Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Oktobra apvērsums (1917.g.)

Lielinieku īstenots valsts apvērsums Krievijā, kas notika 1917.gada 24.oktobrī, un kļuva par vienu no ievērojamākajiem XX gs. notikumiem, jo ievadīja vēl nepieredzēta mēroga komunistiskās diktatūras dzimšanu.

Vēlākā padomju oficiālā vēsture un propaganda šo notikumu mitoloģizēja: dēvēja par "Lielo Oktobra sociālistisko revolūciju." Liela nozīme tajā bija arī rīdzinieka un brīvmūrnieka Sergeja Eizenšteina tēlainajai, bet mēmajai 1928.gada filmai "10 dienas, kas satricina pasauli." 

Apvērsuma gatavošana. Apvērsums tika sagatavots un realizēts Ļeņina vadītās lielinieku grupas darbības rezultātā, par vācu slepenpolicijas naudu. Tiek nosaukta summa ap 50 miljoniem zelta marku. 
Gatavojoties oktobra apvērsumam, krievu un latviešu lielinieki saskaņoja savu rīcību. Plāns paredzēja, ka apvērsuma laikā latviešu strēlnieki aizkavēs valdībai uzticamo spēku pārsviešanu un Pēterpili. Tā arī notika: visā 12.armijas iecirknī tika pārtraukta dzelzceļa satiksme. Armijas vadībai nekādi nebija iespējams šo blokādi pārtraukt. Pēc apvērsuma Vācietis tika iecelts par 12.armijas komandieri.
Ļeņina nestabilā valdība jau tūdaļ pēc apvērsuma pieprasīja, lai latviešu strēlnieki apsargā valdības rezidenci Smoļnija institūtā un uztur „revolucionāro kārtību” galvaspilsētā. Decembra sākumā šī uzdevuma veikšanai Pēterpilī ieradās ap 2500 strēlnieku, un strēlnieki to darīja no laba prāta. Tas tāpēc, ka Ļeņins savā divkosībā bija gatavs tiem dot visu prasīto. 

Norise. 1917.gada 24.oktobrī plkst. 21:45 pēc signālšāviena no Pēterpilī noenkurotā kreisera "Aurora" dumpinieki bez pretestības iebruka Ziemas pilī un arestēja buežuāzisko Kerenska valdību. Pēc dažādiem avotiem pirmajā apvērsuma diennaktī tikuši apcietināti 18, bet nogalināti 2 cilvēki.

Pēterpilī notikušo apvērsumu neatbalstīja pārējā Krievijā un pēc tā sākās Pilsoņu karš (1920.-1923.g.). Lielinieku apvērsuma rezultātā izveidotā valsts sabruka pēc tās pastāvēšanas 74 gadiem, kad 1991.gada 26.decembrī PSRS Augstākās padomes Augstākā palāta pieņēma deklarāciju par PSRS darbības pārtraukšanu. Savas pastāvēšanas laikā lielinieku valsts iznīcinājusi desmitiem miljonu cilvēku.

2006.gada 27.decembrī mira pēdējais šī apvērsuma dalībnieks, vēlāk Galvenās politiskās pārvaldes darbinieks, Boriss Gudzs 104 gadu vecumā.

Saites.
Krievi.