Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Šķīstītava

Ignis purgatorium.

Katoļu kristīgajā mitoloģijā vieta, kur attīras mirušo cilvēku dvēseles pirms došanās uz paradīzi.

Šķīstītava tiek uztverta kā kāda vieta aizsaulē starp paradīzi un elli, kur to mirušo dvēseles, kas nav apgrūtinātas ar nāves grēkiem un kas nav tūdaļ novirzītas uz paradīzi vai elli, deg attīrošā ugunī - kad grēki būs izpirkti, tās iegūs tiesības doties uz paradīzi.

Šo jēdzienu oficiālajā baznicas terminoloģijā ieviesa pāvests Gregors I Lielais, tomēr par tādu runāja jau daudzi citi dievvārži pirms viņa. Tie uzskatīja, ka uguns, par kuru runāja jau pseidoapustulis Pāvils, varētu degt ne tikai pienākot pasaules galam, bet arī starplaikā starp nāvi un briesmīgo tiesu. Laktancijas savā darbā "Dievišķie uzstādījumi" raksta: "Lai nedomā, ka dvēseles itkā stājas tiesas priekšā uzreiz pēc nāves. Visas dvēseles mīt vienā kopējā vietā, kur gaida pārbaudījumus, kurus tām jāiztur lielā tiesneša priekšā. Tad tās, kas dzīvojušas taisni, iegūs nemirstību; tās, kurām tiks uzieti grēki, augšām necelsies, bet tiks nogāztas tumsā un nolemtas mocībām."

Gregors I par to: "Dvēselēm var atnest atvieglojumu lūgsnas, kas tiks veiktas, kamēr tās atrodas šķīstītavā. Bet tās atbrīvot no šķīstītavas var ar aizlūgšanu palīdzību, ko notur īpaši šim mērķim."
Tālāk: "Nelaiķu dvēseles nāk pie dzīvajiem; stāstot par savām ciešanām..."