Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Džomolungma, Everests

Džomolungma - „Pasaules dievišķā māte,” tibetiešu nosaukums.
Sagarmātha – „Debesu dieve.”
Everests – eiropiešu nosaukums, piešķirts 1865.gadā par godu Indijas superintendantam pulkvedim Džordžam Everestam, neskatoties uz viņa paša iebildumiem.

Augstākais planētas sauszemes kalns - 8848 m.

Apraksts. Džomolungmas virsotne atrodas Lielajos Himalaju kalnos uz Nepālas un Ķīnas robežas kopā ar citām 8 virsotnēm, kas pārsniedz 8 km augstumu (pavisam pasaulē tādu ir 14), kas veidojas pirms 60.miljoniem gadu, kad Indijas subkontinents ietriecās Eirāzija un pacēla jūras dibenu šai vieta augstu gaisā. Tadēļ Himalaju kalnus veido jūras nogulumieži. Kustība turpinoties vēl šobaltdien un tā ceļot Himalajus gaisa katru gadu par veseliem 5 mm, bet Everestu - par 3 cm.
Augstums. Augstākā planētas virsotne – 8848 m. Saskaņā ar mūsdienu precīziem mērījumiem tomēr tas esot – 8850 m.
Ziemeļu skaldne atrodas Nepālas teritorijā, bet DR skaldne – Ķīnā. Tibetiešu mūki uzskatīja, ka kalna virsotnē stāv zelta lauva, tādēļ alpīnisti tā cenšas uzkāpt kalnā. Tibetieši uzskata, ka Pasaules mātei nav tīkama kāpelēšana pa kalnu. Tibetiešu ticējumi aizliedz pie kalna mīlēties, nokaut dzivniekus, vai gulēt pozā, kad kājas pavērstas pret kalna virsotni.

1849.gada briti uzmērīja šo virsotni, un kopš 1852.gada to uzskata par pasaules augstāko punktu.

No 1922.-2006.gadam tika veikti 2972 uzkāpieni, no tiem 207 nāves gadījumi.

Šerpas. Vietējie Nepālas kalnu iedzīvotāji, kas labi pielāgojušies dzīvei augstkalnu rajonos. Bieži kā gidi pavada alpīnistu ekspedīcijas. Kalifornijas Bērklijas universitātes 2010.gadā publicētajā pētījumā secināts, ka šerpām ir vairāk ka 30 ģenētiski determinētu priekšrocību, kas padara viņu organizmus piemērotākus dzīvei augstkalnu rajonā. Viens no tiem ir EPAS1 - "supersportistu gēns," kas atbild par ehektīvāku skābekļa izmantošanu organismā.
Alpīnistu pavadīšanas rūpals ir labi organizēts. Nepālas valdība iekasē brangu naudu no kāpt gribētājiem. Pašiem šerpām 3 mēnešus īsajā sezonā izdodas nopelnīt ap 8000 ASV dolāru (ap 10 reizēm vairāk, nekā vidējie nepāliešu ieņēmumi gada laikā).
Vislabāk kāpt ir maijā, bet daudzi ierodas jau aprīlī, lai aklimatizētos.
Attiecības mēdz nebut vienkāršas - 2013.gadā starp šerpām un kādu alpīnistu grupu pat izcēlās kautiņš.

Kāpēji un uzkāpēji. Everestā kāpšanas trakums pasauli pārņēma XX gs. sākumā, taču skarbie klimatiskie apstākļi un skābekļa bads ilgi neļāva realizēt šo cilvēka iegribu. Kādus 30 gadus to mēģināja, līdz tas izdevās jaunzēlandietim Hilarijam un šerpam Norgajam.

Džordžs Melorijs un Endrjū Ērvins – britu alpīnisti pazuda bez vēsts 1924.gadā uzkāpšanas laikā. Jau sākumā gāja bojā divi nesēji. 1933.gadā kāds kāpējs atrada Ērvina ledus cirtni. 1979.gadā ķīniešu alpīnists Vangs Hongbao stāstīja japāņu kolēģim, ka 1975.gadā redzējis pie savas nometnes „vecu angļu mironi.” Sīkāk uzzināt neko neizdevās, jo pēc 2 dienām ķīnietis gāja bojā sniega lavīnā. Melorija atliekas meklēja un atrada 1999.gadā BBC un amerikāņu PBS organizēta ekspedīcija 15 cilvēku sastāvā. Atradējs 1.maijā bija amerikāņu alpīnists Konrāds Ankers 8240 m augstumā. Nerimst strīdi par to, ka tieši viņš varētu būt sasniedzis virsotni, taču tā arī nespējis atgriezties. Viņa fotoaparāts nav ticis atrasts. Melorijs 1922.gadā kāpiena laikā izraisīja lavīnu, kas pazudināja 7 šerpas.

Edmunds Hilarijs un Tengizs Norgajs – jaunzēlandiešu biškopis, kurš kopā ar šerpu Tenzingu Norgaju 1953.gada 29.maijā pulksten 11.30 pirmais uzkāpa šai virsotnē, izmantojot īpaši konstruētas skābekļa maskas.
Šo ekspedīciju vadīja brits Džons Hants, un tās mērķis bija nogādāt divus cilvēkus līdz virsotnei. Komandā bija 14 kāpēji, 22 šerpas, 350 n3s'3ji bāzes nometnē. Pirmo, bet neveiksmīgo mēģinājumu veica komandas locekļi Čārlzs Evanss un Toms Bordilens.
Kāpiens sākās 1953.gada 13.aprīlī no bāzes nometnes 5364 m augstumā.
18.aprīlī II nometne bija 5913 m augstumā pie Humba leduskrituma.
22.aprīlī III nometne 6157 m augstumā.
2.maijā IV nometne 6462 m augstumā aiz Rietumu ielejas.
3.maijā V nometne 6706 m augstumā.
13.maijā VI nometne7010 m augstumā.
18.maijā VII nometne 7315 m augstumā Lodzē.
21.maijs VIII nometne 7894 m augstumā pirms Dienvidu kalnu pārejas.
26.maijā IX nometne 8504 m augstumā jau pēc Dienvidu kalnu pārejas.
29.maijā duets bija veiksmīgi ticis pāri gandrīz vai nepārvaramai klinšu sienai, ko mūsdienās dēvē par "Hilarija kāpnēm," un sasniedza virsotni. Tur Hilarijs esot paspiedis šerpam roku, bet tas atbildējis ar apskāvienu. Virsotnē viņi pavadīja 15 minūtes, jo trūka skābekļa.
Hilarijs dzimis 1919.gadā Oklendā Jaunzēlandē. 1939.gadā viņš uzkāpa pirmajā lielajā kalnā Oliverā. No 1943.-1945.gadam bija Katalīnas hidroplāna navigators Otrajā pasaules karā. Pēc Džomolungmas iekarošanas karaliene Elizabete viņu iecēla bruņinieku kārtā. Jaunzēlandē arī viņu daudzināja kā varoni un attēloja uz piecu dolāru naudaszīmes. 1958.gadā vadīja pirmo komandu, kas sasniedza Dienvidpolu ar motorizētu braucamo. Vēlāk Himalajos meklējis Sniega cilvēku un Gangas izteku. Viņš izveidoja Himalaju fondu, kas palīdzējis celt skolas, tiltus, slimnīcas un lidlauku. 1975.gadā lidmašīnas katastrofā gāja bojā viņa sieva Luīze un jaunākā meita Belinda.1989.gadā appreējās ar ilggadējo sabiedroto Džūnu Malgrū. Nomira 88 gadu vecumā 2008.gada janvārī. Norgajs nomira 1986.gadā. Budistu mūki lūdzot, lai Hilarijs pārdzimtu jaunā cilvēkā un turpinātu veikt labus darbus.
Hilarijs kļuva par nacionālo varoni - viņa attēls rotā jaunzēlandes 5 dolāru banknoti, bet izdevums Times viņu iekļāva starp 100 ietekmīgākajiem XX gs. cilvēkiem.
Hilarijs un Tenzings vienojās neizpaust, kurš pirmais spēris kāju uz virsotnes, tomēr tenzins savos memuāros vēlāk atklāja, ka tas bijis Hilarijs.

Japāņu alpīnists un slēpotājs Juihiro Miura 1970.gadā pasaulē pirmais ar slēpēm nobrauca no Everesta. Miuras grāmata “The man who skied down Everest” savulaik tulkota arī latviski - 1982.gadā “Apvāršņa” sērijā.

Dzjunko Tabei – japāņu alpīniste, pirmā kalnā uzkāpusī sieviete 1975.gada 16.maijā.
Austrietis P.Hāblers un itālis Reinholds Mesners – 1978.gadā pirmie uzkāpa kalnā bez skābekļa maskas.
R.Mesners – 1980.gadā pirmais uzkāpa vienatnē. To viņš izdarījis vairākkārt un arī bez skābekļa maskas.
1982.gada maijā virsotnē uzkāpa 11 pirmie krievpadomju alpīnisti, kas uzkāpa pa iepriekš neuzkāpjamo uzskatīto DR nogāzi. Divi kāpieni tika veikti naktī.
Teodors Ķirsis un Imants Zauls – 1995.gada 29.maijā Džomoungma uzkāpa pirmie latvieši.
1996.gadā notika liela traģēdija, jo dzīvību zaudeja 8 kalnā kāpēji. 1996.gada 10.maijā uz virsotni devās divas pieredzējušu alpīnistu komandas Roba Hola un Skota Fišera vadībā, kas uz pasaules augstāko punktu veda komercklientus. Žurnālists Džons Krakauers, kas uz virsotni devās kopā ar Holu, pēc atgriešanās sarakstīja grāmatu "Retinātā gaisā." Savukārt krievu alpīnists Anatolijs Bukrejevs no Skota Fišera komandas savu redzējumu uz notikumiem publicējis grāmatā "Kāpiens." Abi darbi tulkoti latviešu valodā. 2015.gadā klajā nākusi īslandiešu režisora Baltazara Kormakūra filma "Everests" par šo notikumu.
D.Karničars – slovēnis, nobraucis no kalna ar slēpēm 2000.gadā.
Temba Čeri – 16 gadu vecs nepālietis uzkāpa kalnā 2001.gadā.
M.B.Šeršans - nepālietis, vecākais no uzkāpējiem. Sasniedzis virsotni 2008.gadā 76 gadu vecumā.
Ž.M.Boivins – francūzis, pirmais no kalna nobraucis ar paraplānu 2008.gadā.
Džordano Romero – jaunākais kalnā uzkāpējs. Amerikāņu skolniekam ir tikai 13 gadu un kalnā viņš uzkāpa 2010.gadā kopā ar savu tēvu, pamāti un vairākiem šerpām.
Lhapa Tenzings – 2011.gada 11.maijā uzkāpa Džomolungmā jau 21.reizi.
2014.gadā gāja bojā 16 šerpas.
1915.gadā lielās zemestrīces laikā sniega lavīna nopostīja bāzes nometni, tā paņemot 19 dzīvības.
Kami Rita. Šis šerpa patreiz (2019.g.) uzskatāms par rekordistu veiksmīgu uzkāpšanu skaita ziņā. Viņš toveicis 24 reizes, pārspējot sev pašam piederošo rekordu. Sasnieza virsotni 2019.gada 15.maijā un pēc tam 21.maijā. Viņa tuvākie sekotāji uzkāpuši alnā 21 reizi. Pirmo reisi Rita uzāpašai vrsotnē 1994.gadā, plāno vispār to izdarīt 25 reizes un tad pamest kalnā kāpšanu.

Kopš pirmā uzkāpiena 1953.gadā pasaules augstākajā punktā pabijuši nu jau 3450 kapēju un vairāk kā 5000 reižu. Kopumā kalns prasījis 260 dzīvību.
Mūsdienās virsotnē var uzkāpt jebkurš, kas gatavs šķirties no pāris desmitiem tūkstošu dolāru (Nepālas valdība par kapsanas atļauju prasa ap 10 000 ASV dolāru). Profesionālas šerpu komandas lielāko darba daļu gatavas uzņemties pašas.
2010.gadā ķīniešu alpīnisti uzrīkoja te talku un novāca 3,4 t atkritumu. 
2014.gada 18.aprīļa lavīnā zaudēja dzīvību 13 šerpas, kas bija devušies augšup pa nogāzi, lai salabotu kāpējiem paredzētās virves un sagatavotu kalnā kāpēju ceļu. Vēl 3 šerpas tiek uzskatītas par bezvēsts pazudušiem.  Tā ir lielākā traģēdija mūsdienu alpīnisma vēsturē. Nu šis gads ir ieguvis "Melnā gada" apzīmējumu.

Licence kāpšanai no Nepālas puses maksā 11 000 ASV dolāru, 2018.gadā tādas izsniedza 807 gabalas. Katram alpīnistam līdzi ir vairāki pavadoņi un šerpas, tas nosīm, ka ceļā uz kāroto smaili valda drūzma.

Saites.
Himalaju kalni.
Alpīnisms.

Для более точного измерения высоты гиганта было решено установить 30 станций слежения в Индии, Китае и Непале, а также на самой вершине, причем не на примерно 6-метровом снежном покрове (который до сих пор мешал точных измерениям), а на скальной породе. Руководит измерениями Брэдфорд УЭШБУРН, который объясняет быстрый рост Джомолунгмы тем, что гора находится в очень опасной тектонической зоне, как раз под ней 2 тектонические плиты наползают друг на друга... По этой или по иной причине не исключено, что в следующем тысячелетии данные о высочайших вершинах планеты могут в очередной раз измениться.

Про эту гору говорят, что здесь сливаются жизнь и смерть, здесь встречаются небо и земля. По признанию альпинистов, "смерть здесь обильно разлита в разреженном воздухе, а божественные голоса звучат не сверху, как везде, а откуда-то рядом"...

В 1982 году Владимир БАЛЫБЕРДИН совместно с Эдуардом МЫСЛОВСКИМ, а через несколько дней и еще несколько отечественных спортсменов впервые в СССР покорили вершину Эвереста (Джомолунгмы). Выдающиеся альпинисты заслуженно стали национальными героями. Впрочем, наша страна далеко не всегда чтит национальных героев: после того, как Балыбердин погиб в автокатастрофе, его тело больше недели пролежало в питерском морге, и хотя в его кармане лежал паспорт, Балыбердин едва не был похоронен как неопознанный труп...

Джомолунгма не зря считается одной из самых опасных вершин мира. Был случай, когда на горе погибла экспедиция из 43 человек. В 1998 году американская экспедиция из 10 человек потеряла погибшими 8 человек...

Ни высокая стоимость экспедиций к Эвересту, ни страшные и трагические примеры не останавливают любителей пощекотать нервы. Список желающих совершить восхождение и количество заявок не уменьшается.

* * * Проезд до Джомолунгмы: Самолетом до Катманду (Непал); далее на автомобиле ехать через Бхактапур на восток около 200 км; далее с проводниками и носильщиками-шерпами в сторону вершины. В район горы можно пройти только с разрешения непальских властей, а для совершения восхождения необходимо записаться в очередь (иногда она заполнена на несколько лет вперед). Само восхождение сопряжено с большой опасностью. Тем не менее, существуют примеры, когда и не профессиональные туристы за приличную сумму (не менее 10 тыс.долларов) нанимали профессиональных альпинистов и с их помощью совершали восхождение.