Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Lielbritānija

Apvienota karaļvalsts uz salām Atlantijas okeānā pie Eiropas krastiem.

Himna. Tradicionāli "Dievs, sargi karalieni!" (God Save the Queen!) Oda karalim. 1686.gadā karalim konstatēja taisnās zarnas augoni, likās, ka viņa dienas ir skaitītas, viņš palika uz gultas. Tomēr notika brīnums un karalis izveseļojās. Tika noturētas meses visā Francijā, bet hercogiene de Briņjona un komponists žans Batists Lulī sacerēja pateicības odu - "Lielais Dievs, glāb karali." Iespējams, šis opuss tiktu aizmirsts, ja ne skrupulozais vācietis Georgs Frīdrihs Hendelis, kas šo melodiju izvilka no nebūtības. Mazliet pielaboja, mazliet izmainīja un pārdeva to Angijas karalim - tolaik viņš jau bija Anglijas karaļa galmā un labās attiecībās ar Džordžu, kam kā reizīti bija nepieciešama jauna himna. Tā franču karaļa lūgsna pret aizcietējumu kļuva par Anglijas karaļu himnu.

Karogs. Union Jack.

Vēsture. Anglosakši, kontinentālo ģermāņu tautu grupas - sakši, angļi, jīti, frīzi un citi etnosi, kuri pēc tam, kad romieši bija atstājuši Britāniju, laikā no IV-VII gs. apmetās mūsdienu Anglijā un Skotijas dienvidu daļā, daļēji asimilējot, daļēji iznīcinot un izspiežot uz citām teritorijām tur līdz tam dzīvojušās ķeltu ciltis. Anglosakši Britu salās ieradās dažādā veidā - kā pārceļotāji, kā iebrucēji un tirgotāji. VII gs. bija izveidojušās 7 nozīmīgas anglosakšu karalistes - Veseksa, Saseksa, Eseksa, Kenta, Mercija, Austrumanglija un Nortumbrija. Uz to pamata, Veseksas karaļa Etelreda vadībā X gs. sākumā tika izveidota Anglijas karaliste.
Britānijas kristianizēšana. Viens no pāvesta Gregora Lielā ievērojamākajiem pasākumiem bija Anglijas kristianizēšana. Jāatzīmē, ka senākie Anglijas iedzīvotāji – ķelti - kristīgo ticību sāka pieņemt jau ar II gadsimtu no romiešiem, bet IV gadsimtā jau visa Britānijas sala, izņemot tagadējās Skotijas teritoriju, kur valdīja pikti, bijusi kristianizēta, tomēr, kad V gadsimtā to sāka iekarot anglosakši, iedzīvotāji no jauna pievērsās pagānismam. Ievērojamāki panākumi katoļu Baznīcai bija Īrijā, uz kurieni pāvests Celestīns 43l.gadā nosūtīja misionāru Pallūdiju, kura darbu ar 432.gadu turpināja Patriks (vēlāk iecelts svēto kārtā). Svētā Patrika darbībai bija tādi panākumi, ka Īriju sāka uzskatīt par “svēto salu” un “misionāru māti” – turpmākajos gadsimtos no šīs salas nāca daudzi ievērojami katoļu Baznīcas darbinieki.

Čemberlena periods (?-1940.g.).
Vinstona Čērčila periods (1940.-1045.g.). 1940.gadā, demisionējot Čemberlena valdībai, tās finanšu ministrs Vinstons Čērčils kļuva par premjeru un aizsardzības ministru. II Pasaules kara laikā Čērčils sevi parādīja kā izcilu līderi, kurš kopā ar saviem sabiedrotajiem ASV un PSRS sakāva Trešo reihu. 1945.gadā Čērčils zaudēja parlamenta vēlēšanās leiboristiem, tāpēc Postdamas konferences noslēdzošajā daļā piedalījās jau cits premjers.
1941.gada 12.jūlijā Maskavā tika noslēgta vienošanās starp Lielbritānijas un Padomju Savienības valdībām par kopēju darbību cīņā pret trešo reihu. 1941.gada jūlija pirmspēdējā dienā britu lidmašīnas, kas bija pacēlušās no aviācijas bāzes kuģiem "Viktorija" un "Fjūresa," uzbruka Kirkenēsas un Petsamas (aiz Polārā loka) ostām. Tādejādi Lielbritānija pirmo reizi mēģināja militāri palīdzēt Padomju Savienībai.

Kauja par Britāniju. Trešajā reihā vācieši visā nopietnībā kala plānus Britu salu sagrābšanai un šis plāns bija pavisam īsts, nevis radīts uzmanības novēršanai pirms uzbrukuma PSRS, vismaz tā pirmajā posmā. Šā plāna izstrādi Hitlers pavēlēja sākt 1940.gada vasarā, kad britu un franču spēki cieta vienu sakāvi pēc otras. Berlīnē valdīja pārliecība,ka pēc Francijas kapitulācijas vāciešiem lielu problēmu ar britiem arī nebūs.
Uzbrukuma plāns Britu salām ar nosaukumu "Jūras lauva" tika apstiprināts 1940.gada 16.jūlijā. Tas paredzēja 25 vērmahta divīziju izsēšanos Anglijas piekrastē starp Duvru un Portsmutu un sekojoša uzbrukuma attīstīšanu uz Londonu. Pēcāk vācu komandieri koriģēja plānus, palielinot vācu divīziju skaitu līdz 40. Jau pēc kara bijušais vērmahta operatīvās vadības štāba priekšnieks Alfrēds Jodls paziņoja, ka nacistu plāni zināmā mērā atgādinājuši seno romiešu karavadoņa Jūlija Cēzara Britu salu sagrābšanas plānus.
Protams, Berlīnē tika ņemtas vērā britu varenās flotes iespējas, toties britu aviāciju gan vācieši augstu nevērtēja. Operācijai "Jūras lauva" bija jāsākas pēc tam, kad vācu luftvafe panāktu savu pārsvaru gaisā. Vinstons Čerčils to nosauca par "kauju par Britāniju" un tā sākās 1940.gada jūlijā - vēl līdz tam kā tika apstiprināta operācija "Jūras lauva." Kā zināms, vācieši zaudēja šo kauju un tiem neizdevās iegūt pārsvaru gaisā pār britu aviāciju. Iespējams, ka vāciešu armija bija pārāka uz sauszemes, tomēr, lai to nodemonstētu, bija nepieciesams uz tās izsēsties.
Sakāve kaujā par Britāniju lika mainīt vāciešiem savus plānus. 1941.gada janvāra sākumā Hitlers deva pavēli atcelt vācu armijas izsēšanos Anglijas krastā, tomēr pilnībā neatteicās no plāna "Jūras lauva" realizēšanas. Tikai 1942.gada februārī Trešā reiha jūras kara flotes komandieris Ērihs Rēders spēja Hitleru pilnībā atrunāt no izcelšanās plāniem Britu salās. Tas gan kļuva iespējams tikai pēc zibenskara plāna izgāšanās karā ar PSRS.

XX gs. 70.gados britu ekonomika piedzīvoja sabrukumu. tad pat Ziemeļīrijā izcēlās etniski reliģiska vardarbība, kas turpinājās līdz 1998.gadam, kad tika noslēgts miers.

Mārgaritas Tečeres premjerēšana.
Deivida Kemerona premjerēšana (2010.-2016.g.).
Viņa premjerēšanas laikā 2016.gada jūnijā briti nobalsoja par izstāšanos no ES - tā saucamo breksitu (Brexit). 24.jūnijā viņš paziņoja par savu atkāpšanos no amata.
Terēzes Mejas premjerēšana (2016.-patlaban). Pirmo reizi parlamentā ievēlēta 1997.gadā.
2010.gadā ieņēma iekšlietu ministres posteni Kemerona valdībā.
2016.gada 13.jūlijā stājās premjeres amatā 59 gadu vecumā. Otrā sieviete premjere pēc Tečeres Lielbritānijas vēsturē.
2018.gada 29.maijā bez līguma izstājās no ES.
2019.gada oktobrī Briseles samitā tika panākta Brexit vienošanās starp Eiropas komisija sprezidentu Žanu Klodu Junkeru un Lielbritānijas premjeru Borisu Džonsonu. Sestdienas Britu parlamenta ārkārtas sēdē to paredzēts ratificēt. 

      Anglija.
      Velsa.
      Skotija.
      Ziemeļīrija.
      Menas sala.

Aplūkojamie objekti.
      Dolmeņi. 
      Kromlehi.
      Apļi laukos.
      Oundla aka. Saukta par "bungojošo aku." Mistiska/okulta vieta.
      Sarkanais altāris.  Mistiska/okulta vieta. 
      Maidenkāstla. Sens cietoksnis.
      Eksholmas sala. Meteora nokrišanas vieta.
      Menas sala. Spoku sala, Lielbritānija.
      Tringa. AP vieta.
      Truro. AP vieta.
      Vitbija. AP vieta.
      Votenprairija. "Spoku mītne."
      Biginhilas aerodroms. Hronomirāžas, te spokojas veca lidmašīna.
      Avalona. (Avallaha)
      Plaklija.
      Tenetas sala.
      Flananas sala.
      Orkneju salas.
 
     Izdžilas alas.
      Stentondrjū apļi.
      Stounhendžas komplekss.
      Silberijas uzbērumkalns.
      Tringa.
      Eseksas laukakmens.
      "Vispasaules NLO centrs."

Lielbritānijas kolonijas.

      Folklendu salas.

Neparasti likumi. Sievietēm aizliegts mieloties ar šokolādi sabiedriskajā transportā. Vīriešiem līdz 10 gadu vecuma aizliegts aplūkot izģērbtus manekenus (jebkura dzimuma). Govis cauri pilsētai no 7 līdz 10 rītā drīkst dzīt tikai ar policijas komisāra atļauju.