Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Elzasa

Vēsturisks novads vācu-franču pierobežā.

Administratīvais centrs - Strasburga.

Vēsture. Viduslaikos Elzasa ietilpa Svētajā Romas impērijā, kas apvienoja pamatā vācu zemes.
XVII gadsimtā Francijas karalis Ludviķis XIV viena no daudzo karu laikā sagrāba Elzasu.
1815.gadā Vīes kongresa laikā Francijas delegācija spēja noturēt frančiem šo reģionu, neskatoties uz Prūsijas pretenzijām. 
Savukārt Prūsijai izdevās Elzasu sagrābt atkal 1870.-1871.gadu franču-prūšu karā.
Līdz pat I Pasaules karam Elzasa bija Vācijas impērijas sastāvā.
Padomju republika (1918.g.). 1918.gada novembrī Elzasas teritorijā tika nodibināta padomju vara. Tā bija vietējo vēlme, kas 10.novembrī pasludināja Strādnieku un kareivju padomi Strasburgā. Elzasas iedzīvotāji bija dienējuši gan franču, gan vācu armijās un flotēs, taču1918.gadanovembrī visaktīvākie bija vāciešos dienējušie. Pēc tam, kad Vācijas galvenajā jūras flotes bāzē Ķīlē sākās sacelšanās, kas pēcāk aptvēra visu Vāciju, Elzasas izcelsmes vācieši sāka atgriezties dzimtenē - kopā tādu izrādījās līdz pat 15 000 cilvēku. Tieši pēc viņu iniciatīvas visā reģionā sāka dibināt padomju varu. Jau 1918.gada 11.novembrī Strasburgā izvēlētā padome deklarēja neatkarību no Berlīnes un pasludināja republiku. Francijai gan republikas piekritēji negribēja pievienoties.
Jaundibinātajā republikā padomju varas orgāni sāka organizēt dzīvi. Tika organizētas komisijas, kas atbildēja par pārtikas nodrošināšanu, transportu, finansēm u.c.
Elzasas republiku iznīcināja franči. Pēc Strasburgas sociāldemokrātu lūguma Elzasā franči ieveda armiju, kas to pilnībā okupēja nedēļas laikā. Padomju varas piekritēji neizrādīja pretestību. Strasburgas padome nolika pilnvaras, visi tās rīkojumi tika atcelti, bet drīzumā parīzē paziņoja par Elzasas pievienošanu Francijai.

Saites.
Vācija.
Francija.