Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Amuleti, fetišisms

Amuletum - latīņu val.
Fetiche – "amulets" (franču val.).

Nelielas attiecīgo dzīvnieku stilizētas vai arī vairāk vai mazāk reālas figūriņas, izgatavotas no kaula, raga, akmens vai kāda cita materiāla, ko nēsā cilvēki, uzskatot to par burvju līdzekli, kas pasargā no slimībām, ievainojumiem, ienaidnieku burvestībām u.c.

Fetišisms - uzskats it kā kāds priekšmets vai tā attēls varētu tā nēsātājam palīdzēt, sastopams visā pasaulē vēl mūsdienās, piemēram – kristieši kā amuletus nēsā krustiņus vai miniatūrus svēto attēlus. 

Vēsture. Amuleti senajā Ēģiptē bija plaši izplatīti un, šķiet, lēti. Senie ēģiptieši ticēja, ka amuletu maģiskais spēks atkarīgs no to formas, krāsas, no materiāla un uzrakstiem, kā arī no vārdiem, kas izrunāti virs amuleta. Apbedīšanas praksē amuletus novietoja vai nu uz mūmijas vai starp mūmijas apsējiem.
Senajā Ēģiptē jau kopš pirmsdinastiju perioda bija plaši izplatīti Hora acs amuleti. Acs simbolizēja vienu vai abas Hora acis – sauli un mēnesi. Saskaņā ar ēģiptiešu mītu, cīņas sākumā ļaunais Ozīrisa brālis, tuksneša un negaisa dievs Sets ievainoja vai izrāva Horam kreiso aci, kuru atjaunoja Tots vai Hatora. Pēc uzvaras par Setu Hors savu atgūto aci piedāvāja savām tēvam Ozīrisam, lai viņš augšāmceltos jaunai dzīvei. Kopš tā laika Hora acs simbolizē upurēšanos, dziedināšanu un atjaunošanos, kā arī aizsardzību.

Rūnu amuleti. Tādu tradicionāli Ziemeļeiropā gatavoja no rūnas algiz ("Y" formā ar vertikālu līniju viducī).

Saites.
Maģija un buršanās.