Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Tranzistors, nezināmais

Pusvadītāju ierīce, kas nomainīja katodu lampas (izgudrotas 1906.gadā) un praktiski izraisīja tehnoloģisku revolūciju.

Tranzistora saistību ar citplanētiešiem. Tranzistora atklāšana ievadīja optisko tehnoloģiju laikmetu, kad 1948.gadā tas tika radīts ASV Bella telefonu kompānijas laboratorijā. Atklājums bija tik revolucionārs, ka vēl līdz šai dienai nav noklusušas baumas, ka tas nav bijis gluži cilvēku atklājums, bet gan atdarinājums.
1997.gada vasarā Savienoto Valstu Aizsardzības ministrijas Nepazīstamo (Ārzemju?) tehnoloģiju nodaļas vadītājs pulkvedis Fīlips Dž.Korso (Philip J.Corso) savā 1991.gadā izdotajā grāmatā "Diena pēc Rozvelas" (The Day After Roswell) apgalvoja, ka tranzistora prototips tika atrasts citplanētiešu kosmosa kuģa vrakā, kas 1947.gada jūlijā nokrita netālu no Rozvelas Ņūmeksikas pavalstī.
Lai vraka detaļu izpēte noritētu pēc iespējas neuzkrītoši un efektīvi, atradumi esot nodoti privātfirmām kopā ar uzdevumu tos atdarināt, neatklājot šo izstrādājumu izcelsmi. Veiksmes gadījumā patents pienāktos konkrētajai firmai. Kā apgalvoja šis Pentagona virsnieks, tieši šie tranzistoru, optisko šķiedru tehnoloģijas, lāzeru un mikroshēmu atdarinājumi arī ievadīja informātikas laikmetu. Viņa grāmata kļuva visai populāra ASV, un varēja sagaidīt vētrainus protestus no izgudrotāju un viņu firmu puses. Taču tādu nebija, un pulkvedim Korso līdz šim neviens nav iebildis.

Vācu izcelsme. Protams, citplanētiešu dalība tranzistora radīšanā ir interesanta versija, taču daudz pārliecinošāka un arī prozaikāka ir vācu izcelsme. Ir pamats uzskatīt, ka Otrā Pasaules kara laikā vācu sakaru tehnikā jau pusvadītāji tikuši izmantoti.
Tā piemēram, mūsu lasītājs Juris Lauznis stāsta: "Vāciešiem jau sen tas bija zināms. To apstiprināja mans tēvs, sakaru tehniķis, kurš nejauši 1944.gadā ieraudzīja izjauktu vācu rāciju - bez radiolampām. Toreiz vācu virsnieks, redzot viņa samulsumu, ar smaidu paskaidroja - "ohne, lampe, mit kuklukst." Tātad, visticamākais, tas jau bija vērmahta arsenālā."
Visdrīzāk, amerikāņi tranzistorus izlobījuši nevis no "šķīvja," bet gan trofeju veidā iegvuvuši no sakautās Vācijas un vēlāk uzdevuši par savējiem. Mūsu laikos tā būtu zagšana, bet, kā pieņemts, uzvarētājus jau netiesā.

Saites.
Tranzistori.