Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Senebkajs (~1600.g.pmē.)

Voseribre Senebkajs.

Viens no tā saucamās Abīdas aizmistās dinastijas faraoniem, kas valdīja Otrā starpdinastiju perioda laikā vienlaikus ar hiksu XV dinastiju Lejasēģiptē un ķēniņiem Tēbās.

Dzīvesgājums. Senebkajs gāja bojā kaujā vai negaidītā uzbrukumā diezgan tālu no savas kapa vietas Abīdā. Linu apsēju paliekas, kas tika atrastas netālu no Senebkaja kauliem, liecināja, ka faraons tika mumificēts tikai vairākas nedēļas pēc nāves. Kurā vietā kareivīgais valdnieks beidza šīszemes gaitas, kā arī tas, kas bija viņa ienaidnieki, tas pētniekiem pagaidām nav zināms.
Kā parasti šādos gadījumos, zinātnieki ir izvirzījuši dažas hipotēzes par iespējamajiem faraona Senebkaja vardarbīgās nāves vaininiekiem:
    - Senebkajs krita kaujā pret hiksiem, kuri tolaik valdīja Ēģiptes ziemeļos;
    - tomēr Senebkajs varēja iet bojā arī cīnoties pret ienaidniekiem Ēģiptes dienvidos. Vēsturiskajos dokumentos minēti vairāki iebrukumi Augšēģiptē no Nūbijas, kas atradās uz dienvidiem no Ēģiptes;
    - Tēbu valdnieki, kuri varēja noorganizēt atentātu pret kareivīgo Abīdas valdnieku.

Faraons Senebkajs ir tagad senākais zināmais Ēģiptes valdnieks, kurš, kā liecina nesen pabeigtā tiesu medicīnas ekspertīze, kritis kaujas laukā. 

Aplūkojamie objekti.
Senebkaja kapenes. Viena no Abīdā uzietajām 7 (2015.g.) "aizmirstās" dinastijas faraonu kapenēm.
Izmēru ziņā Senebkaja kapenes ir pieticīgas. Nozīmīgākais atradums, ko arheologiem tajās izdevās uziet ir jau pirms gadu tūkstošiem kapu izlaupītāju stipri bojātas kanopu lādes paliekas. No ciedru koka darinātā lāde, kurā, domājams, atradās faraona iekšējo orgānu glabāšanai paredzētie trauki - kanopas, kādreiz bijusi apzeltīta, un par to, ka tā ir ņemta no Sebekhotepa I kapenēm, liecina uz tās palikušais, Senebkaja amatnieku zeltījuma kādreiz nosegtais sākotnējā īpašnieka vārds. Šādi, faraona Senebkaja kapenēs otrreiz izmantoti priekšmeti, tāpat kā no iepriekš valdījuša faraona kapenēm "palienētais" sarkofāgs, ļauj izdarīt secinājumus par Abīdas valsts ierobežotajiem resursiem un tās ekonomisko izolāciju. Atrodoties Vidusēģiptes dienvidu daļā pa vidu starp divām lielākām valstīm: Tēbu (XVI-XVII dinastijas) valsti, kas atradās Ēģiptes dienvidos un hiksu (XV dinastija) valsti, kura aizņēma Ēģiptes ziemeļus, Abīda, acīmredzot, spēja vismaz kādu laiku būt neatkarīga, taču, ģeogrāfiski norobežota no svarīgākajiem tirdzniecības ceļiem, bija lemta stagnācijai.

Atradumi.
Faraona mūmija. Rovena universitātes (ASV) pētnieces Dr.Marija Rosado (Maria Rosado) un Dr.Džeina Hilla (Jane Hill), veicot faraona skeleta kaulu detalizētu analīzi, dokumentēja daudzus, dažāda rakstura ievainojumus, kas norāda, ka 35-40 gadus vecais vīrietis miris niknas kaujas laikā, aizstāvoties pret vairākiem uzbrucējiem. Pavisam uz Senebkaja kauliem pētnieki atrada 18 ievainojumu pēdas. Pārsvarā tie bija cirtieni kājās, potītēs, ceļos, rokās un mugurā. Savukārt trīs lielus ievainojumus Senebkaja galvaskausā bija atstājuši atšķirīga lieluma un asmeņa izliekuma cirvji. Traumu raksturs nepārprotami liecina, ka faraons, no aizmirstās dinastijas, krita vai nu atklātā kaujā, vai uzbrukumā no slēpņa.
2014.gada izraukumu lakā Abīdā ar tiesu medicīnas metodēm izpētot šīs dinastijas faraona Senebkaja mirstīgās atliekas, Pensilvānijas (ASV) universitātes zinātnieki noskaidrojuši, ka viņš ir vēsturē senākais šobrīd zināmais Ēģiptes valdnieks, kura dzīves gaitas beigušās kaujas laukā. Ievainojumu veids un izvietojums uz ķermeņa norāda, ka uzbrukuma laikā faraons atradies augstāk par saviem uzbrucējiem, domājams, jājis uz zirga. Vispirms tie viņu ievainojuši kājās un mugurā, tad, notriektu zemē, nogalinājuši ar cirvju cirtieniem pa galvu. Osteoloģiskais materiāls liecina, ka faraonam bija spēcīgi attīstīti augšstilbu un iegurņa muskuļi, kas norāda, ka ievērojamu savas dzīves daļu viņš pavadījis zirga mugurā.

Saites.
Abīdas aizmirstā dinastija.
Abīda.
Senās Ēģiptes faraoni (~3100.-30.g.pmē.).