Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Armēnija

Valsts Priekškaukāzā.

Valsts ģerbonī attēlots Noāsa šķirsts.

Platība - 29 743 km2.
Iedzīvotāji - 2,97 miljoni (2015.g.).
Galvaspilsēta - Erevāna.

Vīza. Varot dabūt uz sauszemes robežas ar Gruziju, arī lidostā.

Vēsture. 
Tigrana II LIelā laiks un pakļaušanās Romai. 70.g.pmē. Lielās Armēnijas teritorija pletās no Kaspijas jūras līdz Vidusjūrai, no Kūras upes līdz Palestīnas robežām. Tomēr iekšēji tā nebija stabila un sadursme ar Romas impēriju neveda pie sakāves 66.g.pmē. un pakļaušanos tai. Iekarotās zemes atkrita, un Tigarana II varā malika Lielā Armēnija - t.i. galvenokārt apgabali ar armēņu iedzīvotājiem.
Paps veica reformas, pakļāva Armēņu baznīcu valstij un padarīja to neatkarīgu no Romas. Ar ķēniņa Papa politiku neapmierinātie feodāļi, romiešu atbalstīti, sazvērējās pret Papu un 374.gadā to nogalināja. Lai arī paps tika nogalināts, tomēr viņa pēcteči valdīja līdz pat 387.gadam, kad Armēnija tika sadalīta starp Persiju un Bizantiju.
Papa dēls Aršaks (387.-391.g., līdzvaldītājs kopš 378) bija pēdējais Armēnijas ķēniņš līdz 391.gadam, kad Armēniju anektēja Bizantija.
Kristietības pieņemšana. Armēnija ir senākā kristīgā valsts pasaulē, jo pieņēmusi kristietību kā valsts reliģiju jau 301.gadā.
1701.gadā Maskavā ieradās armēņu nacionālās atbrīvošanās kustības līderis Izraēls Ori. Jau vairākus gadus viņš braukāja pa Eiropu, cerot saņemt Eiropas monarhu atbalstu armēņu atbrīvošanai no svešzemniekiem - turkiem un persiešiem. Nu viņš bija ieradie spie Krievijas ķeizara Pētera I. To darīt armēnim bija ieteicis Austrijas imperators Leopolds I, pēc kura vārdiem armēņu atbrīvošanai no persiešiem tieši Krievijai piederot galvenā loma. Iespējams gan, ka tādejāti austrietis tikai gribēja tikt vaļā no nesaprotamā viesa, pie tam neuzņemoties nekādas saistības.

Но в Москве Исраэля Ори ждал радушный прием. Петр пообещал оказать армянам поддержку, но только после окончания войны со Швецией. А здесь после разгрома под Нарвой дела у русских обстояли не самым лучшим образом. Так что обещания обещаниями, но взяться за их реализацию царь попросту не мог. Не было ни ресурсов, да и приоритеты в то время у Петра были совсем другие.

Правда, у Исраэля Ори уже был составлен план по освобождению Закавказья. По его расчетам, для этого требовалось 15 тысяч казаков и 10 тысяч пехотинцев. По прибытию на место им должны были оказать поддержку отряды армянских и грузинских правителей.


Несколько лет Ори провел в России, готовясь к предприятию. Он даже получил чин полковника русской армии. В 1707 году Исраэль Ори отправился в Персию. На его миссию была возложено выяснение умонастроений местных жителей, а также состояния вооруженных сил персидского шаха, дорог и крепостей.

Что интересно, несмотря на препятствия со стороны властей Персии и, в общем-то, понимание ими целей миссии Исраэля Ори, он провел в этой стране несколько лет. Умер Исраэль Ори в Астрахани в 1711 году, когда возвращался из поездки по владениям шаха.

Спустя 11 лет Петр I начал свой Персидский поход, действительно по окончании войны со Швецией. Правда, ни армянам, ни грузинам император ничем помочь не смог. Свои претензии на Закавказье предъявила Турция, с которой Петр после неудачного Прутского похода предпочитал не конфликтовать.
Persiešu-krievu karš (1826.-1828.g.). Karš beidzās ar Turkmančajas miera līgumu. Saskaņā ar tā noteikumiem Persija zaudēja Austrumarmēniju, Erivānas un Nahičevānas hanistes. Tāpat Persija apņēmās nelikt šķēršļus armēņu izceļošanai uz Krievijas teritoriju..
Armēņu genocīds. Osmaņu impērijas rīkotajā genocīdā laikā no 1914.-1923.gadam turki nonāvēja līdz pat 1,5 miljoniem armēņu.
Kalnu Karabahas konflikts. Sen milzušais konflikts saasinājās 1988.gadā, kad Kalnu Karabahas armēņi pieprasīja apvienošanos ar Armēniju. 1991.gadā, kad sabruka PSRS, šeit izcēlās asiņains karš starp armēņiem un azerbaidžāņiem. Armēņi guva pārsvaru un paņēma varu. Karā krita ap 30 000 cilvēku. Simtiem tūkstošu azerbaidžāņu bija spiesti doties bēgļu gaitās. 1994.gadā tika noslēgts pamiers, bet konflikts vēl arvien nav noregulēts. Tagad prezidents ir Arkādijs Gukasjans, bet 2007.gadā pārvēlēja čekistu Bako Sahasjanu. Atgādināsim, ka sākums Kalnu Karabahas konfliktam tika likts 1988. gadā, kad reģions, kurā lielākoties dzīvo armēņi, paziņoja par savu izstāšanos no Azerbaidžānas PSR. 1991. gada 10. decembrī, tikai dažas dienas pirms Padomju Savienības oficiālās sašķelšanās, Kalnu Karabahā notika referendums, kurā ar 99,89% pārsvaru tika nobalsots par pilnīgu neatkarību no Azerbaidžānas. 1992. gadā reģionā sākās plaša karadarbība, kuras rezultātā Azerbaidžāna zaudēja kontroli pār Kalnu Karabahu. Kopš 1994.gada 12.maija, kad Biškekā tika parakstīta vienošanās par pamieru, konflikta zonā karadarbība ir pārtraukta.
Serža Sargsjana valdīsana (2008.-2018.g.).
Velveta revolūcija (2016.g.).

Aplūkojamie objekti.
Erevāna. 2800 gadu sena. Dēvē par rozā pilsētu, jo vairāku ēku būvniecībā izmantots rozīgs vulkāniskais iezis.
      Republikas laukums. Galvenā ļaužu pulcēšanās vieta. Te ir muzikālo strūklaku uzvedums. 
      Kafesdžiana Modernās mākslas centrs.
      Cicernakaberda Memoriālais komplekss.
Veltīts genocīdā bojā gājušo armēņu piemiņai.
      Šengavitas apmetne. (Поселение Шенгавитское) Tagad atrodas Erevānas teritorijā.

Aragacs. Mūsdienu Armēnijas augstākā virsotne 4090 m augstumā. Var uzkāpt mazākajā virsotnē – 3900 m. Kāpiens prasa 3 stundas.

Ararats. Izdzisis vulkāns Armēnijas kalnienē Turcijas teritorijā - Armēnijas nacionālais simbols. 

Ečmiadzins. Viena no senākajām kristiešu baznīcām pasaulē. Būvēta 303.gadā virs pagānu uguns altāra. UNESCO.

Gegarda klosteris. Būvēts V gs., sastāv no viena virszemes un trim pazemes dievnamiem. Te reiz esot glabājies šķēps, ar kuru savainots krustā sistais Jēzus. Baznīcas iekšienē ir avots ar dziedinošu ūdeni.

Hadzora. Slēpošanas kūrorts.
Zvatnocas arheoloģiskā vieta. UNESCO.

Horvirapa klosteris. 200 m no Turcijas robežas, Ararata pakājē. Kalns lab no šejienes aplūkojams. Uz klosteri ved ļoti labs ceļš. Celts IV gs.

Sevana ezers. IX gs.klosteris. Atrodas uz pussalas, kas agrāk bijusi sala, jo ezerā ūdens līmenis krītas. Celts IX gs. un stāv joprojām pirmējā izskatā. Neviens to nav grāvis. 

Tateva klosteris.
Karaundžas megalītu komplekss.
Šengavitas apmetne.
Artikas katakombu apbedījumi. 

Ceļojumu apraksti.
Vilnis Strods. Ararata ēnā.

Saites.
Armēņi.