Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dievturība

Senlatviešu  dabiskā reliģija.

Tās pamatā ir folkloras liecības par latviešu mitoloģiju. Dievturu skatījumā Dievs ir pasaules Tēvs, kas izpaužas trejādībā: Dievs – garīgais sākums, radītājs; Māra – visa materiālā sākums; Laima – pasaules kārtības un likteņa pārzinātāja. Cilvēku arī veido trejādība – dvēsele, ķermenis, velis.

Pamatprincipi apkopoti grāmatā "Dievturu Cerokslis" (1932.g.), arī sacerējumā "Latviešu dievturības atjaunojums" (1925.g.). Dievturības idejas rodamas arī dainu kopojumos: Latvju Dieva dziesmas (1928.g.), Latvju gadskārtu dziesmas (1929.g.), Latvju tikumu dziesmas (1930.g.).  

"Es teiktu, ka senā latviešu reliģija vairāk nav rekonstruējama. Tieši tā. Datu ir pārāk maz, tie ir koriģēti, pārprasti un nesaprotami. Var atrast upurēšanas vietas, atrast pēdas par to, kas tika upurēts, bet nevar atrast atbildi, kāpēc un kam par godu. Tā kā senā latviešu reliģija nav restaurējama, es visai skeptiski vērtēju mēģinājumus to atdzīvināt un dzīot pēc senās reliģijas principiem." Dace Balode, LU Teoloģijas fakultātes dekāne.

Saites.
Reliģijas.