Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Optiskās lēcas

Šur tur pa pasauli visriņķī uzietas senas optiskas lēcas, kas izstrādātas visai smalki un labi. Tik smalki un tik labi, ka zinātniekos izraisa zināmu izbrīnu. Informācijas mums par to nav neko daudz, bet apkopojam to, kas ir - tādus arheoloģiskos atklājumus, kas liecina, ka mūsu senajiem senčiem bijusi pazīstama optika.

Betšearimas stikla ripa.
Atrašana. To uzgāja 1956.gadā Izraēlā pie Betšearimas pilsētas DR Galilejā. Toreiz nojauca kādu senu ūdenstvertni katakombu tuvumā un tai uzdūrās ekskavators.
Apraksts. 3,4 m garš un 1,95 m plats stikla veidojums, 8,8 t svarā. Tā kā transportēšanai tas bija pārāk smags, to atstāja guļam jaunuzceltā muzeja vidū. Vairāku gadu tūkstošu laika apstākļu ietekmē stikls bija kļuvis pienbalts, un tā iekšpusē bija izveidojušies sīki kristāliņi. Mazgājot ar ūdeni, tas kļūst iesārts, un tā vienā stūrī pamīšus redzamas zaļas un violetas joslas.
Pētnieki uzskata, ka stikla plāksne nevar būt radusies ģeoloģisku procesu rezultātā. Visdrīzāk to izgatavojuši cilvēki, taču paliek mīkla, kā un kādam mērķim.

Esmeraldas lēca. Ekvadorā pie Esmeraldas no jūras izcelti pirmskolumba laika priekšmeti, kurus atzina par ļoti seniem. Tai skaitā obsidiāna lēcu apmēram 2 collu diametrā, kas lietota par spoguli, attēlu samazina, taču neizkropļo.

Laventas spoguļi. Meksikā olmeku pilsētā Laventā tranšejās tika atrasti arī ieliektas formas spoguļi, kuri pagatavoti no kristalizētām dzelzs rūdām – magnezīta un hematīta. Tie ir ideālas formas un ļoti labi nopulēti. Tie tika pētīti Vašingtonā Smitsona institūtā. Secinājumi: spoguļi var tikt izmantoti saules staru fokusēšanai, izmantoti kulta mērķiem (lasi: funkcija nav zināma). Izpēte parādījusi, ka šo spoguļu slīpēšanas paņēmiens nav pazīstams – tajā materiāls gar malām tiek vairāk ieliekts.
Iespējams, kaut kādā veidā olmeki tos izmantojuši par gaismas atstarotājiem pazemē, kurā laikam strādājuši kā strādnieki.

Lībijas lēcas. Izceltas no kapiem, nekas vairāk mums nav zināms.

Nīnives lēca. Uzieta asīriešu galvaspilsētā Nīnivē. Kristāla lēca – 1853.gadā britu zinātnes attīstības asociācijā tā tika izstādīta, līdzīga mūsdienu optiskajām lēcām, taču par 1900 gadiem vecāka.