Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Observatorijas

Celtnes, kas īpaši pielāgotas debesu ķermeņu vērošanai.

Vēsture. Pirmie observatoriju funkciju kompleksi fiksēti jau akmens laikmetā.

Observatorijas Latvijā. Latviešu mehāniķis Ernests Johans Bīnemanis (1753.-1806.g.) piedalījies Latvijā pirmās astronomiskās observatorijas organizēšanā. Viņš arī Jelgavas Pētera akadēmijai konstruējis unikālus astronomijas instrumentus, globusus, mašīnu modeļus.

Baldones observatorija. LUAI Astrofizikas observatorija Baldones Riekstukalnā - vienīgā profesionālā observatorija Latvijā, kur nodarbojas ar novērojumiem optiskajā astronomijā (oglekļa zvaigžņu pētniecība, novas Andromedas galaktikā, komētu uzņēmumi u.c.), - 2006.gadā nosvinēja 60.gadskārtu, atzīmēdama astrofizikas attīstību Latvijas Zinātņu akadēmijā kopš 1946.gada (sagatavoti zinātņu doktori, publicēti desmiti rakstu krājumu, ASV tulkotas monogrāfijas) un Latvijas Universitātē pēc 1997.gada (tiek gatavoti bakalauri, maģistranti, doktoranti). Ar Šmidta teleskopu Baldones Riekstukalnā ir atklāts vairāk nekā 350 oglekļa zvaigžņu, 70 novas galaktikā M31, pēdējā laikā - vairāk nekā 10 asteroīdu, tostarp arī Zemei bīstamu (sk. «ZvD», 2008/09, Ziema).
Pēdējā laikā šeit labi ķer asteroīdus, atklātos var nosaukt ar latviju saistītos vārdos.

Apaļais tornis. Dānija, Kopenhāgena. Eiropā vecākā observatorija, kas vēl darbojas. Šai tornī Pēteris I esot pa spirālveida kāpnēm uzjājis ar zirgu. No 209 m augstuma paveras skaits skats uz pilsētu.

      Cerību klints" observatorija. Azerbaidžāna.
      Čimnirokas observatorija. ASV, Kolorādas pavalsts.
      Džodrelbenkas radioastronomijas observatorija.
      Klusuma zonas observatorija. Meksikas anomālās zonas centrā uzietas senas akmens drupas, kas esot līdzīgas Stounhendžai. Pēc vienas no zinātnieku versijām tā varētu būt sena astronomiska observatorija, kas nevarēta būt primitīvu cilšu radīta. Iespējams, senajiem astronomiem šī vieta varēja likties interesanta dēļ bieži krītošiem meteorītiem.
      Latvijas Universitātes observatorija. Universitātes centrālajā ēkā atrodas "astronomiskais tornis," kurš nedarbojas tikai vasarā, kad ir gaišās naktis. Tornī ir jauns, moderns teleskops, naktī var vērot debess spīdekļus. Pēdējie pētījumi un studentu darbi te gan notikuši XX gs. 30.gados, jo krievpadomju laikā darbība koncentrējās Baldones observatorijā, tad Irbenē uzbūvērja pavadoņu staciju.

      Likurnikas observatorija. Peru.
      "Šagan" observatorija. Azerbaidžāna.
      Šancjū obervatorija. Ķīna, Henaņas province. Iespējams, visvecākā zināmā pasaulē - III g.tk.pmē. beigas.
      Vatikāna observatorija.
      Vilsona kalna observatorija.
      Ziemeļamerikas indiāņu observatorijas.
200 jūdžu joslā ASV Jaunmeksikas un Arizonas pavalstīs.

Ārpuszemes garo acu ķēniņzeme. Indiāņu nosaukums amerikāņu observatorijai, kas atrodas pie Papago. ASV zinātnieki 1958.gadā par 25 000 dolāru izpirka no indiāņiem kalnu plato. Nākamajos gados kalnā uzbūvēja vairākus kupolus, uzstādīja teleskopus ar spoguļiem 0,41-4,0 m diametrā. Katru gadu observatorija saņēma 7 000 000 dolāru. Vietējās rezervācijas indiāņi bija satriekti par tādu nepieredzētu celtniecību, viņi daudzkārt ieradās observatorij'un galu galā atzina, ka astronomi šo vietu pārvērtuši par kaut ko "pārpasaulīgu" un mistisku. Tā arī parādījās neparastais nosaukums.

Keka observatorija Havaju salās.

Raksti.
Skotijā atrasta pasaulē senākā kalendārā observatorija.

Saites.
Astronomija un astronomi.