Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ečmiadzins

Līdz 1945.gadam - Vagaršapata.
Armēņu Apustuliskās baznīcas vēsturiskais centrs.

Nosaukums. Nosaukums nozīmē - "vieta, kur no debesīm nonācis vienpiedzimušais dēls." Nosaukums saistīts ar mītu, saskaņā ar kuru pirmais armēņu bīskaps Gregors Apgaismotājs ieraudzījis, kā Kristus parādījies pie Vagaršapatas un ar zelta āmuru norādījis vietu pirmās kristīgās baznīcas celšanai Armēnijā.

Atrašanās vieta. Armēnija, 15 km no Ečmiadzinas stacijas.

Vēsture. Mūsdienu Ečmiadzina vietā II gs.pmē. eksistēja apdzīvota vieta Vardkesavāna. II gs. 1.pusē te tika uzcelta Vagaršapatas pilsēta, kas tā paša gadsimta 2.pusē kļuva par Armēnijas galvaspilsētu.
Saskaņā ar armēņu nostāstu pirmais armēņu bīskaps Gregors Apgaismotājs ieraudzījis, kā Kristus parādījies pie Vagaršapatas un ar zelta āmuru norādījis vietu kristīgās baznīcas celšanai Armēnijā. Tādejādi 303.gadā te tika uzcelta pirmā kristiešu baznīca Armēnijā. Sākotnēji baznīcai bija taisnstūra bazilikas forma.
470.-480.gados baznīcu pārbūvēja kā krusta-kupolu baznīcu, kādas raksturīgas armēņu sakrālajā arhitektūrā.
1653.-1658.gados no rieteņu puses piebūvēts zvanu tornis.

Apraksts. Ečmiadzinā atrodas klosteris un katolikosa (armēņu baznīcas patriarhs) rezidence, patriarha katedrāle.
Sienu gleznojumi baznīcas iekšpusē no XVIII gs., to autori ir N.Ovnatans (XVIII gs. sākums) un tā mazdēls O.Ovnatans (XVIII gs. beigas).
Ečmiadzina krājumos tiek uzglabāta bagātīga baznīcas atribūtu un tērpu kolekcija. Te atrodas tādas relikvijas kā gabaliņš no Noāsa šķirsta u.c.
Ēčmiadzinā un tās apkārtnē atrodas arhitektūras pieminekļi - Ripsimas baznīca, Gajanes baznīca, Zvartnoca katedrāles drupas.

Saites.
Armēņu Apustuliskā baznīca.                                                                                    Armēnija.