Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Auna Sana Su Či (1945.g.)

Radniecība. Tēvs - Auns Sans, politiķis. Neilgi pēc tam kļuva par Birmas premjerministru un sāka apvienot etnisko konfliktu pārņemto impērijas nomali, lai atbrīvotos no britu kundzības. Tomēr sapni par neatkarīgu Birmu viņš nepiedzīvoja, jo viņu nogalināja pusgadu pirms neatkarības iegūšanas 1948.gada janvārī. Viņu vēlāk pasludināja par nācijas tēvu.
Māte - diplomāte.
Vīrs - maikls Eriss, budisma pētnieks.
2 dēli.

Dzīvesgājums. Dzimusi 1945.gadā Britu impērijas pārvaldītajā Birmā politiķa Auna Sana ģimenē.
1960.gadā viņas māte kļuva par vēstnieci Indijā un ģenerāļa Ne Vina valsts apvērsumā 1962.gadā viņa neatradās Birmā.
Turpmākos 28 gados Su Či tikai dažas reizes apmeklēja dzimteni.
Pēc Deli universitātes absolvēšanas viņa devās uz Lielbritāniju, kur Oksfordas universitātē studēja filozofiju, ekonomiku un politiku.
1972.gadā Su Čisalaulājās ar budisma pētnieku maiklu Erisu. Šai laulībā piedzima 2 dēli.
Pēc studiju pabeigšanas Su Či veltīja savu laiku eiepazītā tēva dzīves izpētei un pulicēja Auna Sana biogrāfiju. Tēva lielie nopelni Birmas neatkarības iegūšanā viņu ļoti iedvesmoja.
1988.gadā Su Či atgriezās Birmā, lai aprūpētu smagi slimo māti. Tobrīd valstī sākās plaši protesti pret huntu, un pie viņas vērsās disidentu grupa. Su Či tika piedāvāts uzņemties jaunas politiskas partijas Nacionālās demokrātijas līgas (NDL) vadību. NDL dibinātāji uzskatīja, ka partijas līderim jābūt kādam no Auna Sana ģimenes. Neraugoties uz politiskās pieredzes trūkumu, viņa piedāvājumu pieņēma. 
Su Či, iedvesmojoties no Mārtiņa Lutera un Mahatmas Gandija, apceļoja valsti un organizēja demonstrācijas, kurās pieprasīja miermīlīgas demokrātiskas reformas un brīvas vēlēšanas. Tomēr drīz vien armija protestus brutāli apspieda.
1989.gadā hunta izsludināja karastāvokli, tiesa Sun Či piesprieda mājas arestu par "valsts apdraudēšanu." Aiz restēm nonāca vairākums NDL līderu.
Par spīti tam 1990.gada vēlēšanās pārliecinošu uzvaru guva disidentes "Nacionālā demokrātijas līga," kuras vadītāja Auna Sana Su Či mājas arestā pavadīja 15 gadu (1989.-2010.g.). Toreiz valstī valdošā militārā hunta vēlēšanu rezultātus ignorēja.
1991.gadā saņēma Nobeļa Miera prēmiju par drosmi un pašaizliedzību pretoties brutālajam Mjanmas militāristu režīmam. Šo prēmiju izlobēja toreiz vēl pastāvošās Čehoslovākijas prezidents Vāclavs Havels.
1999.gadā viņas vīram atklāja neārstējamu vēzi. Hunta neļāva viņam apciemot sievu Mjanmā, bet Su Či piedāvāja izbraukt uz Lielbritāniju. Laulātie skaidri apzinājās, ka tādā gadījumā viņi nespēs atgriezies Mjanmā. Su Či pieņēma, iespējams, smagāko lēmumu sava dzīvē un neizbrauca novalsts. Tādejādi viņa savu vīru vairs nekad nesatika.
2003.gadā hunta nāca klajā ar plāniem pakāpeniski demokratizēt politisko režīmu. 
2008.gada pieņemtajā konstitūcijā cita starpā bija arī norma,kas liedz prezidenta amatu ieņemt personai,kurai vīram un bērniem ir citu valstu pavalstbniecība. Šis likums bija rakstīts tieši pret Su Či.
2010.gada novembrī hunta politiķi atbrīvoja no mājas aresta, tas bija nedēļu pēc pirmajām Mjanmas parlamenta vēlēšanām 20 gadu laikā.
Auna Sana Su Či varēja pilnvērtīgi atgriezties politikā 2012.gadā, kad sarīkja likumdevēja papildvēlēšanas, lai aizpildītu vakantās deputātu vietas, kuras bija atbrīvojuši valdībā strādājošie politiķi. NDL partija ieguva 43 no 45 brīvajiem krēsliem parlamentā.
2015.gadā atkal vēlēšanās NDL ļoti pārliecinoši uzvarēja pirmajās demokrātiskajās parlamenta vēlēšanās valstī pēdējo 25 gadu laikā. Tomēr spēkā palika konstitūcijas norma, kas politiķei liedza ieņemt prezidenta amatu.
2016.gadā īpaši viņai izveidoja valsts padomnieka (gandrīz vai premjera amats) amatu, jo Mjanmas konstitūcija neļāva viņai ieņemt valsts prezidenta posteni.
Drīz pēc viņas stāšanās amatā Su Či Baltajā namā tikās ar Baraku Obamu - tas paziņoja, ka ASV atceļ daļu noteikto sankciju pret Mjanmu.

Patlaban izpelnījusies kritiku par rohindžu neaizstāvēšanu. Tikai 2017.gada 19.septembrī Su Či pirmo reizi izteicās par rohindžuvajāšanu, bet atteicās nosaukt atbildīgos. Tobrīd mēneša laikā uz bangladešu bija devušies 500 000 rohindžu. 2017.gadā Su Či izvairījās apmeklēt ikgadējo ANO  Ģenerālo asambleju rohindžu krīzes dēļ.

Saites.
Mjanmas savienība
.