Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Abhāzi

Pašnosaukums - apsua.

Viena no adigu grupas tautām, Abhāzijas pamatiedzīvotāji.

Skaits. Kopskaits - 83 200. (1970.g.)
Abhāzijā - 77 300, 15,9% no iedzīvotājiem.
Gruzijas Adžārijā.
Turcijā.

Izcelsme. Melnās jūras piekrastes aborigēno iedzīvotāju pēcteči.

Vēsture. XV gs., izjūkot Gruzijas valstij, kņazi no Čačbu dinastijas pasludināja savas zemes par suverēnu Abhāzijas kņazisti. Sākot ar XVI gs. Abhāzijas kņaziste nonāca vasaļatkarībā no Osmaņu impērijas.
Antiturciski orientētais kņazs Kelešbejs 1808.gadā tika nogalināts atentātā, un viņa dēls Georgijs Safarbejs 1809. gadā vērsās pie Krievijas impērijas ar lūgumu ņemt Abhāziju savā aizgādībā (tas bija vienīgais veids, kā atbrīvoties no osmaņu jūga). 1810.gada 17.(pēc jaunā stila 29.) februārī tika izdots imperatora Aleksandra I manifests par Abhāzijas kņazistes kā vasaļvalsts pievienošanu Krievijas impērijai. Taču jaunie aizbildņi izrādījās sliktāki par iepriekšējiem: Abhāzijas autonomijas tiesības tika ignorētas, līdz 1864. gadā Abhāzijas kņazu vara tika likvidēta, bet pati kņaziste pārdēvēta par "Suhumi kara nodaļu" (Сухумский военный отдел), kas izsauca virkni sacelšanos, lielākā bija t.s. Lihnenas sacelšanās 1866.gadā, un kā sekas - masveida abhāzu emigrāciju uz Osmaņu impēriju, kā arī Krievijas valdības īstenotas deportācijas (~1877.-1878.gadu - Krievijas-Osmaņu kara laiku kņazistes iedzīvotāju skaits esot sarucis uz pusi).
1992.gada 23.jūlijā Abhāzija pasludināja neatkarību no Gruzijas. B.Jeļcins pret abhāziem ieviesa ekonomiskās sankcijas, lai piespiestu tos vienoties ar Gruziju.

Valoda. Pieder pie abhāzadigu grupas valodām.
Rakstība aizsākta krievu alfabētā no 1862.gada, latīņu alfabētā no 1928.gada, gruzīnu alfabētā no 1938.gada. Kopš 1954.gada atkal pāriets uz krievu alfabētu.

Abhāzu etnogrāfiskās grupas. Pēc sena cilšu dalījuma iedala 3 grupās: gudauti jeb bzibi, adžuji, samurzakani.

Reliģija. Pareizticīgie dienvidu daļā, sunnītu musulmaņi no XV gs. ziemeļdaļā.

Narcavi. Senos abhāzu mītos tā tiek saukta Viņpasaules aizkapa pasaule vai Paradīze. Mirušo ļaužu dvēselēm nonākt Narcavi pa vienīgo tiltu yraucē kaķis,, kas iesmērē tiltu ar eļļu, bet palīdz suns, kas šo eļļu nolaiza. 

Saites.
Abhāzija.
Abhāzijas ķēniņi.