Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ararata kalni

Kalnu grēda tagadējo Armēnijas, Turcijas un Irānas robežu krustpunkta tuvumā - 16 km no Irānas robežas un 32 km no Armēnijas robežas. Augstākais no kalniem ir Lielais Ararats - 5165 m, tas ir augstākais Turcijā.

Armēņi šos kalnus sauc par "Pats lielākais" (Masis), turki - "Līkais kalns" vai "Sāpju kalns" (Agridag), persieši - "Noāsa kalns" (Kuhi Nuh), bet arābi - par "Arāja kalnu" (Džabal al Haret).

Ģeoloģiski Ararata kalni ir divi izdzisuši vulkāni - 13 000 un 15 000 pēdas augsti. Abi ir kā lieli kupoli, kas paceļas virs apkārtnes. Atrodas starp Vana un Sevana ezeriem. Sniegotas virsotnes.

Vēsture. Pēc armēņu leģendas šis kalns un viņa māsa Aragacas kalns esot sastrīdējušies. Tos samierināt esot mēģinājis Marutasaras kalns, bet, kad tas nav izdevies, kalns abus nolādējis, un tie uz mūžu palikuši šķirti.
Bībeles leģenda vēsta, ka te pēc Lielajiem plūdiem piestājis Noāsa šķirsts.
Lai gan tā vēsturiski sanācis, ka Lielais Ararats šodien atrodas Turcijas teritorijā, armēņi tomēr to uzskata par vienu no Armēnijas simboliem. Tas attēlots Armēnijas ģērbonī.

Al-Džudi. Kalns Ararata masīvā, pie kura, pēc Korāna, piestājis Noāsa šķirsts , beidzoties Lielajiem Plūdiem.

Izpēte. Ekspedīcijas vadītājs, ģeofiziķis Deivids Feisolds ziņoja žurnālistiem, ka ar radariem veikti uzņēmumi. Attēli ir tik precīzi, ka uz tiem var izšķirt atsevišķus apšuvuma dēļus.
Ankāras ģeoloģiskā institūta direktors profesors Salihs Bairaktutans opaziņoja Londonas „Observer” žurnālistiem: „šeit mums ir darīšana ar cilvēka roku darbu, kas var būt tikai Noāsa šķirsta atliekas.” 

Saites.
Turcija.
Armēņi.
Noāsa šķirsts.