Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Bankas

"Savās ikrīta lūgšanās atkal sajaucu Dievu ar banku."

Bankas funkciju rašanās tiek saistīta ar tranzīta uzplaukumu, kas sākās pirms 4000 gadiem Asīrijā, Babilonijā, Indijā un Ķīnā. Ceļojošie tirgotāji, lai palielinātu noietu, aizdeva naudu ar procentiem savu preču iegādei vietējiem tirgotājiem.

Senajā Grieķijā augļošanas šepte tika pilnveidota un nodalīta no tirgošanās, kreditēšanu papildinot ar 2 funkcijām – naudas maiņu un noguldījumu pieņemšanu.

Senajā Romā dažādos laikos attieksme pret augļošanu bijusi dažāda. Dažkārt tā tikusi uzskatīta par parazītisku un netikumīgu nodarbi.

Pirmskristietības laikmetā „aizdošana ar interesi” (augļošana) bija pilnīgi pieņemama un dabiska lieta. Bībeles Mozus grāmatā (23:19, 20) žīdiem tika ļauts nodarboties ar augļošanu, taču tie nedrīkstēja aizdot par procentiem saviem tautas/ticības brāļiem.

Korānā un Jaunajā derībā augļošana saukta par nosodāmu un netikumīgu nodarbošanos.

1156.gadā Dženovā reģistrēts senākais valūtas kredīts: divi brāļi aizņēmās 115 Dženovas mārciņas un apņēmās bankas pārstāvjiem Konstantinopolē atmaksāt 460 bezantu mēnesi pēc ierašanās šai pilsētā.

Lombardijas tirgotāji XIII gadsimtā izgudroja veidu kā apiet kristīgo augļošanas noliegumu, ieviešot jēdzienu kredīta apdrošināšana pret kaitējumu, un šādi legalizēja peļņu. Viņi izkopa arī citu populāru pakalpojumu – aizdevumu pret ķīlu, no turienes arī šodienas lombardi.

Pirmās bankas mūsdienu izpratnē veidojās XIV gadsimtā līdz ar aizjūras tirdzniecības uzplaukumu – Venēcijā, Dženovā un Florencē.
Viduslaiku Eiropā slavenākā bija Mediči banka, ko 1397.gadā bija dibinājis Džovanni Mediči. Tās filiāles aptvēra visu tā laika Eiropu. Ar nosaukumu MPS tā pastāv vēl šodien.

XVIII gs. protestantisma uzvara atbrīvoja kristiešus no reliģiskajiem ierobežojumiem, ko uzturēja spēkā Roma. Naudas aizdošanas par procentiem tika noņemta netikumības aura un ellīte gāja vaļā! Banku nozare plaši uzplauka līdz ar rūpniecības un tautasaimniecības attīstību.

Lielā depresija. Tā sākās 1930.gadā ASV, un bija pirmais nopietnais banku paklupiens. Trijos gados izputēja vairāk kā 9000 bankas un desmitiem miljonu iedzīvotāju. 1933.gadā ASV valdība izšķīrās par stingru banku darbības regulējumu, lai nodrošinātos pret banku bezatbildību.

1967.gada 27.jūnijā Londonas piepilsētā Enfīldā Barclays Bank uzstādīja pirmo bankomātu. Par pirmo, kas izņēma no tā naudu, kļuva britu komiķis Redžs ???????

2007.gada krīze. Otrais nopietnais banku paklupiens. Atklājās, ka izveidots milzīgs kreditēšanas burbulis, sistēma sabruka. Par vienu no krīzes iemesliem tika minēts strauja virtuālo darījumu attīstība bez reāla preču un naudas seguma.

Saites:
Nauda.