Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ņujorka

ASV lielākā pilsēta, Atlantijas okeāna krastā, Ņujorkas pavalsts administratīvais centrs.

Tautas valodā Ņujorku mēdz dēvēt par "Lielo ābolu." Tāds nosaukums radies no XX gs. džezmeņu parunas: "Veiksmes kokā ir daudz ābolu, bet, ja tev izdevies iekarot Ņujorku, - esi ieguvis lielāko no tiem!"

Iedzīvotāji - 8,5 miljoni.

Vēsture. Ņujorkas pilsētu Hudzona upes krastos XVII gs. dibinājuši holandiešu ieceļotāji.
Salu,kur šodien atrodas Manhetena, tika nopirkta no indiāņiem par krellēm 24 ASV dolāru vērtībā.
1817.gadā Ņujorkas pavalsts uzsāka Ēri kanāla izbūvi labības transportam. Jau pirmajos gados pēc atklāšanas jaunā transporta artērija dubultoja Ņujorkas pavalsts budžetu. Tādejādi kanālu uzskata par vienu no galvenajiem iemesliem, kamdēļ Ņujorka izaugusi par pasaules mēroga metropoli.
1882.gadā amerikāņu izgudrotājs T.Edisons uzbūvēja pirmo elektrostaciju centralizētai elektriskās enerģijas ražošanai tieši Ņujorkā.  
Mokoši garā un grūtā prcesā franču darinātā Brīvības statuja tika atklāta 1886.gada 28.oktobrī. Ņujorkā tā bija svētku diena, bija sabraukuši ierēdņi un orķestri no visas ASV. No rīta notika parāde, kuras priekšgalā kā varonis soļoja pats ASV prezidents Grovers Klīvlends. Pēc parādes prezidents tūkstošiem ņujorkiešu acu priekšā kāpa uz jahtas Despatch, lai dotos uz atklāšnas ceremoniju Bedlo salā.
Mazliet misējās ar atklāšanas scenārija iedzīvināšanu dabā - satrauktais Bartoldi, kurš bija atteicies uzstāties ar runu, par ātru nolaida Francijas karogu, ar ko bija aizklāta statujas galva. Sākās ovācijas un prezidents Klīvlends savu runu teica jau pie faktiski atklātas statujas. Arī solīto uguņošanu ņujorkieši nesagaidīja - slikto laika apstākļu dēļ to pārcēla uz 1.novembri. 
1973.gada 4.aprīlī Ņujorkā atklāja Pasaules Tirdzniecības centru. Kompleksā ietilpa 7 celtnes, bet tās centrālās ēkas ir divi debesskrāpji, saukti par Dvīņu torņiem.

Rajoni. Manhetena, Longailenda, Hārlema, Braitonbīča u.c.

Manhetena. Circle line kuģītis 3 stundas pretēji pulksteņrādītāja virzienam met loku ap rajonu. Labākais skats pie kreisā borta.
Empire State Building labi redzama kā augstākā – 301 m. 

Aplūkojamie objekti.
Dvīņu torņi. Atklāti Manhetenas kvartālā 1973.gada 4.aprīlī kā 2 no 7 Pasaules tirdzniecības centrā ietilpstošas celtnes. 2001.gada 11.septembrī sagrauti islāmistu rīkotā terora aktā.

World Trade Center One. Debesskrāpis, kas pašlaik ir augstākā ēka ASV, atklāts 2014.gada oktobrī, ar savu 1776 pēdu augstumu tas simbolizē gadu, kad tikusi pieņemta ASV Neatkarības deklarācija. Arhitekts - Deivids Čaildss (Skidmore, Owings & Merill). 104 stāvi, 124 m smaile, ap 280 000 m2 izīrējamās platības.
2015.gada 29.maijā tieši blakus atklāta uzbūvēta skatu platforma Pasaules tirdzniecības centrā "Viens" (World Trade Center One). Tā izvietota 100., 101. un 102.stāvos. Vairāk kā 80 km tālu apkārtni var aplūkot no 500 m augstā skatu laukuma - Ņujorkas ostas, Manhetenas, Longailendas, Ņūdžeerssijas, Atlantijas piekrastes rajonus un arī Brīvības statuju. Līdz platformai 102.stāvā nonāk 47 sekundes ilgā braucienā ar liftu. Uz lifta sienām tiek rādītas trijdimensionālas projekcijas par to, kā mainījies Manhetenas ēku augstums un ainava tās 515 gadu ilgajā vēsturē. 
Šī skatu platforma atrodas par 5,5 m augstāk kā konkurējošā platforma no Empire State Building.

Empire State Building. 301 m augsts. Šis debesskrāpis US Open tenisa turnīra laikā tiek izgaismots dzeltens. Līdz 2014.gadam bija augstākā celtne Ņujorkā (arī ASV).

Brīvības statuja. Amerikāņu demokrātijas simbols.

ANO ēka Ņujorkā. Atrodas 46.ielas un 1.avēnijas krustojumā, tieši Īstriveras upes krastā. No tās paveraslabs skats uz Manhetenu. 
Ēka projektēta uzreiz pēc II Pasaules kara, brt tās 39 stāvu celtniecība tika pabeigta 1962.gadā. 
3.stāvā ašas konstrucijas sirdī atrodas Ģenerālās Asamblejas debašu palāta, kur darbojas pa vienam katras valsts pārstāvim. 
Kopumā 11 stāvi no dzelzs un betona atrodas zem zemes. 3 stāvus izņem automašīnu stāvvietas, 1stāvu aizņem milzīgas cauruļu un kondensēšanas sistēmas. Zem pirmajiem četriem stāviem iekārtotie stāvi paredzēti uzbrukuma situācijai, paredzot, piemēram, Kubas raķešu krīzi. Trīsstāvi ir atvēlēti birojiem, vienā stāvā ir dzīojamās telpas. Svarīgāais, ka pazemē -7.stāvā izvietota ĢA debašu palātas precīza kopija, k varētu izmatot gloālas katastrfas gadījumā. Sēdes tur nekad nav notikušas. Ģenerālsekretārs apsvēra iespēju turpu pārvākies pēc 2001.gada 11.septembra notikumiem, bet tomēr to neizlēma. Visi šie stāvi ir pilnīgi tukši un aizslēgti. 
Pēc 11.septembra pie ēkas izvietots pastiprinātas drošības kordons. 

Bodvejs. Tā ir iela. 
www.broadway.com
Taimskvērā ir kiosks, kur pārdod pārpalikušās biļetes pa pedējā brīža cenām. Drūzmēšanās.

Bruklinas tilts. To atklāja Ņujorkā pēc 13 gadu celtniecības 1883.gada 24.maijā. Tas vecākais iekārtais tilts ASV, šķērso Īstriveras līci un savieno Bruklinu ar Manhetenu.

Centrālparks. Centrālparks bija pirmais publiskais parks, kas iekārtots ASV. Tā teritorija ir lielāka nekā, piemēram, Monako karaļvalsts. Lai palīdzētu apmeklētājiem orientēties milzīgajā Ņujorkas parkā, pie katra laternas staba ir savs četrciparu numurs. Pirmie divi cipari apzīmē tuvāko ielu, savukārt otrie divi cipari norāda vai atrodaties austrumu vai rietumu pusē – pāra cipari apzīmē austrumus, nepāra – rietumus. Piemēram, numurs 7420 nozīmē, ka atrodieties netālu no 74.ielas parka austrumu pusē.
Centrālparka tā stūrī atrodas stikloti debesskrāpji, kurus tautā sauc par Jaunajiem Dvīņu Torņiem. 

Gajstrīta.
Rokfellera cents.
Atrodas 5.avēnijā. 
Sv.Patrika katedrāle. Atrodas 5.avēnijas un 51.ielas stūrī. Arhitektūras pērle.
Taimskvērs. Laukums un iela vienlaikus.
Union skvērs. Gleznu un fotogrāfiju tirgotāji. 
Volstrīta. 
Ņujorkas ZOO.
Šeit pašlaik (2014.g.) dzīvo lielākā zināmā anakonda - tā ir 9 m gara, sver 130 kg.

Muzeji.
      Amerikas Indiāņu muzejs.
Vienkop savāktas abu Ameriku indiāņu kultūras vērtības.
      Dabas vēstures muzejs.
      Metropolitēna Mākslas muzejs.
      Modernās mākslas muzejs. 
(Museum of Modern Art jeb MoMA) Dibināts 1928.gada 7.novembrī Manhetenā. Mūsdienās šis mākslas muzejs tiek uzskatīts par ietekmīgāko modernās mākslas muzeju pasaulē.
      Ņujorkas Dabas vēstures muzejs.
      Hipiju muzejs. Atklāts 2008.gada 2.jūnijā Betelā atklāts Vudstokas festivāla muzejs. 
      Vitnijas Amerikāņu mākslas muzejs (2007.-2015.g.). 

Saites.
ASV.
Ņujorkas pavalsts.