Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Galaktikas

No grieķu val. vārda gala - "piens."

Sliktais puika, ieraugot, ka krīt zvaigzne, vēlējās nākamās zvaigznes krišanu un vienā naktī iznīcināja visu Galaktiku.

Tā ir Piena ceļa kosmiskā sistēma, kas sevī ietver 150 miljardu zvaigžņu, tostarp arī Sauli. No astronoma E.Habla 1920. un 1930.gadu sākumā veiktajiem atklājumiem tapa zināms, ka Visumā bez Piena Ceļa ir vēl daudz citu galaktiku.

Vēsture. Saskaņā ar sengrieķu mitoloģiju Zevs savu dēlu Hēraklu noguldījis līdzās dusošajai dievei Hērai, lai tas iepazītu dievietes krūti. Tomēr Hēra pamostoties atgrūdusi svešo bērnu - vairākas lāses uzšļakstījās debesīs un radīja mūsu galaktiku - Piena ceļu.

Pateicoties vispasaules gravitācijas spēkiem visi galaktiskie gāzu un putekļu miglāji ir saistīti kopējā sistēmā. Šai sistēmā pastāvīgi notiek dažādas kustības. 

Galaktiku attālumus un izmērus nav iespējams mazināt. Piemēram, daži gaismas gadi ir attālums starp galaktikas zvaigznēm, bet šķērsgriezumā tās garums ir veseli 100 000 gaismas gadi.

Zinātnieki uzskata, ka mūsu galaktiskajā sistēmā eksistē vismaz miljards zvaigžņu ar apdzīvotām planētām. Tādu planētu varētu būt vairāki miljardi un daļā uz tām varētu būt saprātīga dzīvība. Tā uzskatīt būtu loģiski, jo, ja jau uz Zemes aizmetās dzīvība, tad tā varētu notikt arī citur.

Galaktiku veidi.
      Spirālveida galaktikas.
      Gredzenveida galaktikas.
Viena no formām varētu būt Hoaga objekts.

Galaktikas centrs. Tas atrodas kaut kur Piena ceļā. Iespējams, ka tas ir melnais caurums. Ap to riņķo gandrīz visas zvaigznes gravitācijas spēka ietekmē. 
Pētījumi. Kaut kādā nezināmā veidā par to ir zinājuši jau senie ēģiptieši.
Galaktikas cents ik pa brīdim izverd spēcīgu daļiņu un elektromagnētiskā starojuma plūsmu. Viena tāda izvirduma kulminācija bijusi ap 12 200.g.pmē. Senie ļaudis šai apgabalā, kur mēs neredzam neko, varēja ieraudzīt spēcīgu starojumu (fiziķis Pols la Violets, „Zeme zem uguns,” 1997.g.). 
Angļu astronoms Viljams Heršels (1738.-1822.g.) pētīja Piena ceļa zvaigžņu sakopojumus, grupēja tos pēc lieluma (t.i. spožuma), lai noteiktu, kurā vietā ir vislielākais zvaigžņu blīvums. Tas dotu iespēju netiešā veidā noteikt galaktikas virzienu.

Galaktikas pretējais punkts. Tas atrodas Vērša zvaigznājā pie Alnatas zvaigznes.

Galaktikas masa. Tā ir visai iespaidīga. Tā piemēram mūsējā ir 200 miljardu reižu smagāka par Sauli. 

Saites.
Visums.
Metagalaktika.