Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Senās vara raktuvēs Jordānijas dienvidos uziets skarabejs ar Ēģiptes faraona Šešonka I vārdu

Arheologi, Sandjego universitātes (ASV) antropoloģijas profesora Tomasa Levī (Thomas E.Levy) vadībā, izpētot senu vara raktuvju un kausēšanas ceha vietu Jordānijas dienvidos, nejauši uzgāja ēģiptiešu amuletu, kurā bija iegravēts varenā faraona Šešonka I vārds.

Nelielais, bet vēsturiski ļoti nozīmīgais artefakts varētu būt lietisks pierādījums pirms gandrīz 3000 gadiem notikušajam faraona Šešonka I karagājienam uz Levanti [1.], saka pētnieki. Jau 2006.g. atrastā skarabeja apraksts tagad publicēts britu arheoloģijas žurnālā "Antiquity."

Faraons Šešonks I

Faraons Šešonks I (Sheshonq I, 943.-922.g.pmē.) bija Ēģiptē dzīvojošās lībiešu cilts mešvešu (Mšwš.w) vai ma, kā senēģiptieši tos bieži dēvēja, vārdu saīsinot, ķēniņš un XXII dinastijas dibinātājs. Lībiešu izcelsmes faraons bija ma lielā vadoņa Nimlota A (Nimlot A) un viņa sievas Tentšepes (Tentshepeh) dēls. Faraona Šešonka I varoņdarbi un iekarojumi attēloti uz tā sauktajiem Bubastītu [2.] vārtiem Karnakas tempļu kompleksā.

Bībeliskais Šišaks

Šešonks I nereti tiek identificēts ar Vecajā derībā (1.Ķēniņu grāmatas 11:40, 14:25 un 1.Laiku grāmatas 12:2-9) pieminēto ķēniņu Šišaku (Shishak). Pēc Bībeles, Ķēniņš Šišaks iebruka Jūdejā piektajā Zālamana dēla Rehabeāma valdīšanas gadā un izlaupīja Zālamana templi. To, ka Šešonks I iebrucis Jūdejā, Transjordānijā, apliecina gan minētie uzraksti uz Bubastītu vārtiem Karnakā, gan pie Megidas atrastā stēla.

Daži pētnieki ir norādījuši, ka Bībeles Šišaks, iespējams, ir tēls, kas apvieno atmiņas ne tikai par Šešonka I, bet arī par tā priekšgājēju Ramzesa II un Tutmesa III karagājieniem uz Levanti.

Atraduma vieta

Skarabejs ar tajā iegravēto Šešonka I vārdu atrasts Khirbat Hamra Ifdan (khirbat arābiski nozīmē "drupas") vara raktuvju un metāla ieguves un priekšmetu lietuves vietā, kas atrodas Fainunas (Faynun) ielejas rajonā, tikai 50 kilometrus uz dienvidiem no Nāves jūras un 25 km uz ziemeļrietumiem no tūristu iecienītās, klintīs izcirstās pilsētas Petras.

Raktuvēs, kuras atklāja 2002.gadā, agrajā bronzas laikmetā 3000.-2000.g.pmē. notika intensīva vara ieguve un kausēšana. Tās, kopā ar citām līdzīgām vietām Fainunas ielejā, ir līdz šīm lielākais zināmais šī perioda metalurģijas centrs reģionā. Izrakumos iegūtas liecības, ka vara ieguve šeit turpinājusies arī vēlajā bronzas un pēc tam arī dzelzs laikmetā, kas Vidusjūras austrumu piekrastē sākās ap 1200.g.pmē un ilga līdz apm. 500.g.pmē. 2000.g. izrakumos Khirbat Hamra Ifdan iegūti organiskie materiāli datēti ar laiku 1261.-995.g.pmē.

Skarabeja apraksts

Atrastais skarabeja vaboles formas amulets ir gatavots no enstatīta (Mg2 [Si2O6]). Tas ir gaiši brūnā krāsā, ar zaļas glazūras paliekām padziļinājumos. Skarabejs ir 12,7 mm garš, 9,2 mm plats un 5,5 mm augsts. Cokolā pie pamatnes ir iecirstas horizontāli sakārtotas un ierobežojošas smalkas līnijas. Apakšējā daļā iežogojumā iegravēti hieroglifi, kuru vidū attēlota arī pati skarabeju vabole.

Hieroglifu uzraksts

Uz skarabeja iegravētajā uzrakstā lasāms: „Spožs kā Saule ir Amona-Ra izredzētais.” Tas sakrīt ar XXII dinastijas dibinātāja faraona Šešonka I troņa vārdu. Pēc pie Megidas uzietās stēlas fragmenta, tas ir otrais faraonam veltītais epigrāfiskais uzraksts, kas jebkad atrasts Transjordānijā. 

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams kļūt par aliens.lv lasītāju kluba biedru. Kā to izdarīt, var noskaidrot ŠEIT

Esošo lasītāju kluba biedru autorizācija