Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Vostok, kosmiskās misijas

Vostok-1.
Lidojums. Tas notika 1961.gada 12.aprīlī.
Vostok 3KA divpakāpju raķetei (garums - 38,36 m, svars ar degvielu – 4725 kg) vajadzēja nogādāt orbītā konmosa kuģi Vostok-1 ar kosmonautu Juriju Gagarinu (1934.-1968.g.) uz borta un pārtikas krājumiem 10 dienām.
Tā sāka pacelšanos no Baikonuras kosmodroms (tagad Kazahijā) 9.07 (te un turpmāk laiks pēc Maskavas).
Paātrinātājraķetes atdalījās 9.09, pirmā pakāpe – 9.12 (pirmās pakāpes atdalīšanās laiks – 301 s). 9.17 atdalījās otrā pakāpe, Vostok-1 iegāja orbītā. Arēķinu kļūdas dēļ viņu uzšauj par 100 km augstāk nekā plānots, tādēļ viņš uz zemes varētu atgriezties tikai pēc 20 dienām. Tomēr izpalīdz bremzes, kas labi nostrādā.
9.37 – raķete ielidoja Zemes nakts pusē.
10.10 – kosmosa kuģis atgriezās dienasgaismā.
10.26 – iedarbojās bremzējošā raķete, neizdevās atgriešanās moduļa Šarik atdalīšanās. Modulim bija: komunikācijas antenas „Trombons,” elektronikas nodalījums, kosmonauta katapultas sēdeklis (tajā izdzīvošanas komplekts), optiskā orientācijas ierīce Vzor, ablatīvs karstuma vairogs, tērauda savienotājsaites.
Atbalsta modulis – skābekļa un slāpekļa tvertnes, elektriskais vairogs, komunikācijas antenas, uztvērēji un bremzējošā raķete.
10.35 – beidzot izdevās moduļa atdalīšanās.
10.55 – apmēram 7010 m augstumā Gagarins katapultējās no moduļa. 3900 m augstumā Gagarins atdalījās no katapultas sēdekļa.
11.05 – Gagarins piezemējās netālu no Uzmorjes ciema Krievijas Tatārijā.
Pirmais cilvēks kosmosā Jurijs Gagarins ar kuģi Vostok vienreiz aplidoja Zemei 108 minūtēs un piezemējās Saratovas apgabalā. Dažu km augstumā katapultējās un ar izpletni nolaidās netālu no atgriešanās kapsulas. Lidojums ilga stundu un 48 minūtes.
Lidojums. Kosmiskie sasniegumi. Misijas Vostok-1 gaitā 1961.gada 12.aprīlī kļuva par pirmo cilvēku, kuru paši cilvēki uzsūtījuši kosmosā. Lidojums ilga 108 minūtes.
PSRS bonzas ilgu laiku apgalvoja, ka lidojums noticis bez starpgadījumiem, tomēr tā tas nebija vis. Kosmosa kuģa atgriešanās laikā nenostrādāja tērauda kabeļi, kam vajadzēja atvienot kapsulu ar Gagarinu no bremzējošās raķetes. Līdz ar to kapsulai tika uzkrauta neparedzēta nasta. Temperatūra kapsulā stipri pieauga un Gagarins gandrīz zaudēja samaņu. „Es atrados uguns mākonī, kas traucās pretī zemei,” – tā komsmonauta teikto citē BBC. Bija nepieciešamas 10 minūtes, lai kabeļi tomēr atdalītos no kapsulas. Neilgi pirms tās piezemēšanās Gagarins no kapsulas katapultējās kādā tatāru kartupeļu tīrumā.

Vostok-6. Lidojums notika 1963.gada 16.jūnijā. Valentīna Tereškova kļuva par pirmo sievieti kosmosā. Viņas pēdējie vārdi pirms starta bija: „Hei! Debesis, noņemiet cepuri.”

Saites:
Krievu kosmiskās misijas.