Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Akmens laikmets

Hronoloģisks senvēstures periods cilvēces attīstībā, kas raksturojas ar ieroču un darbarīku gatavošanu no akmens.

Akmens laikmetu iedalījums.
      1. Agrīnais akmens laikmets - paleolīts (paleo no grieķu val. vārda palaios - "sens" + lithos - "akmens" (grieķu val.)). pirmais un senākais akmens laikmeta posms, kad pirmatnējais cilvēks savus darba rīkus  izgatavoja, noskaldot un apdauzot akmeni. Šis periods sakrīt ar pirmatnējās kopienas iekārtas attīstība vissenāko periodu.
      2. Vidējais akmens laikmets - mezolīts;
      3. Vēlīnais akmens laikmets - neolīts (neo no grieķu val. vārda neos - "jauns" + lithos ("akmens" - grieķu val.)). Trešais un pēdējais akmens laikmeta posms no VI vai V g.tk.pmē. līdz II g.tk.pmē., to ieskaitot. neolītā cilvēki sāka apmesties uz pastāvīgu dzīvi vienā vietā, radās lopkopība un zemkopība, kā arī keramika - saukta "neolīta revolūcija." Akmens darba rīki bija labi noslīpēti. Bija arī dažādi kaula un koka izstrādājumi, apgūta vērpšana un aušana.

Akmens laikmeta māksla. Agrāk pētnieku vidū valdīja nesatricināma pārliecība, ka Rietumeiropa bija tā pasaules daļa, kas pirms 40 000 gadiem atradās „simbolisma sprādziena” epicentrā, pēc kura konstatējamas senākās cilvēku mākslinieciskās izpausmes, piemēram, alu glezniecība un citas attēlu veidošanas formas, tostarp figurālā māksla. Tomēr tagad veiktie atklājumi pierāda, ka senākie paleolīta mākslas pieminekļi divās Eirāzijas kontinenta pretējās pusēs (Rietumeiropā un Indonēzijā) radīti apmēram vienā un tajā pašā laikā, ļaujot izteikt hipotēzi, ka mākslas sākotne meklējama pat vēl dziļākā aizvēsturē - iespējams Āfrikā, pirms Homo sapiens to atstāja un izplatījās pa visu pasauli.