Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Gēte, Johans Volfgangs fon (1749.–1835.(1832.-?)g.)

Ievērojams vācu dzejnieks un dramaturgs.

Dzīvesgājums. Viens no sava laika izcilākajiem ģēnijiem. Dramaturgs, izglītots mākslās un zinātnēs – okultajā filozofijā, antīkajās grieķu mācībās, Paracelza teorijās, kosmiskā saprāta mācībā.
Pats devies ceļojumā uz Palermas pilsētu un noskaidroja „grāfa” Kaliostro nebūt ne dižciltīgo izcelšanos, pēc kam tapa luga „Lielais kopta.”

Aplūkojamie objekti.
Gētes muzejs Frankfurtē pie Mainas. Māja gan nav īsta, jo īstā sagrauta 1945.gada 22.marta uzlidojumā.

Darbi.
„Fausts” – Slavenākā Gētes traģēdija. Tā pirmo daļu sāka rakstīt 1773.gadā, bet otro daļu beidza 1835.gadā divus mēnešus pirms savas nāves. Tātad kopsummā rakstīja 60 (!) gadus. Pirmās daļas darbība risinās Auerbaha vīna pagrabā (Leipciga).
Šarls Guno pēc šī darba sacerēja operu, ka savu pirmizrādi piedzīvoja parīzē 1859.gadā.Lau 1862.gadā to iestudēja Rīgas Pilsētas teātrī, 1918.gadā - Latvijas Nacionālajā operā. Autors 1869.gadā to papildināja ar vērienīgu grand ope'ra žanram atbilstošu Valpurģu nakts baleta ainu.

„Lielais kopta” – 1791.gadā uzrakstītā lugās izsmējis gāfu Kaliostro.

„Jaunā Vertera ciešanas.”  Šo darbu Gēte esot uzrakstījis neapzināti automātiski kāda augstāka spēka vadīts. Pats pēc tam lasot bijis izbrīnīts par poēmas stilu un sižetu.

Saites.
Nezināmais Gēte.