Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Anglija

Viena no Lielbritāniju (Apvienoto karalisti) veidojošajām zemēm.

Vēsture. Pēc Romas impērijas valdīšanas beigām Britānijā varu pārņēma anglosakši. Zemes feodālā sadrumstalotība kavēja valsts nostiprināšanai un karaļa varai.
Anglijas kristianizēšana. Viens no pāvesta Gregora Lielā ievērojamākajiem pasākumiem bija Anglijas kristianizēšana. Jāatzīmē, ka senākie Anglijas iedzīvotāji – ķelti - kristīgo ticību sāka pieņemt jau ar II gadsimtu no romiešiem, bet IV gadsimtā jau visa Britānijas sala, izņemot tagadējās Skotijas teritoriju, kur valdīja pikti, bijusi kristianizēta, tomēr, kad V gadsimtā to sāka iekarot anglosakši, iedzīvotāji no jauna pievērsās pagānismam. Ievērojamāki panākumi katoļu Baznīcai bija Īrijā, uz kurieni pāvests Celestīns 43l.gadā nosūtīja misionāru Pallūdiju, kura darbu ar 432.gadu turpināja Patriks (vēlāk iecelts svēto kārtā). Svētā Patrika darbībai bija tādi panākumi, ka Īriju sāka uzskatīt par “svēto salu” un “misionāru māti” – turpmākajos gadsimtos no šīs salas nāca daudzi ievērojami katoļu Baznīcas darbinieki.
Anglosakšu karalistes. VII gs. mūdienu Anglijas teritorijā bija izveidojušās 7 nozīmīgas anglosakšu karalistes - Veseksa, Saseksa, Eseksa, Kenta, Mercija, Austrumanglija un Nortumbrija. Uz to pamata, Veseksas karaļa Etelreda vadībā X gs. sākumā tika izveidota Anglijas karaliste.
Pagānu armija 13 gadu laikā pakļāva Austrumangliju un dienvidu Nortumbriju.
Vikingu iebrukums. Savāktais internacionālais karaspēks Knuda vadībā nonāca līdz Londonai un to aplenca. Aplenkums turpinājās ilgi. Bija visai niknas kaujas, kurās abas puses cieta lielus zaudējumus, bet virsroku tā arī neviena neguva. Vēl pēc vairākām kaujām uzsāka sarunas,kuros Knudam tika teritorija uz ziemeļiem no Temzas. Dienvidu teritorija tika Edmundam. Zemes bija viņu uz mūžu, bet, ja kāds nomirs, tad otrs iegūs visu Angliju. Edmunds nomira pirmais visai dīvainos apstākļos un Knuds kļuva par Anglijas karali.
Normaņu iebrukums. XI gs. vidū izcēlās angļu-normaņu karš, kā rezultātā Normandijas hercogs Vilhelms Hastingas kaujā 1066.gadā sakāva anglosakšu karali Haroldu II un nodibināja savu varu pār visu Britāniju.

Великая армия язычников
Эта армия наводила ужас на англосаксонскую Британию на протяжении 13 лет, подчинив себе королевства Восточная Англия и Южная Нортумбрия и причинив немало разрушений.

К 877 году Уэссекс был единственным англосаксонским королевством, которое производило организованное сопротивление.



Вторжение было остановлено Альфредом Великим и его армией в битве при Эдингтоне, которая привела к заключению Ведморского договора, по которому один из военачальников викингов, Гутрум, согласился стать христианином, принять англосаксонское имя и стать крестным сыном Альфреда.

В обмен официальная граница была обозначена между землями саксов и викингов. Следы присутствия викингов до сих пор сохраняются в нормандских названиях местностей и поселений в северо-западной Англии.

Нормандское завоевание
Викинги же, пусть и ненамеренно, сыграли значительную роль и во время вторжения Вильгельма Завоевателя веком позднее.

Английский король Гарольд только что одержал верх над норвежским королем Харальдом в битве возле Йорка, когда он услышал, что в южной Англии высадился новый претендент на английский трон, герцог Вильгельм Нормандский.



Гарольд оставил небольшой гарнизон, а сам бросился навстречу новому врагу. На протяжении нескольких недель его войско каждый день совершало длинные переходы.

С армией Вильгельма он встретился возле Гастингса и потерпел сокрушительное поражение в произошедшем сражении.

Гарольд умер на поле боя, но считавшаяся многие годы истиной версия его гибели от попадания стрелы в глаз ныне считается ошибочной.

Вильгельм теперь мог спокойно заявить о своих правах на трон, так как двое других претендентов были мертвы. При этом ему пришлось на протяжении следующих шести лет иметь дело с одним нескончаемым восстанием.

Вильгельм принес в средневековую Англию феодальную систему, создал новую налоговую систему и вместе со своими сторонниками понастроил замков, чтобы укрепить свою власть.

Но если бы не викинги, измотавшие войско Гарольда и вынудившие его уйти далеко на север, едва ли Вильгельму удалось бы одержать столь решительную победу.

Anglijā (arī Lodonā) izplatīti mazie logi, no kuru lieluma bija atkarīga arī nodokļu iekasēšana vēl XX gs.

Londona.
Kembridža. Te ir universitāte, Matemātiskais tilts.

Vindzoras pils. Senākā pastāvīgi apdzīvotā cietoksņpils Lielbritānijā.
Vorvika. Visdzīvākā no Anglijas pilīm.

Stratforda. Viljama Šekspīra pilsēta.

Veseksas grāfiste.
Eksmūras Valsts dabas parks. Pie Bristoles līča (Atlantijas okeāns). Kailas zemienes mijas ar brūni rudām ērgļpaparžu klātām kalnienēm. Okeāna ūdeņu bēguma laikā klinšaini un pelēkiem dubļiem klati okeāna krasti. Leknas un zaļas pļavas ar vietējiem aitu bariem. Uz ceļiem ik pa brīfim luksofori ar sarkano gaismu, lai varētu ceļu šķērsot aitu bari, arī raibas govis - krietni gan mazāk par aitām. Maz mežu, tikai biezi dzīvžogi ceļmalās. Tādēļ vietējie dzīvnieki kā uz delnas - staltbrieži, rubeņi, klijāni.
Veseksas laukakmens. Mistiska/okulta vieta.

Dansteras pils. XIII gs., pie paša Bristoles līča. Ieejas biļete - 9,7 mārciņas. Pili apsaimnieko fonds - National trust. Pils bijusi apdzīvota līdz 1974.gadam, kad nomirusi lēdija Alise Lutrela (pils šai ģimenei piederējusi 600 gadu) un  testamentā atstājusi pili fondam. 

Bāta. Angļu elegantākā pilsēta, kūrorts. UNESCO. Lielākoties veidojusies Četru Džordžu periodā no 1714.–1830.g. Tika izbūvētas ēkas un veselas ielas no brūni dzeltenīgā Bātas akmens.
      Royal Crescent. Milzīga pusloka formas būve ar 30 kopā saceltām mājām, celta 18.gs. Pirmajā numurā ir muzejs ar autentisku tā laika bagātnieku iedzīvi.
      The Circus. Apļa veidā izvietotas trīs atsevišķas dzīvokļu ēkas.
      Bātas pirts. Nozīmīgākais pilsētas objekts. Tā ir vienīgā vieta Lielbritānijā, kur virszemē nonāk karstais avots. To izmantoja jau romieši, pa svina caurulēm zem grīdas novadīja karsto ūdeni uz tvaika istabām un baseiniem. Pēc viņu aiziešanas komplekss sagruva, tam virsū uzauga pilsēta. Tikai pirms 300 gadiem pirtis tika atkalatklātas, vēl tagad labi saglabājušās romiešu grīdas.
      Džeinas Ostinas muzejs. Slavenākā pilsētas iedzīvotāja. Uz Bātu Ostinu ģimene pārcēlās kad viņai bija jau 25 gadi. Pilsētu rakstniece neiemilēja un arī līgavaini neatrada, bet te tapa divas viņas grāmatas: Nortangeras abatija un Emma.
      Tērpu muzejs.
      Parade Garden.
Dienā te ieeja par maksu.
      Pulteney Brudge. Tilts pār Eivonas upi pašā pilsētas centrā. Vienīgais visā Lielbritānijā ir slēgts ar veikaliņu un kafejnīcu ielu iekšpusē.  

Liverpūle. No neliela zvejnieku ciema tā izauga par varenu pilsētu. Tai bija svarīga loma tā dēvētajā tirdzniecības trijstūrī, ko veidoja Eiropa, Amerika un Āfrika. Laikā starp 1700. un 1807.gadu caur Liverpūli tika pārvesti ap 1,5 miljonam Āfrikas vergu. XVIII portrets (pārstāv Holbeina mākslas skolu), „Nelsona nāve” (amerikānis Bendžamins Vests).

Čedaras aiza. 
Stounhendžas komplekss.
Ironbridge Gorge tilts.
Baltais zirgs.
Savdabīgs  iežu atsegums Anglijas pakalnos.
Glastonberijas abatija. Mītiskā karaļa Artura atdusas vieta.

Doveras baltās klintis. 100 m augstas, majestātiskas.
Duvras pils. Anglijas atslēga.
Kenterberijas katedrāle. Anglijas Vatikāns, UNESCO sarakstā. Vēsturiskais kenterberijas ciematiņš.
Griničas Karaliskā observatorija. 0.meridiāns, vieta, no kurienes pasaule sāk skaitīt laiku.

Vinčestera. Anglijas vēsturiskā galvaspilsēta. Pils Lielā zāle un leģendām apvītais Apaļais galds, pie kura pulcējās karaļa Artura bruņinieki.

Karalienes Elenoras dārzs.
Septiņu māsu klints.

Braitona.
Britu rivjēra. Ekstravagants Karaliskais paviljons - viens no pārsteidzošākajiem un skaistākajiem Austrumu greznības paraugiem vecajā Eiropā.

Clovelly. Zemnieku ciemats.
Tindželas pils. Karaļa Artura pils drupas.
St.Ives. Mākslinieku un vēju pilsēta.
Lendsenda - Pasaules mala. Tālākais Lielbritānijas punkts.
Sentmaikla kalns. Britu atbilde Senmišela klosterim Francijā.
Avalona. Leģendāra vieta. 
Maidenkāstla. Milzīga cietokšņa drupas.

Viltšīras grāfiste.

Saites.
Lielbritānija.