Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sarkanā novirze

Šo efektu uzgāja Edvīns Pauels Habls. Sanāk ka galaktikas lido uz visām pusēm.

Ja vilciens no mums attālinās, tā svilpiena skaņa kļūst arvien zemāka. Tas ir Doplera efekts – attālinoties viļņu garums novirzās uz „sarkano” galu.
To pašu var novērot no tālajām zvaigznēm – no tām nākošie gaismas viļņu garumi palielinās, tas ir FAKTS. Dažādām zvaigznēm sarkanā novirze dažāda. No tā tiek SECINĀTS - zvaigznes atrodas dažādā tālumā un tālākās zvaigznes skrien ātrāk.
Uzmanīgs lasītājs būs pamanījis, ka FAKTS ir vienīgi Sarkanā Novirze. Izskaidrojums – zvaigznes attālinās - ir TEORIJA, kura tomēr, pēc svētās govs principa, „jāuzskata par faktu.”

Bet varbūt no Sarkanās Novirzes fakta var izlocīt arī citādas teorijas? Var gan.
Žurnālā Astrophysics and Space science Troickis raksta:
Sarkanā novirze ir nevis zvaigžņu attālināšanās, bet gan gaismas ātruma samazināšanās rezultāts. Ir pierādījumi? Troickis domā, ka ir:
Tālajās galaktikās ir apgabali, kuru novērojamā kustība vienam pret otru pārsniedz gaismas ātrumu. Tas izskaidrojams ar to, ka agrāk gaismas ātrums bij lielāks. Mēs redzam senu notikumu ainu.
Sarkano Novirzi var izskaidrot arī vēl savādāk – tā ir staru izkliede kosmiskajā matērijā. Nekāda zvaigžņu attālināšanās vispār nenotiek.
Tikko radies vēl trešais skaidrojums. Daudzām zvaigznēm ir planētas, sistēma, rotējot, vibrē. Tas zemes ķēmiņiem arī izskatās kā Sarkanā Novirze. Būtu labāk paskatījušies tepat Rīgas Domē – tur sarkanā novirze redzama tuvplānā.