Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Bresta

Pilsēta un cietoksnis Baltkrievijā ar ļoti bagātu un raibu vēsturi.

Vēsture. 1918.gadā Brestā lielnieki un vācieši noslēdza miera līgumu, kas izbeidza I Pasaules karu Austreņu frontē.
1939.gadā Brestā notika kopīga krievu komunistu un vācu nacistu armiju parāde.
1941.gada 23.jūnijā, pašā vācu-krievu kara sākumā Sarkanā Armija mēģināja doties pretuzbrukumā pie Brestas, taču vācieši to atsita. Interesanti, ka 1941.gadā Brestas cietokšņa aizstāvēšanā krita E.Ševarnadzes brālis Akakijs.
1944.gada jūlijā krievpadomju karaspēks no austreņiem tuvojās Brestai. Vērmahts nolēma šeit apturēt sarkano uzbrukumu, te tika sakoncentrēts nozīmīgs militārs grupējums no septiņām kājnieku un divām tanku divīzijām. Papildu vēl vairākas atsevišķas brigādes, artilērijas divizioni un pulki. Tika izveidots spēcīgs nocietinājumu rajons ar lauku nocietinājumiem (dzoti, doti) un mīnu laukiem. Šai aizsardzības sistēmā tika iekļauti arī Brestas forti. Nocietinājumi stiepās 20 km ap pilsētu. Šeit atradās arī armijas korpuss, kas 1941.gadā sturmēja Brestu.
Krievpadomju spēki pie Brestas nonāca 23.jūlijā. Šeit esošais Vērmahta karaspēks nonāca aplenkuma draudos. Kaujas bija ļoti smagas. Vairāku pretuzbrukumu rezultātā vāciešiem izdevās  atspiest 65.armijas daļas no vairākiem placdarmiem Rieteņu Bugas (upe, kas atdalīja Poliju no PSRS) kreisajā krastā.
Tomēr, neskatoties uz vāciešu pretošanos, 27.jūlijā 28. un 70. krievpadomju armijas aplenca vācu spēkus Brestā. Nākamajā dienā krievi devās uzbrukumā un Bresta tika ieņemta.

Aplūkojamie objekti.
    Cietoksnis. Cietoksnis būvēts XIX gs., tajā tagad iebūvēts II Pasaules kara memoriāls.
    Tūkstošgades piemineklis. Tajā attēlota Baltkrievijas rašanās.

Tradīcijas. Brestas gājēju ielā vakaros pēc plkst. 9:00 senatnīgā apģērbā tērpti "gaismas vīriņi" aizdedz vecās gāzes lampas, kas rada īpatnu gaisotni.

Raksti.
Sarkanbrūno uzvaras parādei Brestā - 75.

Saites.
Baltkrievija.