvidu robežas. Un es likšu Meksikai samaksāt par šo žogu." 2015.gada jūnija paziņojums kandidēšanas laikā.
"Es vēlos Ameriku atkal padarīt varenu."
"Es solu katram mūsu zemes pilsonim, ka būšu visu amerikāņu prezidents." Uzvaras runā 9.novembrī.

Avoti.
"Bailes: Tramps Baltajā namā." (Fear: Trump in the White House). Boba Vudvorda 2018.gada grāmata. Grāmata apraksta haosu, kāds valdot Trampa administrācijā.
Autors apraksta vairākus gadījumus, kad D.Trampa administrācijas darbinieki,piemēram, galvenais padomnieks ekonomikas jautājumos Gerijs Kons un Baltā nama kancelejas sekretārs Robs Porters, aizvākuši dokumentus no D.Trampa galda, lai novērstu to parakstīšanu. Tiebijuši dokumenti, kas virzītu izstāšanos no Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līguma un tirdzniecības vienošanās ar Dienvidkoreju. Tagad tas nav noticis un ASV atrodas sarunu procesā par šo līgumu maiņu.
2017.gadā Tramps esot ierosinājis aizsardzības ministram Džeimsam Matisam,ka jānogalina Sīrijas līderis Bašārs el Asads. Laikā, kad Trampam bija asa retorika ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čen Unu, ASV prezidents esot pieprasījis plānus par apsteidzošu militāro triecienu pret Ziemeļkoreju.
Autors raksta arī ar temperamentīgā Trampa dusmu izvirdumiem pret administrācijas darbiniekiem, kuri pauduši atšķirīgus viedokļus, saucot tos par žurkām, neuzticamiem, garīgi atpalikušiem vai par muļķa dienvidniekiem. Arī darbinieku viedoklis par prezidentu nav tas labākais - Baltā nama kancelejas vadītājs Džons Kelijs vairākkārt esot raksturojis Tramu kā idiotu un teicis, ka nav jēgas mēģināt viņu par kaut ko pārliecināt: "Mēs esam trakomājā. Es pat nezinu, kāpēc jebkurš no mums atrodas šeit. Šis ir sliktākais no darbiem, kas man bijuši." Dž.Matiss teicis palīgam, ka prezidenta izpratne par ārpolitiku ir 11 vai 12 gadu veca skolnieka līmenī. Dž.Kelija priekštecis amatā Reinss Prībuss raksturojis Trampa guļamaparttamentus kā sātana darbnīcu,"no kuras prezidents "izšauj" nesavaldīgus tvītus agros rītos un nedēļas nogalēs.
Tramps ar savu preses sekretāri apgalvo, ka darbinieku citāti grāmatā ir krāpniecisks izdomājums un sabiedrības maldināšana.

"Telpa, kurā tas notika." (The Room Where It Happened) Autors - Trampa bijušais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons, memuāri.

"Par daudz un vienmēr nepietiekami: Kā mana ģimene radīja pasaules bīstamāko cilvēku." (Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Dangerous man) Autore - D.Trampa brāļameita Mērija Trampa. Ņujorkas pavalsts Augstākā tiesa 13.07.2020. noraidīja prezidenta brāļa  Roberta Trampa argumentus, ka M.Trampai publiski runāt par Trampu ģimenes locekļiem aizliedz 2001.gadā panāktā vienošanās par D.Trampa tēva atstātā mantojuma sadali un tādejādi izdevniecība Simon & Schuster varēja publicēt šo grāmatu. Autore grāmatā netaupa savus radiniekus.

Raksti.
Jaunatklātu naktstauriņu sugu nosauc Donalda Trampa vārdā.


Saites.
ASV prezidenti (1789.g.-patlaban).