Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Korejas karš (1950.-1953.g.)

Ziemeļkorejas līderis Kim Ir Sens pārliecināja Ķīnas līderi Mao, ka ASV nesāks intervenci, ja Ķīnas karaspēks dosies uz Korejas dienvidiem. PSRS līderis Staļins nevēlējās tiešu konfrontāciju ar ASV, taču piešķīra Ķīnai lielu daudzumu ieroču, īpaši lidmašīnas MIG-15.
Vāji sagatavotie un slikti apbruņotie Dienvidkorejas karavīri kara sākumā nespēja izrādīt efektīvu pretestību, taču vēlāk reorganizējās un kļuva visai kaujas spējīgi. ASV bija saniknota par komunistu invāziju un organizēja ANO spēkus karam, lai Dienvidkorejai palīdzētu atvairīt Zemeļkorejas uzbrukumu. Tajā ietilpa karaspēks no 15 valstīm – Lielbritānijas, Kanādas, Ausrālijas, Turcijas u.c. Pārsteigts, un ASV iebrukuma pdraudēts, Mao Dzeduns nosūtīja Ķīnas Tauts armiju cīņā pret ANO spēkiem. 
1950.gada 25.jūnijā Ziemeļkorejas armija dodas uz dienvidiem pēkšņā uzbrukumā, sekojot aizejošiem PSRS un ASV spēkiem. Agresīva ASV rīcība apturēja tās virzīšanos. Ģenerālis Vilkers noturēja tikai perimetru ap Pusanu.
15.septembrī notika pretuzbrukums ģenerāļa Makartūra vadībā – Inčonas desants pie Seulas. Tas sagrāva Ziemļkorejas armiju tik ļoti, ka PSRS un Ķīna sajutās apdraudētas. 
25.novembrī karā iesaistījās Ķīna. Tā steidzīgi centās pārspēt ANO spēkus, la ātri pabeigtu karu, notika Čosinas kauja. Tai izdevās piespiest ASV veikt garāko atkāpšanos tās vēsturē. 

1951.gada janvāris – 1953.gada jūlijs raksturīgs ar taktiku, kas ieguva nosaukumu –Novājināšanas karš. Ģenerālis Ridžvejs atdzīvināja 8.armiju un tā martā iekaroja Seulu. Tāda taktika paredzēja maksimāli dadz kritušo ienaidnieka pusē, taču izvairīties no tiešām kaujām. 
Pirmās ASV reaktīvās lidmašīnas izīcināja Ziemeļkorejas aviāciju, ļaujot bumbvedējiem bombardēt smagās rūpniecības objektus. Pēc komunistu iebrukuma gaisa karš tika ierobežots līdz cīņai par varu Ziemeļkorejas teritorijā, kas pazīstama ar nosaukumu „MIG aleja.” MIG bija izcila kaujas lidmašīna, daudzi to piloti bija no PSRS, tikai ķīniešu vai ziemeļkorejiešu formās.

Kumsanas kauja. 1953.gada 27.jūlijā pie Panmundžomas tiek parakstīts miera līgums.
Karā krita 1 miljons ķīniešu kareivju, 1 miljons dienvidkorejas civiliedzīvotāju, 600 000 Ziemeļkorejas kareivju, 415 000 Dienidkorejas kareivju, 200 000 Ziemeļkorejas civiliedzīvoāju, 33 600 ASV kareivju un 4000 ANO kareivju.

Saites:
Korejieši.