Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Reformācija

XIV gs. Itālijā, XV, XVI gs. pārējās Eiropas pilsētās izplatījās jaunas vēsmas, kas pārņēma mūziku, mākslu, literatūru un mainīja cilvēku domāšanas veidu. Priekšplānā tika izvirzīta zinātne un cilvēks, kas harmoniski iekļaujas dabas veidotajā pasaulē. Ar baznīcas dogmatismu un pasaules uzskatiem nevienam vairs nepietika, tā vietā nāca – renesanses izpausmes. Šajā laikā Centrāleiropā izveidojās buržuāzija, šķira, kura raisījās vaļā no katoļu baznīcas paustā askētisma, pesimistiskajām atziņām par šīs pasaules niecību un tiecās pēc domu brīvības, personības patstāvības. Vācijā un dažās citās zemēs renesanses laikmetā risinājās reformācija.

Reformācijas galvenie cēloņi izpaudās topošās buržuāzijas un muižniecības neapmierinātībā ar katoļu baznīcas pārlieku lielo ietekmi uz politiskajiem procesiem, kā arī ar lielajiem nodokļiem, kas bija jāmaksā baznīcai. Nenosodīta nepalika katoļu baznīcas lielā greznība un lielie zemes īpašumi, kurus cerēja iegūt topošā aristokrātija.

Savu neapmierinātību izrādīja arī vienkāršas tautas masas – zemnieki, pilsētu plebeji, jo uz tiem vissmagāk gūlās nodokļu nasta. Politiski sadrumstalotajā Vācijā, šī augstā baznīcas nodokļu likme bija sevišķi jūtama no kurienes jaunās idejas atceļoja līdz Livonijai.