Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Šešonks I (945.-924.g.pmē.)

Susakims jeb Shoshenq I.
Troņa vārds - Hedžheperra.

XXII dinastijas (Lībiešu) dibinātājs un faraons 945.-924.g.pmē. Minēts arī laiks 950.-929.g.pmē. (Sovetskaja Istoričeskaja enciklopedija).

Radniecība. Viņš bija pēctecis lībiešu algotņu karavadoņiem, kas bija apmetušies Lejas un Vidus Ēģiptē, pilnīgi eģiptizējušies un iekļāvušies senēģiptiešu aristokrātijā, pēctecis. Ēģiptē dzīvojošās lībiešu cilts mešvešu (Mšwš.w) vai ma, kā senēģiptieši tos bieži dēvēja, vārdu saīsinot, ķēniņš un XXII dinastijas dibinātājs. Lībiešu izcelsmes faraons bija ma lielā vadoņa Nimlota A (Nimlot A) un viņa sievas Tentšepes (Tentshepeh) dēls. 

Dzīvesgājums. Šešonks I pēc uzkāpšanas faraona tronī savu karalisko rezidenci ierīkoja Bubastā - Lejas Ēģiptes Am-Khentas noma galvaspilsētā.

Ārpolitika. Šešonks vēsturē iegājis kā liela karagājiena veicējs uz Levanti 926.g.pmē., kad tas uzbruka Jūdejai un Izraēlai, kas bija novājinātas pēc Zālamana nāves. Šešonks I aplencis Jeruzālemi, ieņēmis to un izlaupījis Zālamana svētnīcu, iegūdams daudz kara laupījuma, taču nespēja tur nostiprināties.
Šešonks I nereti tiek identificēts ar Vecajā derībā (1.Ķēniņu grāmatas 11:40, 14:25 un 1.Laiku grāmatas 12:2-9) pieminēto ķēniņu Šišaku (Shishak). Saskaņā ar to ķēniņš Šišaks iebruka Jūdejā piektajā Zālamana dēla Rehabeāma valdīšanas gadā un izlaupīja Zālamana svētnīcu. To, ka Šešonks I iebrucis Jūdejā, Transjordānijā, apliecina gan minētie uzraksti uz Bubastītu vārtiem Karnakā, gan pie Megidas atrastā stēla.

Aplūkojamie objekti.
Būbastītu vārti. Faraona Šešonka I varoņdarbi un iekarojumi attēloti uz tā sauktajiem Bubastītu vārtiem Karnakas tempļu kompleksā.

Atradumi.
Megidas stēla. Šīs stēlas fragmentu atrada iepriekšējos izrakumos sabērtā gruvešu kaudzē, ierīkojot savu lauka nometni pie slavenās Megidas, 1925.gadā Čikāgas universitātes arheologu ekspedīcija Izraēlā. Tagad Megidas stēla tiek glabāta Jeruzālemes Rokfellera arheoloģijas muzejā. Tas ir pirmais uzietais uzraksts par Šešonku I.

Skarabeja amulets. 2006.gadā skarabeju uz zemes atrada Sandjego universitātes students Bens Volta. Uz skarabeja iegravētajā uzrakstā lasāms: „Spožs kā Saule ir Amona-Ra izredzētais.” Tas sakrīt ar XXII dinastijas dibinātāja faraona Šešonka I troņa vārdu.
Par to apraksts šeit.

Raksti.
Senās vara raktuvēs Jordānijas dienvidos uziets skarabejs ar Ēģiptes faraona Šešonka I vārdu.

Saites.
Senās Ēģiptes faraoni (~3100.-30.g.pmē.).