Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Tīģeri

Sistemātika. Pieder panteru apakšdzimtai.

Senajā Grieķijā tīģeris bijis leģendām apvīts dzīvnieks. Par šo dzīvnieku grieķi uzzināja no Indijas kultūras, kas dažiem grieķu vēsturniekiem bija šķitusi interesanta. Kāds grieķu ceļotājs rakstīja „Radījums, kam ir dažādi nosaukumi gan Indijā, gan Grieķijā, es domāju, ir tīģeris. Tam piedēvē trīs rindas zobu uz katra žokļa un dzelkšņus uz tā astes. Tas viss, manuprāt, ir izdomājums, ko indieši izplatījuši aiz pārmērīgajām bailēm no šī zvēra.”
Šie dzīvnieki dzīvoja austrumāzijā un esot izskatījušie pēc lauvām gan to izskatā, gan uzvedībā, taču ar sarkanīgāku kažoku. Klīda leģenda, ka šiem dzīvniekiem ir aste kā skorpioniem. tam par pamatu varēja būt melnie apļi uz tīģera astes. Tika stāstīts, ka viņi ir arī ļoti, ļoti nikni un nežēlīgi – tie varēja pakampt pieaugušu vīrieti no ciemata un ievilkt džungļos – pēc tam upuri vairs nekad netika redzēti.
Lai gan tīģeri bija zināmi jau senajā Romā, kur tos rādīja cirkā, taču eiropieši vēl ilgi nevarēja mežonīgos zvērus skatīt vaigā. Viduslaikos esot radušies stāsti ar pamatīgu fantastikas piegaršu – piemēram, ka mednieki nozaguši tīģeru mazuļus, bet pēc tam tīģeri dzinušies tiem pakaļ; lai apstādinātu tīģerus, esot bijis jāmet kāds spogulis vai cits priekšmets ar spīdīgu virsmu, lai tīģeri apstātos, apbrīnot savu atspulgu, taču mednieki netīšām spoguļa vietā aizmetuši tīģerēnu un ar to medības beigušās.
Tīģeri bija slaveni arī sava ātruma dēļ. Tā radies arī to nosaukums – persiešu valodā ar vārdu „tīģeris” apzīmē bultu.

Ķīniešu medicīnā uzskata, ka tīģeru kauli noderot artrīta un citu locītavu slimību ārstēšanai, tos izmanto arī kā universālu ārstēšanas līdzekli.

Bengālijas tīģeri. Bengālijas tīģeri atrodas Jaldaparas rezervātā Indijā.
Sundarbani Dabas parks. Netālu no Kalkutas. Te dzīvo Bengālijas tīģeri. Apmēram 10 000 km2 liela teritorija ar vislielāko mangrovju mežu sistēmu pasaulē.

Kaspijas tīģeri. Panthera tigris virgata. Mitinājās Centrālāzijā. Līdz 20.gadsimta 60.gadiem šie tīģeri mitinājās teritorijā, kas stiepās no mūsdienu Turcijas, cauri Centrālāzijai, ieskaitot Irāku un Irānu, līdz pat Ķīnas ziemeļrietumu daļai. Kaspijas tīģeri bija milzīgi. Pieaudzis sugas pārstāvis svēra vairāk nekā 135 kg, un to garums sasniedza 3 m.

Amūras tīģeri. Dersu Ūzala - amba. Dzīvo Krievijas Tālajos Austrumos, aplūkojami "Leoparda zemes" valsts dabas parkā.

Tīģeri kino. XX gadsimta vidus padomju kinematogrāfa ražojumos "Bīstamās takas," "Tīģeru dresētāja" un "Svītraino reiss," kur piedalījies Rīgas zoodārzā dzimušais cirka tīģeris Puršs.

Aplūkojamie objekti.
"Leoparda zeme." Valsts dabas parks Krievijas Tālajos Austrumos, kur var redzēt Amūras tīģerus.

Raksti.
Lielo kaķu atgriešanās: zinātnieki plāno Centrālāzijā reintroducēt izmirušajiem Kaspijas tīģeriem analogu sugu.

Saites.
Panteru apakšdzimta.