Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Abhāzija

Starptautiski neatzīta valsts Melnās jūras austrumu piekrastē, bjusī Gruzijas koloniālā teritorija.

Galvaspilsēta - Suhuma.
Iedzīvotāji - abhāzi (kādreiz tikai 17%!), krievi, armēņi, gruzīni.

Vēsture. 
Osmaņu impērijas sastāvā.
Turkiem šeit bija militāra, saimnieciska un kulturāla ietekme. Abhāzijā atradās turku cietokšņi ar garnizoniem, piemēram Suhumikalē.
Krievu-turku kara laikā (1877.-1878.g.). Ja Donavas frontē krieviem veicās visai labi, tad citādi bija Kaukāzā. 1877.gadā turku emisāri izraisīja kalniešu sacelšanos Abhāzijā. To atbalstīt Suhumā ieradās turku eskadra, no tās tika izsēdināts desants. Tāds trieciens krieviem bija nepatīkams pārsteigums. Visai drīzi visa Abhazijas Melnās jūras piekraste jau atradās turku kontrolē. Pēc tam sākās sacelšanās arī Čečenijā un Dagestānā.
Suhumas nodalas priekšnieks ģenerālis P.Kravčenko (П.П.Кравченко) mēģināja turkiem atņemt Suhumu, taču darbojās visai neizlēmīgi un viņa mēģinājums izgāzās. Taisnības labad jāatzīmē, ka karaspēka ģenerālim bija visai maz,lai viņš reizē sekmīgi varētu darboties gan pret turkiem, gan pret kalniešiem.
Suhumu izdevās atgūt tikai 1877.gada augusta vidū. Tobrīd uz Abhāziju tika novirzīti papildspēki. Uz Čečeniju un Dagestānu nosūtīja divas kājnieku divīzijas. Ar visai lielām pūlēm turku uzbrukumu Kaukāzā izdevās atsist.
Gruzijas PSR sastāvā. Sabrūkot Padomju Savienībai Abhāzijā bija vairs tikai 17% abhāzu, bet 52% gruzīnu. 
Atbrīvošanās karš (1992.-1993.g.). Šai karā Abhāzijā gāja bojā 3000 abhāzu un 17 000 gruzīnu. Kara rezultātā 250 000 gruzīnu pameta Abhāzijas teritoriju un palika tikai Galas rajonā. Ap 45 000 no tiem atgriezušies dzīvot Abhāzijā.
Pēc tam. Abhāzijā notrieca gruzīnu bezpilota izlūklidmašīnu. Krievu TV Zvezda 2008.gada maija sākumā paziņoja, ka Gruzija nolikusi iebrukumu uz 9.maiju, bet tā neizrādījās tiesa.
Maijā Abhāzijā slepus viesojās Gruzijas sūtnis ANO Iraklijs Alasanija pilnīgā slepenībā. Sergejs Bagapšs viesodamies Maskavā paziņoja, ka Krievijai nevajadzētu iejaukties pārrunu gaitā starp Gruziju un Abhāziju.
Joprojām Abhāzijas ZA daļā atrodas Gruzijas karaspēks. 
Neatkarības iegūšana.

Aplūkojamie objekti.
Suhuma.
Abhāzijas galvaspilsēta. 

Gegas ūdenskritums. Te filmēta cīņa starp Šerloku Holmsu un doktoru Moriartiju krievu kinolentē "Šerloka Holmsa un doktora Vatsona piedzīvojumi." 

Jaunatonas klosteris.
Jaunatonas alas.
 
Simona Kananīta baznīca.
Anakopas cietoksnis.
Čilousas ala. 
Leģendāra vieta.
Voroņjas ala. Iespējams, pēc oficiāliem datiem visdziļākā pasaulē - 1700 m.
Arabikas ala. Iespējams, dziļākā pasaulē, jo tomēr ir vēl dziļāka par Voroņjas alu - vismaz 1570 m.
Kaukāza dolmeņi. (Дольмены кавказские)
Melnās jūras ieplaka. (Черноморская впадина) Daļēji.

Inguras HES. Atrodas uz Gruzijas un Abhāzijas robežas. Otra augstākā spēkstacija bijušajā PSRS - dambja sienas augstums ir 271 m. Pēc militārā konflikta tās jauda tiek dalīta divās daļās - 60% gruzīniem un 40% abhāziem.

Lielā Abhāzijas siena. Gara nocietinajumu sistēma, kuras paliekas vēl apskatāmas Abhāzijā.

Saites.
Abhāzi.