Ziloņi
Lieli zīdītājdzīvnieki ar snuķiem.
Zīloņu senči bija no Moeritherium dzimtas, izmēros lielas cūkas lielumā un to augums nepārsniedza 60 cm, tas parādījās Āfrikā. Vecākiem snuķaiņiem vēl nebija snuķis un ilkņi.
Pirmais īstais ar snuķi bija paleomastodonts, kas mita uz Zemes vēlīnā oligocēnā un bija jau izmēros lielāks. Pēc galvaskausa uzbūves un zobiem stipri atšķīrās no mūsdienu līdziniekiem. Viņa augšējā un apakšējā žoklī bija pa priekšzobu-ilkņu pārim. Aušžokļa ilkņi tapa gaāki un stiprāki, kamēr augšžoklis pakāpeniski saīsinājās, un apakšžokļa ilkņi samazinājās.
Vēlīnā oligocēnā Eirāziju un Āfriku apdzīvoja homfotērijs, kas ārēji līdzinājās paleomastodontam un atšķīrās no tā tikai ar lielajiem izmēriem. Ap to laiku snuķaiņi no Āfrikas un DA Āzijas izplatījās pa visiem kontinentiem, neaizejot tikai līdz Antarktīdai un Austrālijai.
Tai laikā Āfrikā mita mastodonts, kam bija jau raksturīgs pagarināts snuķis, kolosāli augšējie ilkņi (nereti sasniedza 2,5-3 m) un saīsināts apakšžoklis.
Citi snuķaiņu veidi, piemēram, ambelodons spēja no zemes izkārpīt saknes un pinumus. Ambelodona apakšžoklim bija lāpstveida ilkni, kas sasniedza pat 2,5 m garumu. Šaupelēm līdzīgi ilkņi bija platibelodoniem, kura apakšžoklis bija stipri izvirzīts uz priekšu un tajā bija 2 plakani ilkņi.
Pirmais īstais zīlonis - stegodons parādījās miocēna vidū. Tas mita pa Āfrikas un Āzijas upju un ezeru krastiem, augums bija 2,5-3 m. Pats lielākais snuķainis bija pliocēna dienvidu zīlonis, kura aigstums sasniedza 5 m.
Lai gan snukaiņiem bija raksturīgs gigantisms, bija sastopami arī nelieli paraugi. Tā, piemēram, Maltā un Vrangeļa salā mita pundurzīloni, kuru augums bija tikai ap 1 m.
Pazīstamākie no izmirušajiem snuķaiņiem bija mamuti, tie uz Zemes parādījās apmēram pirms 150 000 gadu. Bija plaši izplatīti Eiropā, Āzijas ziemeļos un Ziemeļamerikā. Tā kā mita aukstajos ziemeļos, mamuti bija vienīgie no snuķaiņiem, kas bija klāti ar vilnu. mamutie bija vislielākie ilkņi no visiem snuķaiņiem. Pleistocēna apledojuma beigās, t.i. pirms 10 000 gadu, mamuti izmira.
Vēsture. Divu senēģiptiešu ziloņu apbedījumi no Pirmsdinastiskā perioda uzieti Hierakonopoles kapulaukā.
Indijā zīloņus dēvē par "čūskročiem," to nakts izjādes laikā zīlonim pie astes jāpiekar lukturis.
Pēdējā kaujas zīloņu izmantošana notika birmiešu-taizemiešu karā 1751.gadā, kad birmiešu zīloņi nesa pat mazus lielgabaliņus.
Pieaudzis zīlonis dienā apēd līdz 150 kg pārtikas. Zilonis sūc snuķī šķidrumu ar ātrumu 550 km/st.
Āfrikas zīlonis. Lielākais sauszemes zīdītājs pasaulē. Tie var svērt līdz pat 11 tonnām un dzīvo līdz 70 gadiem.
Indijas zīloņi. Lielākā to populācija mūsdienās sastopama Kāziringa Valsts dabas parkā Asamā (Indija).
Dabas objekti, kuri līdzinās zīlonim.
Zīloņa snuķa arka. Tāds erodēts klinšu veidojums atrodas Nevadā (ASV) Uguns ielejas dabas parkā.
Raksti.
"Slepkavīgā Mērija," jeb zīlonis, kuru sodīja ar nāvi pakarot.