Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Rumānija

Valsts Austrumeiropā, Balkānos.

Galvaspilsēta - Bukareste.
Iedzīvotāji - rumāņi.

Vēsture. 
Pirms I Pasaules kara.
Pirms kara sākuma Antante un Trejsavienība katra centās pievilkt savā pusē mazās Eiropas valstis. Rumānijas valdībai bija visai labas attiecības ar Vāciju, taču galveno lomu nospēlēja Rumānijas teritoriālās pretenzijas - Bukarestē uzskatīja par iespējamu iegūt sev Transilvāniju (bija Austroungārijas impērijas sastāvā) tieši ar Antantes palīdzību.
I Pasaules karā (1914.-1918.g.). 1916.gada augustā Antantes pusē karā iestājās arī Rumānija ar 650 000 karavīru. Par to priecājās Parīzē un Londonā, bet bažījās Pēterpilī, jo krievu ģenerāļi nebija augstās domās par rumāņu armijas kaujasspējām - rumāņu karavīri bija slikti sagatavoti, artilērija novecojusi, komunikācijas nožēlojamā stāvoklī. Krievu ķeizars Nikolajs II bija skeptisks, bet karaspēka virspavēlnieka štāba priekšnieks ģenerālis Mihails Aleksejevs (Михаил Алексеев) visai aktīvi pretojās jaunā sabiedrotā iesaistīšanai karā, jo lieliski saprata, ka rumāņu armijas atbalstam krieviem nāksies dot savus spēkus. Turpretī Parīzē uzskatīja, ka rumāņu armijas uzbrukums Transilvānijā un ungāru teritorijās varētu krasi izmainīt kara gaitu. Tieši franču spiediena dēļ Nikolajs II pieņēma lēmumu nepretoties Rumānijas iesaistei karā.
Krievu ģenerāļu bažas apstiprinājās. Augustā rumāņu armija sāka uzbrukumu austroungāru karaspēka grupējumam Transilvānijā. Dzīvā spēka attiecība bija 10:1 rumāņu labā - 400 000 rumāņu pret 40 000 1.austriešu armijā. Tomēr par spīti tam rumāņu uzbrukums apsīka slikto ceļu dēļ. Septembrī vācu pavēlniecība pārdislocēja uz Transilvāniju savu 9.armiju un sākās vācu un austriešu pretuzbrukums. Tas beidzās ar pilnīgu Rumānijas armijas sagrāvi, trešdaļa tās padevās gūstā. Decembrī krita Bukareste, krievi steidzamā kārtā uz tagadējās Moldāvijas teritoriju pārcēla vairākas armijas, kur tās apvienojās ar sakautās rumāņu armijas atliekām.
Līdz ar Rumānijas armijas sakāvi radās reāla iespēja, ka Trejsavienības karaspēks iebruks krievijas impērijas DR guberņās. Tāda bīstamība nebija laikā, kad Rumānija bija neitrāla. Tas pats krievu štāba priekšnieks Aleksejevs iestājās par to, lai vāciešiem un austriešiem atdotu lielāko daļu sakauto rumāņu teritoriju, tādejādi neizšķiežot karaspēka resursus. Vēlāk, protams, krieviem uz šo frontes daļu ik pa laikam nācās nosūtīt papildspēkus, tā bieži vien upurējot vajadzības citos frontes iecirkņos.
PSRS agresija. PSRS agresija Baltijā bija viens no jautājumiem, kas saasināja PSRS un Vācijas attiecības. Visvairāk gan tās saasināja PSRS rīcība Rumānijā, kur tā okupēja ne tikai Besarābiju, bet arī Ziemeļbukovīnu, kas agrāk bija piederējusi Austrijas kronim. Hitlers, būdams austrietis, par to ārkārtīgi noskaitās un pirmo reizi sāka domāt, kā ar preventīva kara palīdzību apturēt PSRS spiešanos uz rieteņiem.
Rumānija II Pasaules karā. 1944.gada 20.augustā krievpadomju 3.Ukrainas frontes karaspēks sāka uzbrukuma operāciju Jasu-Kišiņevas rajonā. Rumāņi nespēja organizēt noturīgu aizsardzību Donavas krastos un krievu uzbrukuma rezultātā atkāpās.
23.augustā Bukarestē notika apvērsums un no varas tika atstādināts vācu sabiedrotais maršals Jons Antonesku.
Rumānijas karaliste (?-1947.g.). Pēdējo karali Miheju I komunistu valdība piespieda atteikties no troņa 1947.gadā.
Čaušesku režīma gāšana. 1989.gada decembrī Timišoarā tika nogalināti 72 cilvēki, kad armija, pildot Čaušesku pavēli, atklājusi uguni pret demonstrantiem. Vairāk nekā 40 nogalināto cilvēku ķermeņi tika aizvesti uz Bukaresti un sadedzināti mēģinājumā noslēpt slepkavību liecības.

Aplūkojamie objekti.
Bukareste.

Jasi. Rumānijas kultūras galvaspilsēta.

Moldovitas apgleznotais klosteris. UNESCO sarakstā.

Rumānijas Karpati.
Zirga ūdenskritums. Augstākais Karpatos.
Barsanas klosteris.
Deseti baznīca.
UNESCO sarakstā.

Sapanas jautrā kapsēta. Tajā uz spilgti krāsotiem akmeņiem rakstīti kodolīgi nekrologi un brīžiem pat amizantas ainas no aizgājēja dzīves.

Maramureša.

Drākulas pils saukta arī par Branas pili.
Atrašanās vieta. Rumānijas Transilvānijā.
Vēsture. Šo cietoksni Karpatu kalnu nogāzē uzcēla vācu Teitoņu ordeņa bruņinieki 1212. ( 1377.-!?) gadā, lai aizsargātu Brašovas pilsētu no osmaņu turku uzbrukumiem. Pazīstama kā asinskārā grāfa Vlada Cepeša , vampīra Drakulas prototipa – aprakstīta Brema Stokera grāmatā, īpašums. Vēlāk tā kļuva par galveno aizsargbastionu Austroungārijas impērijai un Habsburgu dinasijas īpašumu. 1950.gadā pēc muižnieku īpašumu ekspropriācijas pils pārgāja komunistiskās Rumānijas īpašumā.
Habsburgu dinastijas pēcteči pili atguva 2006.gada maijā pēc piecu gadu tiesāšanās. To pārņēma Dominiks fon Habsburgs, kurš ir Rumānijas karaļa Ferdinanda un karalienes Marijas pēctecis. Viņš ir Ņujorkā dzīvojošs arhitekts un tagad pili vēlas pārdot par 78 miljoniem latu. Pirmpirkuma tiesības ir Kultūras ministrijai, kas esot gatava maksāt 25 miljonus eiru. Viens no pircējiem esot arī Krievijas žīdu bagātnieks Abramovičs.

Bigar ūdenskritums.
Hunedora pils.
Majestātiski pelēka. Viena no skaistākajām renesanses pilīm Eiropā.
Orāvas pils. Orāvas upes dominante.
Timišoāra. Pirmā pilsēta Eiropā, kur tika ierīkots elektriskais ielu apgaismojums.
Sv.Annas klosteris. No tā paveras lielisks skats uz Donavas līkločiem un klinšu aizu.
Herkulesa pirtis. Jau seno romiešu iecienīts kūrorts.
Cazan kanjons. Donavas kanjons.
Dzelzs vārti. Lielākā Rumānijas elektrostacija.
Densus. Unikāla pareizticīgo baznīca.

Transilvānijas Karpati. "Aiz meža."
Valeni. Kalvinistu baznīca.
Korunda. Rumāņu tradicionālo rokdarbu centrs.
Rimetea. Etnogrāfiskais ciematiņš.
Hargitas kalni.
Lobago minerālūdens avots.
Oradea katedrāle.

DN7C kalnu ceļš. To kā visgleznaināko atzinuši raidījuma Top Gear veidotāji.

Donavas Deltas rezervāts. 82% procenti Donavas deltas atrodas Rumānija, bet atlikusī daļa - Ukrainā. Tā ir otra lielākā upes delta Eiropā pēc Volgas deltas, iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Unikāla floras un faunas  bagātība. 

Sibiu. Sena pilsēta, tajā notiekslavens džeza un teātra festivāls. 2016.gadā Sibiu Starptautiskā teātra festivāla noslēgumā šeit tika svinīgi atklāta režisora Alvja Hermaņa zvaigzne vietējā Slavas alejā.
2019.gada 9.maijā pilsētā plānots ES prezidentūras Sibiu samits.

Megures pakalns. AP vieta.
Moviles ala.

Saites.
Rumāņi.
Rumānijas karaļi (?-1947.g.).