Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ceturtais krusta karš (1202.-1204.g.)

Gatavošanās. XII gs. beigās jaunu Krusta karu sāka organizēt pāvests Inokents III un iesākumā tas bija vērsts pret Ēģipti.
1202.gadā pāvests tam deva savu svētību un karš varēja sākties.

Karagājiens. Tā kā pa sauszemi bija grūti pārvietoties, tad krustneši nolēma pārcelties uz Palestīnu pa jūru un izīrēja kuģus no bagātās tirgotāju pilsētas Venēcijas. Krustneši savācās Venēcijā. Tai laikā Venēcija konkurēja ar Bizantijas impēriju par galveno lomu tirdzniecībā Vidusjūrā. Tamdēļ viltīgais Venēcijas dodžs Enriko Dandolo vērsās pie Flandrijas grāfa Balduīna IX, un pierunāja krustnešus doties nevis uz Palestīnu, bet uzbrukt Konstantinopolei, kur valdīja imperators Aleksejs IV.

Konstantinopoles ieņemšana. 1204.gadā krustneši triecienā ieņēma Konstantinopoli. Ielauzušies pilsētā, viņi sāka laupīt un postīt pilis, baznīcas, tirgotāju noliktavas un dzīvojamās mājas. Ugunsgrēkā sadega daudz seno rokrakstu. Barbariski tika izlaupīta Sv.Sofijas katedrāle, iznīcināti vērtīgi mākslas darbi. Laupīšanā piedalījās arī garīdznieki un bīskapi, kas bija ieradušies kopā ar krusta karotājiem.

Latīņu impērija. Pēc Konstantinopoles krišanas Aleksejs IV bēga uz Trapezundu (tagadējā Trabzona Turcijā) Melnās jūras dienvidu krastā, kur dibināja neatkarīgu kristiešu valstiņu. Izlaupījuši Konstantinopoli, Tā Kunga Kapa „atbrīvotāji” aizmirsa savu galamērķi un uz Jeruzālemi tālāk nedevās. Tiesa gan, karagājiens beidzās mēra epidēmijas dēļ.
Par šādu grēka darbu pāvests Inokents III izslēdza no baznīcas dodžu Dandolo, Balduīnu IX un tā krustnešus. Balduīns IX sevi pasludināja par Bizantijas imperatoru aizbēgušā Alekseja IV vietā.
Rietumeiropas feodāļi uz vairākām desmitgadēm apmetās Balkānu pussalā, nodibinot katoļu baznīcas atbalstītu Latīņu impēriju. Tā pastāvēja līdz 1261.gadam, kad bizantieši tos no turienes padzina.

Saites.
Krusta kari.