Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Oršas kauja (1514.g.)

1514.gada 8.septembrī (Sv.Jaunavas Marijas dzimšanas svētku dienā) poļu-leišu karaspēks Lietuvas lielhetmaņa Ostrožas Konstantīna vadībā sakāva Moskovijas karaspēku.

Pateicoties šīs kaujas iznākumam, bija apturēts krievu armijas uzvaras gājiens rieteņu virzienā, kā arī izjaukta Moskovijas ķēniņa Vasīlija III, Habsburgu imperatora Maksimiliāna I un Teitoņu ordeņa Lielmestra Albrehta Hohencopera nodibinātā savienība pret poļu-leišu valsti Jageloņa vadībā. Sabiedrotie vēlējās Lietuvas-Polijas sadalīšanu (šo plānu 230 gadu vēlāk tomēr realizēja krievu-prūšu-austriešu savienība).

Pēc Smoļenskas okupācijas 1514.gada 31.jūlijā moskovīti virzījās uz rieteņiem, lai pie Oršas aplenktu poļu-leišu karaspēku, jo domāja to iespējamu dēļ tā, ka pretiniekam vairs nebija tiltu pār Dņepru, kas bija nonākuši moskovītu kontrolē. Tikmēr Ostrožas kavalērija pārvarēja Dņepru peldus (kā 1508.gada kaujā), bet kājnieki un artilērija pār upi tika pārcelti pa diviem pontonu tiltiem, kurus ierīkoja poļu-leišu inženieru rota.

Tā rezultātā 8.septembra rītā 9:00 poļu-leišu armija nonāca moskovītu priekšā, kas tos nemaz nebija gaidījuši. Kauja norisinājās aši un rezultējās ar moskovītu nometnes ieņemšanu un tūkstošiem gūstekņu.

Kauja pie Oršas līdz ar Mohačas kauju, bija lielākās tādas XVI gs. Eiropā. Uzvara veicināja antijageloņa savienības iziršanu, kas tika apstiprināts vīnes kongresā 1515.gadā. Tomēr militārā nozīmē uzvara nebija pilnīga, jo neizdevās atgriezt Smoļensku.