Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dundagas pils Zaļā Jumprava

Viens no Latvijas slavenākajiem spokiem, kas tiek saistīts ar leģendu par rūķīšu kāzām Dundagas pilī un ir aktīvs vēl joprojām.

Saskaņā ar pierakstītajiem leģendas variantiem, no kuriem senākais zināmais ir Krišjāņa Barona publicētais "Pēterburgas Avīžu" 1862.gada 20.numurā,  rūķu ķēniņš pasolījis Dundagas pils baronam, pēc vēsturnieka R.Malvesa uzskata - Dītriham fon Maidelam, vīriešu kārtas mantinieku, ja tas ļaus viņam savā pilī nosvinēt kāzas. Tomēr galvenais noteikums bijis, ka neviens cilvēks tās nekādā gadījumā nedrīkst redzēt. Tomēr gadījies, ka pilī dzīvojusī meitene, to R.Malvess saista ar Annu Sibillu jaunāko, kurai paticis tērpties zaļās drēbēs, tomēr slepus noskatījusies, tā izjaukdama visu pasākumu. Rūķu karalis par sodu noteicis, ka Dundagas muižkungiem nebūs vairāk vīriešu kārtas mantinieku kamēr uz pils mūra akmeņa augošs bērziņš neizaugs tik liels, ka no tā šūplim līksti varēs pagatavot.

Meitene drīzi pēc šā notikuma mirusi, un no tiem laikiem sākusi spokoties - ļaudis to iesaukuši par Zaļo jumpravu. Arī šodien pilī strādājošie diezgan vienprātīgi piekrīt, ka kaut kāda tāda parādība pilī tiešām ir. Spokošanās izpaužas visai tipiski - atskan soļi, virinās durvis. Spilgtākos gadījumos atskanot mūzika, sveicināšana, dungošana, iespējams, atdarina dienā dzirdētās skaņas. Alienam.lv izdevies pierakstīt divus gadījumus, kad parādība arī mūsdienās fiksēta vizuāli - pils viesnīcā strādājošā Līga Dzīle to redzējusi kā zaļu mākonīti, bet Velta - kā pelēku miglu.

Sākot ar 2017.gada augustu Aliens.lv sācis apkopot informāciju Dundagas pils spoka sakarā, kas vainagojies ar vairākām publikācijām mūsu tīmekļa lapā.

Nospiedums kultūrā.
Dundagā, Pils ielā 22, 24.03.1994. reģistrēts Hartmanes Dundagas individuālais uzņēmums "Zaļā Jumprava," kas nodarbojies ar apģērbu šūšanu un tirdzniecību ar rūpniecības precēm. Nezinām, vai vēl pastāv.

Mūzikls "Leģenda par Zaļo jumpravu." R.Paula un G.Rača mūzikls. Izrādes režisors ir Valdis Liepiņš, scenogrāfs - Elmārs Gaigalnieks, kostīmu māksliniece - Ilze Vītoliņa.

Raksti.
Krišjāņa Barona pierakstītā teika par rūķīšu kāzām Dundagas pilī un Zaļo jumpravu.
Par Dundagas pils Zaļo jumpravu stāsta pils kultūras pasākumu organizatore Ruta Bērziņa.
Līga Dzīle stāsta par iespējamu sastapšanos ar Zaļo jumpravu.
Gunta Reķe un Kristīne Cīrule stāsta kā Zaļā Jumprava cērt durvis un spēlē novusu.
Valda Šneidere arī redzējusi Zaļo Jumpravu.

Saites.
Spoki un spokošanās.
Dundagas pils.