Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ungārija

Valsts Centrāleiropā.
Galvaspilsēta - Budapešta.

Vēsture. Hābsburgs Maksimiliāns I, kļuvis par Svētās Romas impērijas ķeizaru 1493.gadā, izdevīgi izprecināja savus radiniekus un ieguva Ungārijas troni (arī Spānijas troni, kā arī Nīderlandi un Čehiju).
1526.gada 29.augustā Ungārijas karaļa Laijoša II armija cieta iznīcinošu sakāvi no Suleimana I osmaņu turku armijas.Karalis gāja bojā, pēc divām nedēļām turki iegāja Ungarijas galvaspilsētā Budā un tā Ungārija uz vairāk kā 150 gadiem zaudēja savu neatkarību.
1687.gadā Svētās Romas imperators Leopolds I izspieda turku spēkus no Ungārijas, un Austrijai pievienoja lielāko daļu Ungārijas.
Ungārijas padomju republika (1919.g.).1919.gada marta beigās Ungārijā tika pasludināta proletariāta diktatūra. Viens no ungāru komunistu līderiem - Bela Kuns, tūdaļ piedāvāja Ļeņinam noslēgt savienību starp Ungārijas Padomju republiku un Padomju Krieviju. Formāli Bela Kuns nebija valsts vadītājs, bet gan vadīja Ungārijas Ārlietu ministriju, tomēr tieši viņa rokās bija koncentrēta vara. B.Kuns arī bija tas, kurš uzturēja tiešus kontaktus ar Ļeņinu. Ungārija tobrīd pasaulē izrādījās pasaulē otrā sociālistiskā valsts pēc Krievijas. Tiesa, komunistu kontrolē atradās tikai daļa Ungārijas - Antantes okupētajos reģionos tika saformētas "balto" vienības. Viens no "balto" vadītājiem bija Miklošs Horti, nākamais Ungārijas karalistes reģents, kas iesaistīsies savienībā ar Trešo Reihu.
Bela Kuns un viņa piekritēji ļoti cerēja uz Krievijas Sarkanās Armijas palīdzību. Ungāri to nesaņēma, jo Pilsoņu kara apgrūtinātie krievu lielinieki bija nobažījušies par Deņikina Dienvidu armijas uzbrukumu maskavai un Ungārija nebija viņu prioritāšu sarakstā. 
Sākumā gan arī pašu ungāru "sarkano" vienības darbojās visai apņēmīgi - tika atsists Čehoslovākijas armijas uzbrukums, Slovākijā tika izveidota padomju republika. Sarkanās Ungārijas valdības panākumi atstāja lielu iespaidu uz ASV prezidentu Vudro Vilsonu. lai arī nelabprāt, tomēr viņš bija spiests nosūtīt uz Budapeštu ielūgumu uz sarunām Ungārijas robežu noteikšanai.
Tomēr Ungārijas padomju valdība pieļāva arī daudz kļūdu, pēc būtības atkārtojot krievu komunistu kļūdas Krievijā. Piemēram, zemes nacionalizācija noskaņoja pret komunistiem ungāru zemniekus. Vēl vairāk vājinājās komunistu valdības atbalsts pēc "tautas sociāldemokrātu" dumpja apspiešanas. Komunistu realizētais "sarkanais terors" pēc būtības arī iznīcināja Ungārijas Padomju republiku.
Uzbrukumā pārgājušie ungāru "baltie" un arī Čehoslovākijas un Rumānijas armijas mēneša laikā sagrāva ungāru "sarkano" vienības. Bela Kuns un vairums ungāru padomju valdības bēga uz Austriju.
1920.gadā Ungārija zaudēja 2/3 no savas pirmskara teritorijas (???).
Budapeštas sacelšanās (1956.g.).
Pēckomunisma laiks. 1990.gada Ungārijas vēlēšanas bija pirmās pēc komunistu režīma krišanas.
1998.gada vēlēšanās 28,18% balsu saņēma partija Fidesz, ieguva 148 no 386 vietām Ungārijas parlamentā un kļuva par lielāko no trim koalīcijas partnerēm. Savukārt V.Orbāns kļuva par otru jaunāko premjeru Ungārijas XX gs. vēsturē 35 gadu vecumā.
Pirmās valdīšanas četrgadē Orbāna vadītā Ungārijas valdība spēja jutami uzlabot ekonomisko situāciju valstī (no 15% līdz mazlet vairāk par 7% samazinājas inflācija), kopā ar Poliju un Čehiju iestājās NATO, ievērojami pavirzījās ES iestāšanās procestas partiju grupai.
2002.gada vēlēšanās Orbana vadītai partijai tika 41,07% balsu (164 vietas parlamentā), turklāt sarunās srikti stāvēja par Ungārijas nacionālo interešu ievērošanu.
2000.gadā Fidesz partija pameta EiropasLiberālo aliansi, pievienojoties Eiropas Tautas artiju grupai.
2010.gada parlamenta vēlēšanās Fu koalīcija saņēma 52,73% balsu, 206 vietas parlamentā tika Fidesz.
Orbāna valdība samazināja parlamentu deputātu skaitu uz 199, izstrādāja jaunu valsts kostitūciju, nostiprinot Ungārijas kā kristīgas valsts statusu.
Pašlaik V.Orbāna vadībā Ungārija realizē neatkarīgu nacionālopolitiku, kas dara vai trakus eirobirokrātus. Piemērs, no kā mācīties Latvijai.

Aplūkojamie objekti.
Budapešta.

Balatona reģions. 
Balatona ezers. 600 km2 platībā. Caurmēra dziļums ir 3 m, dziļākā vieta - 12 m. Labākā pludmale tā krastā - Vorņacvašhega ar visgaišāko smilti.Balatona ezers.
Apraksts. Platība 592 kvkm. Lielākais dziļums – 12m.
Senatnē ezera krastos trakojuši vulkāni, tas iespaidojis dabas ainavu. Viens ezera krasts ir lēzens, bet otrs – paugurains. Pauguraino veido senu vulkānu geizeri trapecveida uzkalnu formā.
Ezerā aizliegts makšķerēt.
Vasarā ūdens sasilst līdz pat 25-28 grādiem.
Kūrorti. Balatonfīreda, Tihaņa.
Mazais Balatons. Tas atrodas uz DR, un to sauc par Kišbalatonu. Agrāk tas bijis viens no lielā ezera līčiem.
Svētki. Katru gadu 26.jūlijā svin Annas balli, kur galvenais ir skaistuma karalienes izvēlēšana.  
Tihaņas pussala. Gleznaina.

Šomlo vīna kalns.

Hevīzas ezers. Termālais ezers, dziedniecisks. Eiropas siltākais ezers. Otra lielākā šāda veida ūdenstilpne pasaulē. Vairāk kā 4 ha platībā, pat 38 m dziļš. Gadā te ierodas ap 2 miljoniem atpūtnieku. ūdens ezerā nomainās reizi 2 dienās, jo no dzelmē esošās pazemes alas tajā ieplūst aukstais un karstais avots. Balatona apkaimes SPA piedāvā procedūras ar ārstnieciskajām Hevīzas ezera dūņām.

Herendas porcelāna fabrika.
Velences ezers.
Līču ģimenes vīna pagrabi.

Kesthejas pils.
Kestheja.
Atrašanās vieta. Ungārija, Balatona ezera ZR krastā.
Apraksts. Otra lielākā Ungārijas kūrorta pilsēta aiz Šiofokas.
Objekti.
Feštetiča pils. Viena no greznākajām būvēm visā Ungārijā, ar milzīgu ieroču un medību trofeju kolekciju.
Balatona muzejs.
Bakha vīnu muzejs.
Leļļu muzejs. Lielākais Viduseiropā.
Pludmales. Pie Balatona ezera, ļoti labiekārtotas. Pa dienu norobežotas un ir maksas ieeja – 800 forintu ( apm. 2.40 Ls ). Sepembrī ūdens temperatūra vēl ir 20 grādu. Ir īpaša kabīnes , kurās pārģērbties. Varnoīrēt arī privātās, ērti guļamkrēsli.

Kēsega.
Atrašanās vieta. Neliela pilsēta Ungārijas rietumos, tikai 2 km no Austrijas robežas. 
Vēsture. Rakstveida avotos pirmo reizi minēta 13.gs.
Izcēlusies ungāru – turku kara laikā, kad 25 dienu laikā no 1532.gada 5. – 30. augustam turku lielvezīra Ibrahīma 80 000 armija pilsētu sturmēja 19 reizes, un visas neveiksmīgi. Uzbrukumus atsita ungāru karavadoņa Mikloša Jurišiča armija. Turki pilsētu atstājuši, pēdējais karavīrs to pametis tieši pulksten 11.00.
Tieši tādēļ 1777.gadā radās tradīcija, ka svētdienu rītos visi baznīcu zvani zvana stundu agrāk – proti, 11.00. 
Pēc turku kariem pilsēta kļuva par slavenās Esterhāzi dzimtas valdījumu līdz pat 1931.gadam. 
Objekti.
Jēzus sirds baznīca. Atrodas pilsētas galvenajā laukumā. Celta neogotikas stilā. 
Jurišiča pils. Te iekārtots muzejs. 
Pasta muzejs.
Varoņu vārti. Tā ir ieeja pilsētas visvecākajā daļā, vienīgais fragments, kas saglabājies no viduslaiku nocietinājumiem. Izkrāsoti raibiem ungāru ornamentiem.  

Tokajas novads. Karaliski vīni, degustācijas, vīna pagrabi.

Topolca Miškolcā. Baseini ar piecām zālēm un saunu klinšu alā.
Višegrādas cietoksnis. Donavas ielejā.

Egera. Katedrāle, cietoksnis, turku laika minarets. novada vīnu degustācija, vīna pagrabi "Daiļās kundzes" ielejā.

Ķeizarienes Sisī Godollo pils.
Miškolca.
Termālie minerālbaseini klinšu alā.
Hajdūsoboslas termālie baseini.
Ungārijas līdzenums - pušts.

Kečkemēta. Ungāru jūgendstila pērle.
Pēča. Dienvidungārijas kultūras un mākslas centrs. Romantiska vecpilsēta. Viktora Vazarelli dzimtā pilsēta.
Šoprona. Viena no skaistākajām Ungārijas vecpilsētām.
Sentendri.

Pannonhalmas arhibīskapija. Celta vietā, kur dzimis Sv.Mārtiņš.

Saites.
Ungāri.