Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Zirgu dzimta

Vēsture. 32 000 - 37 000 gadu veci alu zirgu gleznojumi uzieti Šovē alā (Francija), kas ilgi uzskatīti par vecākajiem pasaulē un Eiropā.
Līdz šim uz senāko zirgu pieradinātāju godu pretendēja Botajas senkultūras cilvēki, kuri pirms 5500 gadiem dzīvoja mūsdienu Kazahijas teritorijā un izmantoja zirgus gan jāšanai, gan pārtikai, tai skaitā iegūstot no tiem pienu. Domājams, zirgus selekcionēja pieradinot tarpānus.
Lauku darbos zirgs sācis tikt izmantots pirms 4000 gadiem.
Senāko antīko zirga attēlu uzgājis H.Šlīmanis izrakumu laikā Mikēnās.
Saskņā ar sengrieķu mitoloģiju zirgus Atikā ievedis pats Poseidons.
Vissenākie zirgi Eiropā konstatēti Centrālajā Maķedonijā ap 2500.g.pmē., un sākumā tie nebija plaši izplatīti. Senākais antīkais zirga attēls pašlaik uziets Mikēnās. 
Sākumā zirgus izmantoja iejūgšanai ratos, bet jāšanai - vēlāk. Zirgi kalpoja kā savu saimnieku bagātības un varas pierādījumi. Daudz tika attēloti antīkajā mākslā. Augstu tika vērtēti Ziemeļāfrikas un Spānijas izcelsmes zirgi. Slavenākie auļotāji nāca no Atlasa kalniem.
Senajā Ēģiptē zirgus ieviesa hiksu iekarotāji Otrā starpdinastiskā perioda laikā.
Romiešiem daudzās pilsētās bija zirgu skriešanās hipodromi. Plaši pazīstams bija Konstantinopoles hipodroms ar 80 000 vietām, kas tika uzcelts 303.-330.gados.
Zirgu nebija Amerikā, kur tos ieveda spāņu iekarotāji. Veiklākie indiāņu jājēji – komanči.

Ēzeļu apakšģints.
Tibetas savvaļas ēzelis.
Lielākais ēzelis pasaulē - augstums skaustā sasniedz 1,40 m, ķermeņa garums - 2,10 m, astes garums - 50 cm, svars ir 250-440 kg.
Pašlaik pasaulē mīt ap 60-70 tūkstošiem šo dzīvnieku, 90% no tiem ķīnā (laikam okupētajā Tibetā). Lielākā to daļa dzīvo Ķīnas armijas apsargātos rezervātos. Ar šiem ēzeļiem bijis slavens arī Rīgas zoodārzs, jo ilgu laiku tā bija vienīgā vieta ārpus Ķīnas, kur tie dzīvoja nebrīvē un radīja pēcnācējus.
Tibetas ēzeļi, pamanot tuvojamies cilvēku, pat ja tas būtu vairāk kā kilometru tālu, sāk griezties nelielā aplītī uz vietas. Apejot apli, tie apstājas, pavēro cilvēku, tad atkal turpina griezties. No cilvēka tie aizbēg tikai pēdējā mirklī.

Preževaļska zirgi. Mongolijā tos sauc par takhi. Hustajas Valsts dabas parkā Mongolijā mīt 2/3 savvaļā sastopamo Preževaļska zirgu.

Zirgi Latvijā. Latvijā uzieti tarpāna kauli, par to liecina arī folklora. Visilgāk, līdz XVIII gs. tarpāni dzīvojuši kaimiņos - Polijā, Baltkrievijā un lietuvā. Pēdējais tarpāns miris 1887.gadā Maskavas ZOO. Zirgu izzušanu izraisīja cilvēka lauksaimnieciskā un cita saimnieciskā darbība.
XX gs. 80.gados poļu selekcionāri radījašķirni Konik polski ("Poļu mazis")
Šodien savvaļas zirgus latvijā iespējams sastapt daudzviet - Papes Dabas parkā pie Liepājas, Engures ezera dabas parkā (savvaļas lopu aplokos Krievragā un pe Engures Ornitoloģijas pētījumu centra bāzes), jegavas pilssalas palieņu pļavā, ķemeru nacionālajā parkā Dunduru pļavās un Lielupes pļavās pie Kalnciena, Liepājas ezera austrumu krastā Vītiņu pļavās, Dvietes palienē, naukšēnos. Visās minētajāsvietās dzīvozirgu šķirne Konik, jo tieši tā visvairāk atgādina izmirušo Eiropas savvaļas zirgu tarpānu.

Raksti.
Kazahijā atrod senākās liecības par zirgu domestifikāciju.
Saūda Arābijā atklāj civilizāciju, kas, iespējams, bija pieradinājusi zirgus jau pirms 9000 gadiem.
Zinātnieki pierāda: kad zirgs netiek galā ar problēmu, tas vēršas pie cilvēka.

Saites.
Lopkopība.