Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dalailamas (1409.g.-patlaban)

"Gudrības okeāns" - mongoļu val., tā sava Tibetas apanhans.meklējuma laikā tibetiešu garīgo līderi nosaucis mongoļu Alt

Dalailamu amatu izdomāja un ieviesa Ķīnas iekarotāju mongoļu Juaņu dinastija 1409.gadā. Šodien dalailamas ir Tibetas budistu augstākie garīgie līderi.

Reģenti bija valsts augstākās amatpersonas, kas pārvaldīja valsti starp Dalailamas izvēlēšanos (5-6 gadi vecu) un viņa pilngadību, pārējā laikā bija padomdevēji un izpildvara. Pančelama ir bijis tradicionāli otrs augstākais amats valstī. Viņš arī reinkarnējas. Otro Pančelamu Ķīna pasludina par Tibetas valdnieku. Citiem kaimiņvalsts palīdz strīdā ar Dalailamu par nodokļu sadali. Dalailama savukārt vajājis Pančelamu.

Pirmie divi tituli tiek jau mirušiem viņu priekštečiem.

1.dalailama (1409.???–1475.g.).
Dzīvesgājums. Mira 1475.gadā. Pirmais esot bijis garīga būtne, kas vēlējusies iedzimt uz Zemes. Pirmo dalailamu izraudzījis mongoļu Juaņu dinastijas galva.

2.dalailama.

3.dalailama. Sonams Gjatco (1543.-1588.g.). Par pirmo Dalailamu iecēla Geluga skolas līderi Gjatco, piešķirot 3.Dalailamas titulu.
Laikam tieši viņu mongoļu Altanhans  Tibetas apmeklējuma laikā nosauca par "gudrības okeānu," tā iedibinot dalailamas jēdzienu.

4.dalailama. Par 4.Dalailamu iecēla mongoļu cilts vadoņa dēlu, kurš diez kāds "gudrības okeāns" laikam nebija, jo viņam piestiprināja Skolotāju. Tam viņš deva titulu Pančelama, kas tulkojumā arī nozīmē ,,skolotājs.’’ Līdz ar to tika ielikts pamats varas konkurencei, ko sekmīgi izmantoja ārējie nedraugi - ķīnieši un mongoļi. 

5.dalailama, Lielais (1617-1682.g.). Pirmais Dalailama, kam reāli bija visa politiskā un garīgā vara Tibetā, kas iedibināja Dalailamas reinkarnācijas tradīciju, bija 5. - saukts Lielais Dalailama (1617.-1682.g.). Viņa lomu var salīdzināt ar Pēteri I Krievijā, hercogu Jēkabu Kurzemē. Viņš atkal apvienoja valsti, nostiprināja Lasas galvaspilsētas statusu, mūsdienu izskatā uzbūvēja Potalu. Kad viņš nomira, reģenti viņu pasludināja par nemirušu vēl 12 gadus, kamēr Potala pabeigta, jo sazin kāds būs pēctecis... kaut arī viņa reinkarnācija. 
Viņa laikā uzbūvēja (pārbūvēja tagadējā izskatā!) Potalas pils kompleksu, kas kļuva arī par visu nākošo dalailamu rezidenci.

  6.dalailama.
  7.dalailama.
  8.dalailama.
  9.dalailama.
10.dalailama.
11.dalailama.
12.dalailama.

13.dalailama (?–1935.g.).
Dzīvesgājums. Mira 1935.gadā.

      14.dalailama. Tenzins Gjaco (1936.-mūsdienas).

Saites.
Tibetieši.