Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Maltas ordenis

Saukts arī par Jāņa Bruņinieku ordeni jeb joanītiem.

Viduslaiku bruņinieku ordenis, kas radies un pastāv vēl šodien Maltas salā.

Vēsture. Sācis ar devīzi "Aizstāvēt ticību un kalpot nabadzīgajiem."
Vēlāk ordenis kļuva par bagātu un iespaidīgu miitāru spēku, ar kuru bija jārēķinās uz sauszemes un jūrās.  Krusta karu laikā ordenis apmetās Rodas salā.
Šādi paši aplaupīšanas plāni kā pret Tempļa ordeni Francijas karalim Filipam IV Skaistajam esot bijuši attiecībā arī uz joanītu ordeni (lielmestrs Folkuā de Vilarets), taču tie netika realizēti sakarā ar paša karaļa nāvi 1314.gadā.
Osmaņu sultāns Suleimans I Lieliskais 1522.gadā iekaroja Rodas salu, kas līdz tam piederēja Joanītu bruņinieku ordenim.
Pēc padzīšanas no Rodas salas, 1530.gadā joanīti nonāca Maltā. Turpmākos 268 gadus bruņinieki saimniekoja salā un pārveidoja to pēc savām vajadzībām.
1538.gadā osmaņu un berberu pirātu admirālis Haidaradīns Sarkanbārdis sakāva spāņu un venēciešu apvienoto floti pie Prevezas līča Grieķijā. Šī uzvara nodrošināja osmaņu hegemoniju Vidusjūras baseinā. 1538.gadā pie Prevezas līča notika izšķirošā cīņa starp "Svētās līgas" (Spānija, Pāvesta apgabals, Venēcijas un Dženovas republikas, Maltas Bruņinieku ordenis) floti un Sarkanbārdas eskadru. Darguta vienība no 20 galērām un 10 galiotiem bija novietota otrās līnijas centrā. Kopā ar diviem saviem galiotiem viņš sagrāba pāvesta galēras, kuras komandēja bruņinieks Džambatista Dovīzi. Todien tikai nolaidusies nakts paglāba kristiešus no pilnīgas iznīcināšanas.
1551.gada augustā Draguts kopā ar Salih-reisu un Sinanu pašā aplenca un sagrāba Tripoli, kas bija Maltas Bruņinieku ordeņa valdīšanā no 1530.gada. Tikai nesaskaņas turku komandieru starpā neļāva tiem veikt karagājienu uz Maltu un galīgi sagraut Maltas ordeni.
Maltas aplenkums. Maltas aplenkums kļuva par pēdējo izcilā osmāņu admirāļa Draguta kauju. Suleimana I flote ieradās pie salas 1565.gada maija vidū. Turki sāka bombardēt Sentelmas fortu, kas bija viena no trim joanītu uzceltajām un nocietinātajām bāzēm salā. Šo fortu bombardēt izvēlējās tādēļ, ka tas valdīja pār diviem šauriem līčiem, tādejādi traucēdams turku flotei.
Ieradies pēc dažām dienām, 80-gadīgais Draguts, tobrīd ieņemdams Tripoles beja amatu, personīgi komandēja aplencēju karaspēku. Ir ziņas, ka Draguts bijis pret forta aplenkumu, taču to aizkavēt vairs nav varējis. Neskatoties uz skaitlisko pārspēku, turki iestrēga pie forta uz veselu mēnesi, jo to sagrāba tikai 23.jūnijā. Vienā no pēdējiem uzbrukuma etapiem Draguts gāja bojā.
1565.gadā osmaņu turki pielika lielus spēkus, lai iekarotu Maltas salu - notika tā sauktais Lielais aplenkums. Tas ilga no 20.maija līdz 11.septembrim. Valetas ostu aizsargāja joanītu bruņinieki, kas noturējās līdz spāņu papildspēku atnākšanai. Pateicībā par cīņas iznākumu Maltas galvaspilsēta tika nosaukta bruņinieku lielmestra Žana Parizo de la Valleta vārdā - par Valletu.
XVI gs.Svētās Līgas sastāvā piedalījās slavenajā Lepantas jūras kaujā pret osmaņu turku floti 1571.gada oktobrī. Atkāpjoties turki sagrāba Maltas ordeņa flagmaņa galēru.
1578.gadā Venēcija oficiāli nodeva Kipras pārvaldes tiesības Osmaņu impērijai. No kādreiz varenās salu impērijas venēciešiem palika tikai Krēta, Parosa un bruņinieku joanītu valdījumi.
Mūsdienās notiek tiesvedība, kurš no atzariem tad īsti ir senā ordeņa tiesiskais pēctecis.

Maltas krusts. Joanītu ordeņa simbols - astoņstūru krusts. 8 stūri simbolizē 8 dažādas tautas un valstis, kas izveidoja ordeni.

Aplūkojamie objekti.
Pati mazākā pasaules valsts. "Māja-valsts." Neliela privātmāja Romā, Kondoti (Via Condotti) ielā, kas ir suverēna Maltas ordeņa teritorija. Mazzināms fakts, ka tieši tā ir pasaules mazākā valstiņa, nevis Vatikāns.
Māja-valsts ir dibināta 1118.gadā Krusta karu laikos. Viduslaikos tās pārvaldē atradās plašas teritorijas Austrumos un Rietumeiropā, piemēram, Kipra, Rodas sala un Malta. Pamazām Maltas ordenis savus ārējos īpašumus zaudēja, un tagad tam atlikusi tikai šī viena māja.Tomēr tai ir visi valstiskuma atribūti - savas pases, bruņotie spēki (tiesa gan, tikai daži cilvēki) un diplomātiskais korpuss.

Saites.
Kristīgās konfesijas.
Kristietība.
Malta.