Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Padomju Savienība (1924.-1991.g.)

Pilnā nosaukumā - Padomju Sociālistisko Republiku Savienība.

Lielākā pasaules valsts, ko uz Krievijas impērijas drupām dibināja lielinieki, pastāvēja Eirāzijas kontinentā  no 1924.-1991.gadam.

Vēsture. 1928.gadā Maskavā tika izveidota komiteja, kas pazīstama ar nosaukumu "Jaunais alfabēts" ("Ени Алиф"), kas visu PSRS pakļauto tautu arābu rakstību pārcēla uz latīņu alfabētu.
Krievu-japāņu karš 1945.gada augustā. II Pasaules karā PSRS ar Japānu nekaroja. Taču 1945.gada 9.augustā PSRS pieteica karu Japānai un pirmā sāka karadarbību. Savāca 4 Kuriļu salas - Ziemeļu teritorijas.
PSRS KP 1.sekretāra Leonīda Brežņeva valdīšanas laiks 1974.-1982.gadam uzskatāms par padomju sistēmas stagnācijas laiku.
70.gados PSRS deficīts veikalos kļuva visaptverošs. Brežņeva valdīšanas pēdējā gadā partija piedāvāja tā saucamo "Pārtikas programmu" pārtikas deficīta likvidēšanai. Nosacītu labklājības ilūziju radīja naftas eksports, jo naftas cenas šai laikā pieauga 20 reizes. Tas ļāva PSRS iepirkt pārtiku, realizēt plašas kosmosa un rūpniecības attīstības programmas. Sāka pat ražot žiguļus. Tomēr galu galā lielie militārie izdevuma radīja valstij nepanesamu ekonomisko slogu.
80.gados naftas cenas sāka krist, to beigās padomju ekonomikas kolapss nebija noslēpjams vairs ne ar kādu propagandu. Padomju cilvēka dzīves līmenis sāka krist, pieauga korupcija "augšā" un pazeminājās darba disciplīna "apakšā." Palielinājās dzeršana. Valsts, kas sevi bija pasludinājusi par pašas progresīvākās sabiedriskās sistēmas celmlauzi, 40 gadu pēc kara nespēja pabarot savus iedzīvotājus.
Pēc Brežņeva pie varas 1982.gadā nāca Jurijs Andropovs - PSRS KP 1.sekretārs, kas savā tikai 15 mēnešu neilgajā valdīšanas posmā mēģināja reformēt Padomju Savienību ar čekistiski-administratīvām metodēm, neko nemainot politiskajā sistēmā.
80.gados Padomju Savienība bija un palika bezcerīgi atpalikusi arī zinātniski tehniskajā jomā. Sāka atpalikt arī ekonomiskās izaugsmes jomā. Novecojusī industrija aprija milzumu izejvielu resursu. Lai iegūtu jaunās tehnoloģijas, Padomju Savienībai bija jāpārdod arvien vairāk resursu.
Neko neizmainīja arī pavisam vecā un vārgā Konstantīna Čerņenko nozīmēšana par valsts vadītāju pēc Andropova nāves 1984.gadā.
Lielu apjukumu militārajā resorā radīja ASV prezidenta R.Reigana 1985.gadā uzsāktā militārā sacensība kosmosā.
Kā PSRS sagrāvējs vēsturē iegājis tās pirmais prezidents Mihails Gorbačovs, lai gan tas ar savas perestroikas palīdzību mēģināja tikai reformēt milzeni.
1991.gada 8.decembrī pēc Augusta puča izgāšanās līdz ar Belovežas vienošanos PSRS eksistencei tika pielikts punkts, tā vietā radot kādu visai mākslīgu un nefunkcionālu politisku veidojumu - Neatkarīgo Valstu Savienību (NVS).

Saites.
Krievijas impērija.