Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Koki

Sistemātika.
      Vītolu dzimta.

Kauru koku audzes. Tūkstošgadīgie koki ir jaunzēlandiešu lepnums. Vislielākais kauru koks Jaunzēlandē un viens no lielākajiem kokiem pasaulē atrodas Vaipoua meža džungļos - 51 m augsts, 1500 gadu vecs. Maori to nodēvējuši par "Meža dievu" (Tane Mahuta).

Tules lielkoks. (Arbor del Tule) Viena no resnākajām un milzīgākajām akācijām pasaulē.
Atrašanās vieta. Meksika, El Tules pilsētiņā pie baznīcas.
Apraksts. Kokam ir vairāk par 2000 gadiem. Vietējie iedzīvotāji kokam piešķīruši cilvēka vārdu – Sabino. Tāpat viņi arī nodibinājuši klubu, kas nodarbojas ar milzeņa pētīšanu. Koka augstums – 42 m, bet diametrs – 14 m. Tāpat izdevies arī aprēķināt auga svaru – tās ir 636 tonnas.
Šis taksodiuma koks tiek uzskatīts par pašu lielāko augu pasaulē. Šai apvidū ir daudz pazemes ezeru, no kuriem taksodiums ņem ūdeni. Tā sakņu sistēma sniedzas 80 m dziļumā.
Blakus kokam meksikāņi uzcēluši Santa Marija del Tule baznīcu. Krusta gājienu laikā procesija iet ne tikai ap baznīcu, bet arī ap koku, jo koks tiek uzskatīts par vienu no Radītāja brīnumiem. Koka zaru un lapu mudžeklī varot saskatīt plēsīgas zivs, krokodila, tītara, vāveres, trīs ķēniņu burvju, brieža un milzīgas lauvas galvas aprises. Ciemata tuvējā apkārtnē vēl pavisam ir 17 taksodiuma eksemplāri, kurus visus vietējie uzskata par lielā koka bērniem.
Ir leģenda, ka Kortess, zaudējis pirmo kauju ar actekiem, visu nakti noraudājis zem šī koka. Vēsture gan par to neko nestāsta.  

Milzīgais banjana koks. Aug Kalkutas botāniskajā dārzā. Ginesa grāmatā ierakstīts kā platākais (iet platumā no viena stumbra, līdz centrālais stumbrs iet bojā) koks pasaulē, vairāk kā 250 gadu vecs.

Priedes. Viena no tādām priedēm Grieķijā ir senākais zināmais Eiropas iemītnieks.

Sekvojas. Ciprešu dzimtas skuju koki, to vecums var sasniegt 3500 gadu. Šie koki nosaukti par godu čeroku indiāņu virsaitim, kurš 1826.gadā izveidoja čeroku alfabētu. Sekvojas aug savvaļā Ziemeļamerikas Klusā okeāna piekrastē - Kalifornijā, Vašingtonas pavalstī un Britu Kolumbijā (Kanādā). 2006.gadā Kriss Atkinsons un Mails Teilors atrada 115,5 m augstu sekvoju Redvudas Valsts dabas parkā - tā ieguva nosaukumu Hiperions.
Sekvojām ir ļoti bieza, līdz pat 30 cm, un mīksta miza. Pēc noņemšanas tā ir sarkanbrūna, tādēļ amerikāņi koku mēdz dēvēt par sarkano koku (redwood).

Plūksnotā kigelija jeb Desu koks. Aug Āfrikā.

Paši vecākie koki uz zemeslodes ir Kalifornijas Baltajos kalnos augošās Bristlkona priedes. Ir zināms, ka vecākie koki ir pārsnieguši 4000 gadu vecumu, bet ir atrasti arī tādi, kas ir vecāki par 5000 gadiem. 

Baobabs. Sauc arī par - limonādes koku, pudeļkoku, pērtiķu maizes koku, staraino adansoniju.

Brazas koks. Pastāv uzskats, ka Brazīlija savu nosaukumu ieguvusi pateicoties tur augošajam brazas kokam, kuru dēvē arī par adataino cezalpīniju, sarkano sandalu un pernambuku. Līdz XX gs. šo koku izmantoja, lai iegūtu krāsvielas audumu izgatavošanai.

Pūķkoks (Draceana draco). Kanāriju salu simbols. Savulaik Kanārijās bijuši lieli pūķkoku meži, kas tikuši izcirsti. Cilvēkus interesējuši specifiskie sveķi, kas bijuši sarkani kā asinis.

Raksti.
Vai koki naktīs guļ?
Āfrikas mežu liktenis ir atkarīgs no putniem.

Saites.
Botānika.
Koki - cilvēkēdāji.