Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Transplantācija, transplantāti

Transplantare - "pārstādīt" (latīņu val.).

Audu vai orgāna pārstādīšana uz citu vietu tai pašā organizmā vai uz citu organismu.

Vēsture. Orgānu un audu transplantācija kļuva iespējama pateicoties tam, ka 1901.gadā austriešu mikrobiologs un imunologs Kārlis Landšteiners atklāja asins grupas, bet vēlāk kopā ar Vīneru - arī rēzus faktoru (Rh). Izmantojot šos atklājumus, ķirurgi Karels un Hutrijs XX gs. sākumā veiksmīgi pārstādīja sirdi un nieres dzīvniekiem, tiesa ga, transplantētie orgāni pēc neilga laika pārstāja funkcionēt.
1932.gada 3.aprīlī pirmo reizi pasaulē 26 gadus vecai sievietei pārstādīja 60 gados miruša vīrieša nieri krievpadomju ķirurgs Jurijs Voronojs (). Operācija bija veiksmīga un tā tapa pierādīts, ka iespējams pārstādīt mirušu cilvēku orgānus.
Nākamais izrāviens nozarē notika pateicoties britu biologa Pītera Medavāra pētījumiem, kas 1951.gadā izvirzīja domu, ka veiksmīgai orgānu transplantācijai nepieciešams nomākt imūnsistēmu ar zāļu palīdzību. 
2021.gada februāra sākumā Ņujorkas universitātes Langoni Veselības centrā pirmo reizi vēsturē par sekmīgu atzina augustā pārstādīto seju un divas rokas 22 gadus vecam vīrietim.

Saites.
Medicīna.