Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nesija

Viens no daudzajiem "ezeru briesmoņiem," kas dzīvo Skotijas Nesa ezerā.

Vieta. Nesa  ezers (Loch Ness) Skotijā. 

Pirmās liecības par Nesiju atrastas jau VI gs. hronikās, kad to esot aprakstījis īru mūks Sv.Kolumbs – tas pats, kurš atnesis Skotijai kristietību. 
1934.gadā Londonas ārsts Roberts Kenets Vilsons nejauši pamanīja ezerā peldam kādu dīvainu būtni, ko iemūžināja fotouzņēmumos. Tieši šie foto radīja sensāciju.
Nākamajos gados Nesiju pūlējušies nofotografēt vai pat noķert daudz dažādu ekspedīciju un atsevišķu dēkaiņu. 1992.gadā ezers tika pārmeklēts ar hidrolokatoriem. Tomēr līdz pat šim laikam pārliecinoši pierādījumi šī ezera briesmona eksistencei nav iegūti.

_____________________________________

- Ober, kad parasti parādās Nesija?
- Pēc sestās viskija glāzes, ser!

Skotu kalniešiem ir gadsimtiem senas teikas par ūdenszirgiem, pie kuriem viņi pieskaita arī Nesiju.

Atrašanās vieta. Lohnesa (Loch Ness - pareizāk gan laikam būtu teikt - "Nesa ezerā," jo pats vārds loch skotu/ģēļu valodā nozīmē "ezers," "šēra" vai kāda cita ar ūdeni aizpildīta pārsvarā garenas formas sprauga) ezerā Skotijā uz DR no Irvernesas. Pats ezers ir garš un visai dziļš: vislielākais ezers Lielbritānijā pēc tilpuma, otrs lielākais platības ziņā (pēc Lomonda ezera) un otrs dziļākais Skotijā. 
Ezerā atrodas viena sala - Čeri, kas ir mākslīgi veidota agrīnajos viduslaikos. Ezers kūdrains, ūdens duļķains, civilizācijas maz pārveidots. Teorētiski tā varētu būt laba dzīves vieta reliktiem dzīvniekiem.

Tūristam. Patlaban gar ezeru iet daudzi komerciāli maršruti, kas domāti Nesijas "dzīves vietas" apsekošanai.
Drumnadročītas ciemā ir veseli divi Nesijai veltīti muzeji. Viena no tiem - Nessie Exposition Centre bija tas gods ielūkoties arī Mazajam Zaļajam 2011.gada maijā. Pilnīgs fufelis, kungi!

Liecības un pētījumi. 
Adomnana pirmā liecība. It kā Nesijas pēdas atrastas jau 7.gs. mācītāja Adomnana "Sv.Kolumba dzīve," kad to esot saticis īru mūks Sv.Kolumba – tas pats, kurš atnesis Skotijai kristietību. Ezera ziemeļgalā "līdz ar spēcīgu drebēšanu" parādījies nezvērs, kas vajājis kādu no Kolumba līdzgaitniekiem, bet mūks pacēlis krustu un nezvēru aizdzinis.
Jana Milna liecība. 1930.gada jūlijā trīs cilvēkus laivā Lohnesas ezera ziemeļu galā pārsteiguši milzīgi viļņi. Kā stāstījis viens no viņiem, Jans Milns, vispirms ezerā bijušas dzirdamas spēcīgas skaņas, tad ūdens sācis mutuļot un parādījusies tāda kā dzīvnieka mugura, kas strauji slīdējusi pa ezeru, bet cauri viļņiem nav bijusi skaidri saskatāma. Pēc viņa teiktā, radījums varētu būt aptuveni sešus metrus garš.
Aldijas Makejas liecība. Aldija Makeja, kas 1933.gadā kopā ar vīru braukusi gar ezera ziemeļu krastu, arī apraksta ūdens mutuļošanu un "kaut ko līdzīgu vaļa mugurai," kas bijusi redzama ezerā. Jāpiebilst, ka tieši ap to laiku šajā apvidū bijuši jūtami diezgan spēcīgi pazemes grūdieni.
R.K.Vilsona pirmā Nesijas foto. 1933.gadā Londonas ārsts Roberts Kenets Vilsons nejauši pamanīja ezerā peldam kādu dīvainu būtni, ko iemūžināja fotouzņēmumos. It kā tieši šie foto radīja sensāciju. Citur atzīmēts, ka bildes esot viltojumi, jebšu tājās redzams peldoša zīloņa snuķis. 
Tima Binsdeila foto. Tims Binsdeils 1960.gadā lieliski nofotografēja Nesiju.
Roberta Raina foto. 1972.gadā doktors Roberts Rains nofotografēja peldošo Nesiju ar muguras spuru vairākās bildēs.
William Hill izsolītā prēmija. Britu bukmeikeru kompānija William Hill solīja miljonu sterliņu mārciņu par pāliecinošiem pierādījumiem Nesijas eksistencei - tādu pierādījumu, kas apmierinās Londonas Dabas vēstures muzeja speciālistus.
Maikla Dženeta ekspedīcija. Žurnāls News: "...Ar panākumiem beidzās ekspedīcija, kuru organizēja zooloģijas doktors no Francijas Maikls Dženets ar Itālijas, Beļģijas, Vācijas, Zviedrijas, Norvēģijas, ASV un Ukrainas zinātnieku palīdzību. Lohnesa ezerā tika iegremdēts 53 m garš tērauda tīkls pilns ar tunčiem ēsmas vietā. Vairākas nedēļas tīklu neviens neaiztika, bet pēc tam sarāva to kā puvušu audumu. Salaboto un stiprinato ķerekli vēlreiz ielaida ūdenī. Šoreiz tas izturēja..." Ar to laikam būtu jāsaprot, ka dinozaurs ticis noķerts. To apstiprina arī M.Dženeta demonstrētās fotogrāfijas, taču mūsu tehnikas laikmetā tās laikam netiek ņemtas par pilnu. Citu apstiprināumu nav.
2000.gada pētījumi. 2000.gadā ezerā tika iegremdētas īpašas zemūdens fotokameras un sonori. 
Projekts Deepscan. 2002.gadā izgāzās zemūdens vebkameru projekts Deepscan. 
Interesants filmējums. Interesants nofilmētais materiāls. Mazais Zaļais gan par tā tapšanas apstākļiem neko nemāk paskaidrot:
www.youtube.com/watch?v=mSOvS4-bgl0
Loida Skota gājiens. 2003.gada oktobrī brits Loids Skots smagā ūdenslīdēja tērpā 12 dienu laikā nogāja 26 jūdzes pa Lohnesa ezera dibenu. Nesekmīgi. 
Pēdējā BBC ekspedīcija. 2003.gadā norisa pēdējā lielā ekspedīcija ar BBC atbalstu. Izmantojot 600 atsevišķus sonāra starus un satelīta navigācijas sistēmu, pētnieku komanda pārmeklēja visu Lohnesa ezeru, taču nekas netik atrasts. "Mēs gājām no krasta līdz krastam, no virsmas līdz dibenam, mēs iztaustījām visu, kas ir ezerā, taču neatradām neko, kas liecinātu par kādu lielāku radību," sacīja Jans Florencs, viens no speciālistiem, kurš veica pētījumu. Aiz gara laika viņi veica arī psiholoģisku eksperimentu: pētnieki ezerā noslēpa žoga fragmentu un, kad krastā parādījās tūristu grupa, pacēla to virs ūdens. Tūristiem palūdza ieraudzīto uzzīmēt. Daudzi attēloja kvadrātveidīgu objektu, taču daži uzzīmēja kaut ko līdzīgu briesmoņa galvai.
Foto no Google Earth. Kāds britu tabloīda The Sun lasītājs apgalvo, ka, programmā Google Earth aplūkojot no pavadoņa uzņemtos attēlus, viņam izdevies saskatīt Nesiju – leģendāro briesmoni, kas it kā mitinās Skotijas ezerā Lohnesā. Pievienotajā fotogrāfijā redzams kaut kas līdzīgs milzīgam jūras dzīvniekam ar diviem peldspuru pāriem un lielu asti. Pēc The Sun žurnālistu domām, šī fotogrāfija ir niecīgs, tomēr būtisks Nesijas eksistences pierādījums. 
Savukārt pēc citu Google Earth lietotāju uzskatiem, šis attēls precīzi atbilst tam briesmoņa aprakstam, kas iepriekš parādījies pasaules presē. 2009.gadā britu avīzes The Sun lasītājs atsūtīja laikrakstam Lohnesa ezera fotouzņēmumu no kosmosa Google Earth sistēmā (koordinātas: 57°12`52.13" ziemeļu platuma, 4°34`14.16" rietumu garuma). Tajā saskatāms kāds balts objekts apmēram 20 m garumā. Ar nelielu fantāziju apveltīts skatītājs varētu sazīmēt objektā izstieptu kaklu, asti un četras peldspuras. Zobgaļi uzņēmumu iesaukuši par "bālo spirohētu."
Dženas Hargrīvas un viņas vīra Saimona liecības. 2011.gadā pirmo reizi Nesiju redzējuši kafejnīcas The Waterfall īpašnieki Džena Hargrīvza un viņas vīrs Saimons. "
Džena stāstīja intervijā Inverness Courier 51: "Tas notika ap 2:30, pusdienas pārtraukumā, kad es un mūsu virtuves strādnieks Grems Beins sēdējām uz terases un vērojām ezera ūdens spoguli. Piepeši no ūdens, uz tālienē peldošo laivu un kuteru fona, parādījās diezgan garš kakls ar mazu galviņu." Džena sakliedza vīru, kas tobrīd atradās iekšā kafejnīcā, lai tas nāktu ašāk un apskatītu nezvēru. Tomēr vīrs isnāca jau pēc tam, kad nesija bija ienirusi. Tomēr tas nebija viss! Nesija iznira atkal! "Viņa pagāja zem ūdens kādas 30-40 sekundes, bet pēc tam iznira atkal. Un peldēja mūsu priekšā kādas riktīgas četras-piecas minūtes. Tas bija tikm dīvaini un lieliski. Mēs visi viņu redzējām."
Pazīstamais Nessijas mednieks Stīvs Feltams runāja ar laulāto pēri un uzskata viņus par visai drošiem lieciniekiem, kaut vai tādēļ vien, ka ir vietējie iedzīvotāji, nevis tūristi, kas Nesiju redz turpat vai divreiz dienā. Interesanti, ka Hargrīvzi un Grems Beins novēroja Nesiju no tās pašas vietas, no kuras Tims Binsdeils vēl 1960.gadā lieliski nofotografēja Nesiju.
Martina Atkinsona ehogramma. Šā kuģa aparatūra loha dziļumos piefiksēja čūskveidīgu radījumu pusotra metra garumā. Šī ehogramma pat ieguva prēmiju "Labākais Nesijas novērojums mūsdienās."
Džordža Edvarda foto 2011.gada novembrī. Iespējams, visu laiku labāko Nesijas foto uzņēmis ūdens pastaigu kuģīša kapteinis un Nesijas fotomednieks Džordžs Edvards (60 g.). 26 gadus vairāk kā 60 stundas nedēļā viņš vagoja Nesas lohu, arī vienatnē ar laivu, līdz laime tam tomēr uzspīdēja.
Britu tabloīds The Sun raksta tā: "...tas lēni virzījās augšupa pa ezeru Arkartas pils virzienā, tas bija kaut kas tumši pelēkā krāsā. Tas bija diezgan tālu no laivas - apmēram pusjūdzi." Pēc paša Edvarda vārdiem viņš radību bija novērojis kādas 10 minūtes, kamēr tā ienira un vairs neparādījās. 
Savu novembrī uzņemto foto Edvardss iedeva pārbaudīt amerikāņu militārajiem speciālistiem, jo nevēlējās, lai viņam tiktu piedēvēta viltošana. Tie apstiprināja foto īstumu un paziņoja, ka tā"ir vislabākā no līdz šim uzņemtajām Nesijas fotogrāfijām. Ekspertīzes noslēgumā paziņoja, ka fotogrāfijā redzams milzīga izmēra dzīvnieks.

Hipotēzes.
Relikts dinozaurs - iespējams pleziozaurs.
Ezera gāze. Itāliešu ģeologs Luidži Pikardi 2001.gadā nāca klajā ar teoriju, ka Nesija patiesībā varētu būt tikai vērienīga dabas parādība, ko izraisa karstu gāzu izdalīšanās Zemes garozā dziļi zem slavenā Skotijas ezera. Pēc viņa teiktā, Lohnesa ezers veidojies tieši virs lielas un joprojām aktīvas lūzuma līnijas Zemes garozā, un domājams, ka visas mīklainās parādības ezerā, ko pieņemts piedēvēt Nesijas klātbūtnei, patiesībā izraisa satricinājumi Zemes dzīlēs. Ar to izskaidrojamas gan milzu dzīvnieka rēkoņai līdzīgās skaņas, gan gaisa burbuļi, kuri pēkšņi uzpeld līdz mierīgajai ūdens virsmai un aprakstīti divās spilgtākajās liecībās, kuras fiksētas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados.
1933.gada foto viltojums. 1979.gadā skeptiķi izteica domu, ka 1933.gada R.K.Vilsona fotogrāfijās tas esot peldoša zīloņa snuķis. 1977.gadā to pašu jau bija teicis britu paleontologs un mākslinieks Neils Klārks, kas apgalvoja, ka šis "grandiozais mārketinga triks" esot ienācis prātā Londonas cirka impresārijam Bertramam Mīlzam, kad viņš redzējis kā ezerā peldas zīloņi. 1933.gadā patiesi ezera apkārnē viesojās ceļojošais cirks, kas varētu būt peldinājis zīloni.

Nesija un komercija. Šodien šo Skotijas rajonu apmeklē ap pus miljonu tūristu gadā. Gadā te tūrisms ienes 25 miljoni mārciņu. Vietējā muzeja īpašnieks ir kļuvis miljonārs. Kādreiz dieva aizmirstais nostūris Dramnadroučita kļuvusi par bagātu un plaukstošu ciemu.

Mazais Zaļais saka, ka pēc būtības, Nesija(s) tai ezerā ir. Par to liecina visai daudzi eholotveida aparatūras uzņēmumi. Ar laiku Mazais Zaļais tādus "izraks" un Jums parādīs.

Saites.
Ūdens briesmoņi.