Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dašūra

Piecu piramīdu komplekss, lielākā Vidējās valsts nekropole.

Atrašanās vieta. Ēģipte, 2 km uz dienvidiem no Sakāras, netālu no kāda militāra objekta. Tādēļ to apmeklēšana un fotografēšana ir apgrūtināta. Tur nokļūt var tikai ar bakšiš vai sakaru palīdzību.

Arhitektūra. 4,5 km2 platībā šeit izvietojas piecas Senās un Vidējās valstības piramīdas, kā arī tempļu un kapeņu drupas.

Aplūkojamie objekti.

Lepiusa kapsēta. Te izrakumos atklātas agrīnas IV dinastijas kapenes. To virszemes daļas bijušas stipri izpostītas.  

Senusrets III uzcēla piramīdu Dašūrā. 
----------------------------------------------------

Dašūras piramīdas.

Maidumas piramīdas.
Atrašanās vieta. Ēģipte, 90 km uz ziemeļiem no Kairas.
Arhitektūra. Šeit atrodas pati tālākā Senās Valsts dienvidu piramīda. Dašūras piramīdu summārais tilpums ir lielāks nekā Lielajai piramīdai, tādēļ jāatzīmē, ka faraona Snefera valdīšanas laikā Ēģipte bijusi saimnieciski vēl rosīgāka kā vēlāk.

Maidumas piramīda. Piramīdu sāka celt kā pakāpjveida, tālāk sekoja celtniecības pārtraukums, tad celtni aprīkoja ar ārējo apšuvumu, pēc kā tā kļuva par pirmo piramīdu tās ģeometriskajā nozīmē.
Atrašanās vieta. Ēģiptē, Maidumā.
Vēsture. Viena no trijām faraona Sneferu celtajām piramīdām – pati pirmā. Domājams, šīs piramīdas celtniecības iniciators bija vēl faraons Huni no 3.dinastijas, bet projektu praktiski realizēja faraons Snefers. Visi piramīdā atrastie uzraksti liecina par Snofru kā celtniecības pasūtītāju.
Tās celtnieki kopēja Anunaku celto Gīzas piramīdu 52 grādu pamata leņķi. Taču piramīda sabruka kamēr faraons cēla Dašūrā otru piramīdu. Tomēr piramīda sabruka jau kādu laiku pēc tās uzcelšanas, jo tika paspēts uzbūvēt arī tipisku kompleksu ap piramīdu.
Tieši Maidumā ir redzams civilizācijas tehniskais izrāviens pārejas laikā no 3. uz 4.dinastiju.
Ir tomēr teorija, ka šo piramīdu kā piramīdu ar 7 pakāpieniem uzcēlis faraons Huni. Viņš to apšuva ar kaļķa plāksnēm, bet pēc tam nolēma pievienot vēl vienu pakāpienu – tātad uzcelt 8 pakāpienu piramīdu. Liekot pakāpi pēc pakāpes, strādnieki lika akmeņus vieglā slīpumā pret piramīdas centru, kā tas bija raksturīgi 3. dinastijas būvēm kopumā. Snefers izrīkojās ar piramīdu kā ar savu: aizpildīja telpu starp pakāpieniem un radīja Ēģiptes vēsturē pirmo pareizo ģeometrisko piramīdu ar gludām skaldnēm. Apstrādātie akmens bluķi tika likti horizontāli, t.i. tipiski 4.dinastijas būvēm. Citi eģiptologi tomēr pieturas versijai, ka piramīdu būvējis Snefers viens pats un te viņš pirmo reizi pārbaudījis savs spēkus būvniecībā.
Rahotepa kapene. Tiek veikta tās virszemes daļas rekonstrukcija.
Lišta piramīda.
Illahuna piramīda.

Mazajā kapenē tiek veikti restaurācijas darbi.

Nošķiebtā piramīda. Saukta arī par "Dienvidu piramīdu."
Sarkanā piramīda. Saukta arī par "Ziemeļu piramīdu."

Nepabeigtā piramīda jeb Elharamelkadaba – „viltus piramīda” (arābu val.).
Apraksts. Tās celtniecība nekad nav tikusi pabeigta. Tādā veidā arī saglabājusies līdz mūsdienām un slejas 40 m augstumā.

Atradumi.
Benbens. Mums nav zināms tieši no kuras, taču no vienas Snofru piramīdas ir saglabājies Benbens. Tas izstādīts aplūkošanai Kairas Senlietu muzejā. 

Saites.
Senā Ēģipte (~3100.-30.g.pmē.).