Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ivans II Kaļita (1353.-1359.g.)

Иван Данилович, Иван Калита.
Novgorodas kņazs no 1328. līdz 1337.gadam, Maskavijas lielkņazs no 1353. līdz 1359.gadam.

Dzīvesgājums. Cīņa pret kņaziem, pret vietējo kopienu apvienotajiem uzbrukumiem ("tatāriem un mongoļiem").
Jauns un sekmīgs Lietuvas uzbrukums Maskavai ar mērķi "atbrīvot no krievu jūga brāļus." Pēc šī leišu uzbrukuma sāka atjaunoties māru, mazkaļu, galindu kopienas.

Ivans II Kaļita kļūst par Krevzemes lielkņazu. 1328.gada ziemā Zelta Ordas hana Uzbeka karaspēks kristieša Fedorčuka (Федорчук) vadībā, kam pievienojās maskavieša Ivana Kaļitas un Suzdaļas kņaza Aleksandra Vasiļjeviča (Александр Васильевич) karaspēks, nežēlīgi sagrāva Tveras kņazisti par to, ka tās iedzīvotāji 1327.gadā apkāva Tverā Ordas karavadoņa Šeikala (Ščolkana) vienību. Sirojums guva nosaukumu "Fjodorčuka karadraudze" ("Федорчукова рать") un tas bija pēdējais gadījums, kad Zelta Orda novāca tai netīkamu krievu lielkņazu.
Tveras kņaziste, tobrīd stiprākā Krievzemē, tika sagrauta dažu nedēļu laikā. Pēc Tveras sagrāves hans Uzbeks Vladimiras kņazisti sadalīja starp Ivanu II Kaļitu un Suzdaļas Aleksandru. Divvaldība turpinājās 3 gadus, kamēr nomira Suzdaļas kņazs - pēc tam visu Vladimiras kņazisti ieguva Ivans II Kaļita, ko arī bija vēlējies.
Pēc šīs katastrofas Tveras kņaziem ar Maskavu sacensties vairs nekad spēka nepietika. 

Tā, pateicoties Maskavas kņaza darbībai, krievu zemes guva atelpu no mongoļu-tatāru sirojumiem - pie tam uz vairākām desmitgadēm. Ivans II Kaļita kartīgi savāca un nosūtīja meslus uz Zelta Ordu. Tiesa, nodevu ievākšana nevedās viegli, cilvēkiem burtiski tika atņemts pēdējais, kā piemēram Rostovā 1328.gadā ar lielu vardarbību. Tomēr galu galā Ivans II Kaļita vēsturē palicis kā kņazs, kas spēja nodrošināt ilgstošu mieru.

Saites.
Krievijas ķeizari (?-1917.g.).