Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Latvieši

Latviešu tautas veidošanās ir noritējusi ilgākā laika posmā, tā neaizsākas konkrētā gadā un nenoslēdzas noteiktā dienā. Vairākas pazīmes, kuras raksturo latviešus kā etnisku kopienu, piemēram, vēsturiskā teritorija, valoda, kultūra formējās viduslaikos un agro jauno laiku sākumposmā XIII–XVI,gs., kad pastāvēja labvēlīgi priekšnosacījumi sentautu konsolidēšanās procesam.

Viduslaikos veidojās vienota politiskā, saimnieciskā un kultūras telpa, kurā sāka izzust sentautu materiālās kultūras pazīmes, unificējas sadzīves tradīcijas un sāka veidoties latviešu rakstu valoda. Minētie notikumi atspoguļojas arī rakstītajos avotos. Sākot ar XV gs. pirmā ceturkšņa beigām, no vēstures avotiem izzūd sentautu nosaukumi. To vietā tiek lietoti citi termini – jaunkristītie, laucinieki, zemnieki, nevāci. Ar XV gs. beigām parādās visiem pamatiedzīvotājiem kopējs apzīmējums – dzimtļaudis, bet XVI gs. tos sāk dēvēt par latviešiem.

Turpmāko gadsimtu gaitā XVII un XVIII gs. latviešu etniskās piederības apziņas nostiprināšanos kavēja politiskā, teritoriālā sadrumstalotība un dzimtbūšana. Tā sekmēja novadu savdabību veidošanos un atšķirību saglabāšanos, kas izpaudās iedzīvotāju lokālās (ciemu, pagastu, novadu) identitātes noturībā, konfesionālā piederībā, valodā, garīgajā un materiālajā kultūrā. Latvieši sevi kā patstāvīgu vienību – latviešu tautu sāka apzināties XVIII gadsimta beigās un XIX gadsimta gaitā, kad nacionālās kustības ietekmē strauji tika celta tautas pašapziņa.

1804.-1806.gados iznākuši vairāki ārzemnieku ceļojumu apraksti, kuros viņi aprastījuši latviešus kā skrandainus un sapinkājušos bezdomu radījumus. Kurzemes princese Doroteja Napoleona karu laikā latviešus raksturojusi kā "izdzisušu rasi." Tomēr pēc dažiem gadu desmitiem XIX gs. vidū Ēveles mācītāja Boses zīmējumos latvieši redzami eiropeiski un moderni ģērbušies.

Latviešu ģenētika. 2009.gada pētījumā "Eiropiešu ģenētiskā struktūra" noskaidroja, ka Eiropā ģenētiski vistuvākās tautas ir latvieši un igauņi. Vēl latviešiem ģenētiski tuvi ir leiši, poļi, krievi.

Saites.
Latvija.
Baltu gēns.