Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

 

Dundagas pils Zaļā Jumprava

Viens no Latvijas slavenākajiem spokiem, kas tiek saistīts ar leģendu par rūķīšu kāzām Dundagas pilī un ir aktīvs vēl joprojām.

Saskaņā ar pierakstītajiem leģendas variantiem, rūķu ķēniņš pasolījis Dundagas pils baronam, pēc vēsturnieka R.Malvesa uzskata - Dītriham fon Maidelam, vīriešu kārtas mantinieku, ja tas ļaus viņa dēlam savā pilī nosvinēt kāzas. Tomēr galvenais noteikums bijis, ka neviens cilvēks tās nedrīkst redzēt. Tomēr gadījies, ka pilī dzīvojusi meitene, to R.Malvess saista ar Annu Sibillu jaunāko, kurai paticis tērpties zaļās drēbēs, un tā nejauši tomēr noskatījusies, tā izjaukdama visu pasākumu. Kā sodu par to, tikusi iemūrēta Dundagas pils mūrī.

Tā arī no tiem laikiem sākusi spokoties un ļaudis to iesaukuši par Zaļo Jumpravu. Pilī strādājošie diezgan vienprātīgi piekrīt, ka kaut kāda tāda parādība pilī tiešām ir. Spokošanās izpaužas visai tipiski - atskan soļi, virinās durvis, no plauktiem krīt lietas. Spilgtākos gadījumos atskan mūzika, sveicināšana un dziedāšana. Parādība vismaz vienā gadījumā fiksēta arī vizuāli - pils viesnīcā strādājošā Līga Dzalbe to redzējusi kā zaļu miglu/mākonīti.

Sākot ar 2017.gada augustu Aliens.lv sācis apkopot informāciju Dundagas pils spoka sakarā.

Nospiedums kultūrā.
Dundagā, Pils ielā 22, 24.03.1994. reģistrēts Hartmanes Dundagas individuālais uzņēmums "Zaļā Jumprava," kas nodarbojies ar apģērbu šūšanu un tirdzniecību ar rūpniecības precēm. Nezinām, vai vēl pastāv.

Mūzikls "Leģenda par Zaļo jumpravu." R.Paula un G.Rača mūzikls. Izrādes režisors ir Valdis Liepiņš, scenogrāfs - Elmārs Gaigalnieks, kostīmu māksliniece - Ilze Vītoliņa.

Raksti.
Par Dundagas pils Zaļo Jumpravu stāsta pils kultūras pasākumu organizatore Ruta Bērziņa.

Saites.
Spoki.
Dundagas pils.