Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Austrālijas aborigēni

Pirmie cilvēki ieradās Austrālijā ap 40 000 gadu atpakaļ.
Austrālija aptuveni pirms 4000 gadu ir piedzīvojusi migrācijas vilni no Indijas, norāda ģenētiskā materiāla pētījuma rezultāti. Tas ļauj apšaubīt uzskatus par kontinenta ilgo izolētību. Līdz šim tika uzskatīts, ka kopš pirmo iedzīvotāju ierašanās pirms 40 000 gadu, kontinents bija lielā mērā izolēts līdz eiropiešu ieceļošanai XIX gadsimtā. Tomēr Austrālijas aborigēnu DNS analīzēs ir atklāts, ka šī perioda laikā ir bijusi kustība no Indijas.

Pētnieki pieļauj, ka tieši ieceļotāji no Indijas Austrālijā varētu būt ieveduši dingo suņus, kuri kontinentā parādījušies aptuveni tajā pašā laikā, un jauna veida akmens instrumentus. 
Zinātnieki Austrālijas aborigēnu ģenētisko materiālu salīdzināja ar Jaungvinejas, Dienvidaustrumāzijas un Indijas iedzīvotāju DNS. Pētījuma laikā atklāta ģenētiska sakarība starp aborigēniem un Jaungvinejas iedzīvotājiem, kas norāda uz 35 000 līdz 45 000 gadu senu periodu. Tajā laikā Austrālija un Jaungvineja veidoja vienotu zemes masu, tas arī ir periods, kad kontinentā parādījās pirmie cilvēki.
Tāpat zinātnieki atklājuši ievērojamu gēnu plūsmu starp Indiju un Austrāliju. Antropoloģijas profesors Marks Stonekings norāda, ka liela daudzuma ģenētiskā materiāla izpēte ir devusi "skaidrus signālus", ka aptuveni pirms četriem līdz pieciem tūkstošiem gadu ir bijis kontakts starp Indiju un Austrāliju.
Profesors paskaidro, ka ģenētiskie dati neatklāj ieceļotāju ierašanās maršrutu, bet liecina, ka Austrālija nav bijusi tik izolēta, kā tiek uzskatīts. Savukārt fosilo un arheoloģisko materiālu pētījumi norāda, ka tieši šie ieceļotāji varētu būt saistīti ar jaunu dzīvnieku sugu un darbarīku parādīšanos, pieļauj profesors.

Eiropiešu ierašanās laikā 1788.gadā aborigēnu skaits sasniedza 1,2 miljonus.

Dzīvesveids. Slaidi, gara auguma, melniem matiem un tumši brūnu ādu. Dzīvoja nomadu ciltīs pa 25–200 cilvēku, visai trūcīgi. Dzīvoja alās, vienkāršās zaru būdās vai aizslietņos. Devās medībās ar bumerangu, šķēpu vai milnu. Neskaitāmi mitoloģiski rituāli, šamanisms un ticība burvestībām. 

Atšķirīgas morfoloģijas aborigēni. Kad reģionā ieradās pirmie eiropieši, tie sastapa pirmiedzīvotājus, kas stipri atšķīrās no pārējiem: uzkrītoši gaiša āda, zilas acis, sarkani mati un cita sejas forma.

„Pirmā flote.” 1788.gada 26.janvārī kapteinis Arturs Filips ieradās Austrālijā ar 11 kuģiem. Tajos bija pirmie Austrālijas kolonisti – 750 izsūtītie un 300 militārpersonas.

Aborigēnu cīņa ar baltajiem. 1802.gadā tika nogalināts aborigēnu vadonis Pemulvui. Viņa galva tika atdalīta no ķermeņa un izkaltēta. Tiek domāts, ka tā atrodas Lielbritānijā, taču nav zināma precīza atrašanās vieta.

Aborigēnu bērnu skandāls. Laika posmā no 1915.-1969.gadam tūkstošiem aborigēnu bērnu piespiedu kārtā tika atņemti vecākiem un nodoti audzināšanā balto cilvēku ģimenēs. Tas tika darīts ar mērķi asimilēt aborigēnus. Tagad aborigēnu pārstāvji pieprasījuši miljoniem dolāru kompensācijas no valsts. Austrālijas valdība gan atteikusies to maksāt, bet ir gatava iezemiešiem atvainoties un ieguldīt lielus līdzekļus aborigēnu veselības aprūpē un izglītībā.

Pēc aborigēnu vecākā Maikla Mandina (Michael Mundine) vārdiem, savas vizītes laikā Austrālijā, 19.janvārī princis Viljams tiksies ar pamatiedzīvotāju pārstāvjiem.
«Princim Viljamam ir viņa mātes sirds. Viņš ir daudz jaunākas paaudzes un sapratīs, kāpēc Pemulvui atliekām ir jāatgriežas dzimtenē», - teica Mandins.
Pemulvui, kurš tamdēļ, ka apģērbā izmantoja visu Austrālijas cilšu krāsas tika saukts par «varavīksnes karavīru», piedzima aptuveni 1750. gadā. Pēc tam, kad Austrālijā tika dibinātas pirmās britu kolonijas un 1788. gadā ieradās «Pirmā flote», Pemulvui savāca aptuveni simts domubiedru un uzsāka cīņu pret kolonizatoriem. Viņi dedzināja ēkas, uzbruka britu apmetnēm un galināja viņu lopus. 1802.gadā Pemulvui tika nošauts.
Pemulvui kļuva par leģendāru personāžu aborigēnu vidū, viņa nopelnus atzina pat kolonizatori, kuri to dēvēja par drosmīgu un neatkarīgu cilvēku. Ilgu laiku mumificētās galvas atrašanās vieta nav zināma. Austrālijas pamatiedzīvotāji uzskata, ka karavīra atliekas atrodas Lielbritānijā, taču pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados parādījās informācija, ka konteiners ar Pemulvui galvu ir atgriezies Austrālijā, kur atkal pazudis. 1998. gadā Tari cilts pārstāvis paziņoja, ka karavīra atliekas atrodas pie viņa, taču nekādus pierādījumus sevis teiktajam neizvirzīja.

Aborigēni un Torresa šauruma salu iedzīvotāji ir Austrālijas pirmie iedzīvotāji, tādu likumprojektu trešdien vienbalsīgi apstiprinājuši Austrālijas parlamenta deputāti, tas noticis piektajā gadadienā kopš vēsturiskās atvainošanās par pāridarījumiem iedzimtajiem iedzīvotājiem, vēsta raidsabiedrība BBC.
Likumprojekta apstiprināšanu ar aplausiem apsveica Austrālijas pamatiedzīvotāji, kas balsojumam sekoja no parlamenta zāles publiskajām telpām.
"Es ticu, ka kopiena ir gatava pieņemt taisnību šajā kampaņā, jo austrālieši saprot, ka vietējo kultūra un vēsture ir mūsu visu lepnums," paziņoja Austrālijas premjerministre Džūlija Gilarda.
Likums tiek uzskatīts par pakāpenisku gatavošanos referendumam, kurā tiks jautāts par atzīšanas iekļaušanu konstitūcijā. Tautas nobalsošana bija paredzēta šogad, bet valdība to atlika, lai iegūtu lielāku atbalstu, skaidro BBC.
"Šis likumprojekts būs pamudinošs impulss referendumam par aborigēniem un Torresa šauruma salu iedzīvotājiem," piebilda Gilarda.
Opozīcijas līderis Tonijs Abots norāda, ka konstitucionālā iedzimto iedzīvotāju atzīšana bija nepieciešama jau sen. Politiķis uzsver, ka ir jāizpērk pagātnes grēki, lai nākotni austrālieši sagaidītu kā vienota tauta.
2008.gada 13.februārī Austrālijas premjers Kevins Rads oficiāli atvainojās pamatiedzīvotājiem par likumiem un politiku, kas "izraisīja dziļas bēdas, ciešanas un zaudējumus." Premjers īpaši izcēla "nozagto paaudzi" – tūkstošiem ar varu no ģimenēm paņemtos bērnus.

Laikā no 1910.-1970.gadam baltie austrālieši atņēma bērnus aborigēnu gimenēm, lai uzaudzinātu tos civilizacijā. Austrālijā viņi tiek dēvēti par "nozagto paaudzi."

Atradumi.
Kādā alā Kimberlijas ziemeļos tika uziets zīmejums - laiva ar augstiem galiem, kādas lieto jūras braucieniem.

Tradīcijas.
Pamagirri dejas.

Raksti.
Pirmie austrālieši drīzāk bija pārceļotāji nekā nejauši krastā izmesti jūrasbraucēji.

Saites.
Aborigēni.
Austrālija.