Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Vatikāna arhīvs

Dibināja pāvests Pāvils V. Pie durvīm pielika uzrakstu: „Ikviens, kurš še ienāk bez svētā tēva īpašas atļaujas, nekavējoties izslēdzams no baznīcas.” Uzrakstu noņēma pāvests Leons XIII.

Arhīvā tajā var iepazīties ar pāvesta un Svētā krēsla dokumentiem, publikācijām, vēsturiskiem materiāliem, kā arī ir iespējams apskatīt freskas un mozaīkas, kas rotā Vatikāna bibliotēku, arhīvu un muzeju. Interesenti var apskatīt arī vairākus unikālus dokumentus: pāvesta Klemensa VI parakstīto grēku piedošanas bullu templiešu garīgi militārā ordeņa vadītājiem (1308.g.), Mikelandželo Buonarroti vēstuli Česenas bīskapam (1550.g.), tiesas procesa aktus pret Galileo Galileju (1616.-1633.g.) un daudzi citi. 

Šodien Vatikāna slepenajā arhīvā ir 630 arhīva fondi. Ja tos saliktu vienā rindā, tad sasniegtu 85 kilometru garumu. Tie ir 800 gadu ilgas Baznīcas vēstures liecinieki. Vissenākais arhīva materiāls ir no 8.gs. beigām. Piebildīsim, ka sistemātiski un nepārtraukti materiāli tika vākti no 1198.gada. Pēc pāvesta Leona XIII ieteikuma 1881.gadā Vatikāna slepenais arhīvs tika atvērts pētniekiem. Tādā veidā tas kļuva par vienu no svarīgākajiem vēstures pētniecības centriem pasaulē.

Vatikāna slepenā arhīva materiāli tagad ir pieejami arī tīmeklī. Svētā krēsla mājaslapā www.vatican.va ir jāizvēlas kategorija Focus.